Taip pat atskleista, kad gausus čili pipirų vartojimas siejamas su 56 procentų atminties suprastėjimu per 15 metų. Mokslininkai negali tiksliai pasakyti, kodėl atsiranda šis ryšys, o kai kurie tyrimai rodo, kad čili pipirų aktyvioji medžiaga kapsaicinas padeda atminčiai.
Tačiau didelės kapsaicino dozės yra naudojamos skausmą sukeliančių nervų nujautrinimui. Tyrėjai teigia, kad dėl to dėl šios priežasties medžiaga gali pakenkti nervų gyvybingumui, tačiau įspėja, kad ši teorija dar yra labai hipotetinė.
Kiti ekspertai čili pipirų mėgėjus tikina, kad aštrių padažų vengti kol kas dar nėra poreikio. Tyrimui vadovavo Kataro universiteto mokslininkai, jame dalyvavo akademikai iš Pietų Australijos universiteto.
„Ankstesniuose tyrimuose įrodyta, kad čili pipirų vartojimas yra naudingas kūno svoriui ir kraujospūdžiui,“ – sako tyrimo vadovas dr. Zumin Shi. –
„Tačiau šis tyrimas aptiko priešingą poveikį vyresnio amžiaus suaugusiųjų kognityvinei sistemai.“
„Alzheimer‘s Society“ duomenimis, demencija, kurios labiausiai paplitusi forma yra Alzheimerio liga, serga 850 000 žmonių Didžiojoje Britanijoje. „American Speech–Language–Hearing Association“ duomenimis, JAV su liga gyvena 5,7 milijonai žmonių.
Žurnale „Nutrients“ tyrėjai rašo, kad mityba yra faktorius, kurį galima keisti, kaip ir rūkymas bei fizinis pasyvumas. Čili pipiras yra vienas daugiausiai pasaulyje naudojamų prieskonių – jis ypač gausiai vartojamas Azijoje.
Tyrimo bendraautorius dr. Ming Li sako: „Kai kuriuose Kinijos regionuose, pavyzdžiui, Sičuane ir Hunane, aštrų maistą kasdien valgo beveik vienas iš trijų suaugusiųjų.“
Čili pipirai yra siejami su mažesniais nutukimo rodikliais, žemesniu kraujospūdžiu ir net su mažesniais ankstyvos mirties atvejų skaičiais. Manoma, kad tai priklauso nuo kapsaicino „vidinio streso“ mažinimo.
Tačiau kapsaicino poveikio kognityvinėms funkcijoms tyrimai su gyvūnai duoda prieštaringus rezultatus – kartais teigiama, kad kapsaicinas yra „toksiškas nervų sistemai“.
Norėdami išsiaiškinti daugiau, mokslininkai ištyrė 4 582 suaugusiuosius virš 55 metų, kurie dalyvavo Kinijos sveikatos ir mitybos apklausoje nuo 1991 iki 2006 metų.
3 302 iš jų mažiausiai du kartus, 1997, 2000, 2004 arba 2006 metais tyrėsi kognityvines funkcijas.
Šio tyrimo metu jų buvo prašoma įsiminti 10 žodžių iš sąrašo ir suskaičiuoti nuo 20 iki nulio mažėjimo tvarka. Tyrimo dalyviai taip pat turėjo įsivertinti savo atmintį skalėje nuo „labai geros“ iki „labai prastos“.
Čili pipirų suvartojimas buvo stebimas tris dienas trukusios suvartojamo maisto apklausos būdu. Buvo skaičiuojamas tiek šviežių, tiek džiovintų čili pipirų kiekis, tačiau ankštiniai ir juodieji pipirai nebuvo įtraukiami. Tyrimo rezultatai parodė, kad kuo daugiau aštraus maisto valgo tyrimo dalyvis, tuo prastesnė jo ar jos kognityvinė funkcija.