Grojantys ir už įmestą šiukšlę dėkojantys konteineriai ar aplinkai draugiškos vandens vartojimo kultūros skatinimas – tai tik kelios Europos regioninio plėtros fondo lėšomis įgyvendinamos aplinkosaugos iniciatyvos. Aplinkos ministerijos administruojamos 2007−2013 m. laikotarpio priemonės „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“ tikslas yra kuo daugiau įvairaus amžiaus ir socialinių grupių žmonių informuoti apie dabartinę aplinkos būklę, galimybes ją gerinti, aplinkai draugišką gyvenimo būdą ir viešinti kitas su aplinkosauga susijusias temas.
2009 m. į kvietimą teikti paraiškas finansavimui gauti pretendavo 118 paraiškų, 2011 m. – 46. Atitinkamai finansavimas buvo skirtas 36 ir 11 projektų vykdytojų. Aplinkos ministerijos Europos Sąjungos fondų valdymo skyriaus vyr. specialistas Mantas Baltraitis džiaugėsi tokiu susidomėjimu aplinkosauginio švietimo projektais. „Antrajame kvietime teikti paraiškas pareiškėjų ratas buvo kiek susiaurintas. Buvo orientuojamasi tik į nevyriausybines organizacijas bei nurodytos preliminarios projektų temos: chemikalų naudojimas buityje bei jų poveikis aplinkai, genetiškai modifikuotų organizmų poveikis aplinkai ir žmogaus sveikatai, energijos išteklių taupymas ir klimato kaita, didėjantis atliekų kiekis, gamtinių išteklių eikvojimas. Galbūt dėl to paraiškų pateikta kiek mažiau, tačiau populiarumas vis viena pranoko lūkesčius“, − sakė M. Baltraitis. Specialistas taip pat paminėjo, kad šiuo metu yra svarstoma galimybė skiri papildomą finansavimą. Priėmus tokį sprendimą dar 12-a paraiškas pateikusių organizacijų gautų finansavimą savo projektų vykdymui. „Tai labai kokybiški projektai, kurie nuo lyderių atsiliko labai nedideliu balų skaičiumi“, − teigė M. Baltraitis.
Jau įgyvendinti ir dar tik paruošiamojoje stadijoje esantys projektai yra orientuoti į skirtingas auditorijas. „Kaip pavyzdį galėčiau paminėti ūkininkus, kuriems specialiai buvo inicijuotas projektas, informuojantis apie pesticidų naudojimą žemės ūkyje. Taip pat didelio susidomėjimo sulaukė festivalių „Bliuzo naktys“ ir „Roko naktys“ organizatorių sugalvoti grojantys bei šnekantys konteineriai, kurie šiuo originaliu būdu skatino renginiuose besilankančių žmonių atsakingą požiūrį į šiukšlių rūšiavimą“, − sakė M. Baltraitis.
Specialistas džiaugiasi, kad visuomenės požiūris į aplinkosaugą keičiasi. „Mūsų finansuotų projektų ataskaitose matyti, kiek žmonių išklausė organizuotą seminarą, ar kiek tonų šiukšlių buvo išrūšiuota šnekančių konteinerių pagalba. Tačiau realų pokytį žmonių savimonėje galime sekti Eurobarometro tyrimų pagalba. Šių tyrimų rezultatai nuolatos gerėja. Aišku, tobulumui ribų nėra, tačiau džiugina tai, kad visgi žmonės pradeda atidžiau žiūrėti į aplinką kurioje gyvena“, − teigė M. Baltraitis.
Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.
Užs. Nr. 2596