• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Galima sutikti su A.Matulevičiaus daugeliu teiginių, tačiau juos spręsti referendumu yra ne racionalu ir, netgi, neišspręstina dėl mūsų kietų referendumo įstatymų. Žemiau mes parodysime kaip tai galima padaryti paprasčiau.

REKLAMA
REKLAMA

Mūsų parlamentinės nesėkmės priklauso ne nuo parlamentarų kiekio, bet nuo jų kvalifikacijos bei politinių nuostatų. Mums yra primesti mus pančiojantys rinkimų įstatymai,  Pusę deputatų renkame patys, kitą pusę renka dar viena grandis-taipogi ne mūsų rinkti rinkikai, atseit, partijos. Tai kažkas panašaus į JAV prezidento rinkimų sistemą, tiktai skirtumas tas, kad ten rinkikus renka piliečiai.

REKLAMA

Reikia pasakyti, jog šie įstatymai aiškiai prieštarauja Konstitucijos 55 straipsniui. kur sakoma, kad Seimo nariai renkami `lygia tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu` Pasvarstykime, ar eilinis pilietis yra lygus rinkimuose partijos vadui ir kiek slapti yra rinkimai sudarant partijų sąrašus. Partijos teisinasi, jog piliečiai gali kandidatą pasirinkti nesenai įvestu reitingavimu. Pastebėsime, jog reitingavimai nėra "tiesioginiai rinkimai", o reitingavimas galimas tiktai pirmiems sąrašo asmenims ir tiktai į vieną pusę

REKLAMA
REKLAMA

Mūsų parlamento rinkimų įstatymai verti rašytojo parodisto plunksnos. Iš tikrųjų "nusipelnę" tautos akyse partijų vadai užsitikrinę amžinąjį pasitikėjimą būti išrinktiems, atsiveda paskui save tokią uodegą, kuri išardo visą busimąją parlamento sudėties ir politikos viziją. Iš tų uodegų susidaro atskalūnų grupės, kaip dabar, kurios beveik pajėgios nusverti valstybės gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai jau esame nebetoli anos mūsų supuvusios Žečpospolitos su savo "liberum veto". Keista, kad visi mūsų šauksmai panaikinti sąrašus yra neišgirstami partijų vadų - "taip įteisinta rinkimų įstatyme"... Taip ir pūvame jau 20 metų "pagal įstatymą". Iš tikrųjų esmė yra ne įstatymai, (jį galima pakeisti) o partijų vadai, mat gali atsitikti ne laimingas įvykis – gali vadų neišrinkti. Taigi, gali Valstybė sugriūti...

REKLAMA

Vos atsikūrus mūsų Valstybei, atvažiavę iš Didžiosios Britanijos toriai mus mokė: "Jūs, norintys patekti į parlamentą, jau prieš metus eikite į turgų, eikite į "shopus", eikite į kirpyklas, eikite į pirtis, spauskite žmonėms rankas, kalbėkite apie politiką, dideles kainas, apie netikusią spaudą, kritikuokite savo priešininkus, užsirašykite, kas ką žadėjo ir neįvykdė, rodykite savo išmintį..."

REKLAMA

Pasirodo,  mums to nereikia. Pakanka turėti partijos vadovybėje draugų, arba pamokėti (tai jau tikra Žečpospolita) ir tu atsiduri aukščiausiame Valstybės valdymo viršūnėje. Nereikia nei išminties, nei elementarių Valstybės valdymui reikalingų žinių, net Konstitucijos žinojimo.

Tiesiog tenka stebėtis kaip mūsų Konstitucinis Teismas jau 20 metų taikstosi su tokia rinkimų sistema. Gal dėl to, kad jis neprieinamas eiliniam piliečiui, o Seimo nariui kreiptis į jį ne naudinga. Šitaip gyventi nebegalima, reikia ką nors daryti. Nuo sekančio Seimo būtinai. Gana pūti!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar pasakysiu kaip tai padaryti be referendumo.

Tebūnie tas jų "išmyslytas" įstatymas, tebūnie tie jų sąrašai, tiktai sąrašai tegu būna pagal alfabetą. Rinkėjas pats pasirinks be partijų tarpininkavimo. Tada ir įstatymo keisti nereikės.

Demokratiją reikia kurti patiems. Partijos norinčios patekti į Seimą turi atsižvelgti į rinkėjų pageidavimus, privalo sąrašus pateikti pagal alfabetą. Už tas partijas rinkėjai balsuos.

Už tas partijas, kurios primetinės rinkėjui savo nuomonę, teiks ikšiol praktikuojamus sąrašus-rinkėjai nebalsuos. Jei tai rinkėjui svarbu, jis supras, o jei ne svarbu tai jokie įstatymai nepadės. Telieka šviesti rinkėjus.

Ričardas KALYTIS,

Balsas.lt skaitytojas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų