• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ugniagesiai gelbėtojai nerimauja, kad šiemet ir vėl bus taupoma, varant juos nemokamų atostogų. Nors Panevėžyje situacija gal kiek geresnė nei kituose miestuose, spaudžia didelis darbuotojų trūkumas.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų susivienijimas kreipėsi į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovą, ragindamas kuo greičiau nutraukti ugniagesiams daromą psichologinį spaudimą dėl nemokamų atostogų ir važiavimo išlaidų kompensavimo. Nerimaujama, kad šiemet vėl bus bandoma taupyti lengviausiu būdu – pareigūnų teisėtų pajamų sąskaita.

REKLAMA

Prašo lygybės

Susivienijimo pirmininko Sauliaus Džiauto teigimu, ugniagesiai, kaip ir pasieniečiai, turėjo socialinę garantiją: vykstantieji į postus iš savo gyvenamosios vietovės gaudavo kompensaciją iki 135 litų per mėnesį. Dabar ugniagesiai skirstomi į 20 kategorijų, kurių žemiausia – pirma. Vienoms kategorijoms – nuo pirmos iki šeštos – ši kompensacija numatyta, o, pavyzdžiui, 7–8 kategorijų ugniagesiai jos negaus.

REKLAMA
REKLAMA

„Pagal lygiateisiškumo principus bei teisėtus lūkesčius visi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai privalo turėti vienodas teises į įstatymais numatytas išmokas“, – mano S. Džiautas.

Be to, pasak pareigūno, ugniagesiai taupė pernai ir užpernai, atsisakydami jiems priklausančių pinigų, ir per tuos dvejus metus sutaupė apie 3,5 mln. litų. Tačiau ši suma nebuvo įskaičiuota į biudžetą, ir dabar ji, profesinių sąjungų susivienijimo pirmininko duomenimis, padidėjusi maždaug iki 6,5 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei reikės, piketuos

Pasak S. Džiauto, ugniagesių reikalavimai pirmiausia yra visuomenės saugumo klausimas. Šalyje šiuo metu yra 460 laisvų ugniagesių etatų, tad keturias pamainas dirbama realiai neturint vienos pamainos žmonių. O leidžiant darbuotojus nemokamų atostogų, pajėgumai dar labiau sumažėja.

REKLAMA

Jeigu nebus atsižvelgta į jų problemas, ugniagesiai gelbėtojai žada net piketuoti ar kreiptis į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo, nes kenčia šalies piliečių saugumas.

„Taip negalima, kad pateikus racionalius, įgyvendinamus pasiūlymus niekas neatsižvelgtų“, – įsitikinęs S. Džiautas. Juolab kad, jo manymu, priemonių pagerinti ugniagesių finansus yra. Viena jų – nenaikinti „Vyčio“ rinktinės, per metus uždirbančios nemenką pelną. Kadangi pinigus ugniagesiams gelbėtojams nuo šių metų skirsto Vidaus reikalų ministerija, dalį to pelno būtų galima skirti jų reikmėms. „Krizės metu naikinti pelningą įstaigą neprotinga“, – piktinasi S. Džiautas.

REKLAMA

Išgelbėjo uždarbiaujantys

Panevėžio ugniagesių gelbėtojų situacija, jų pačių manymu, nėra pati blogiausia – gal net geresnė nei kitur. Gruodį jiems darbo užmokesčio pavyko išmokėti 81 proc., o kituose miestuose šis rodiklis siekė apie 70 procentų. Nepaisant to, ir panevėžiečiai šiemet greičiausiai neišsivers be nemokamų atostogų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusiais metais panevėžiečiai ugniagesiai nemokamų atostogų ėjo, kai patiems reikėjo, o daliai jas kompensavo kolegos, ilgam pasiėmę nemokamų atostogų – pavyzdžiui, vykdami į užsienį užsidirbti.

Kol kas planuojama, kad šiemet Panevėžio apskrities priešgaisrinėje galbėjimo valdyboje aukštesnio lygio vadovai nemokamai atostogaus po tris dienas per pusmetį, ugniagesiai 1–3 dienas. Pasak profesinės sąjungos atstovo Panevėžio apskrityje Roberto Baltuškos, didelio spaudimo tą daryti nėra – tiesiog nelabai yra iš ko rinktis, nes alternatyva – mažinti darbuotojų. O darbuotojų stygius apskrities Priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje jau ir taip yra bene didžiausias šalyje.

REKLAMA

Trys dirba už keturis

Pasak R. Baltuškos, realiai Panevėžyje trys ugniagesiai dirba keturių darbą. Tikimasi, kad netrukus vienu ar dviem darbuotojais komanda pasipildys, tačiau iš viso trūksta 30 žmonių – taip pat ir administracijos darbuotojų. Tačiau jiems pasamdyti nėra lėšų.

REKLAMA

Pasak ugniagesio, karpomos socialinės garantijos atsiliepia ir bendrai atmosferai darbe. O kai ugniagesiai gelbėtojai netenka motyvacijos, iškyla grėsmė gyventojų saugumui.

„Suprantame situaciją, bet viskam turi būti ribos“, – sako R. Baltuška, neslepiantis būgštavimų, kad galiausiai priešgaisrinėse gelbėjimo tarnybose dirbti gali likti ne patys geriausi specialistai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak profesinės sąjungos atstovo Panevėžio apskrityje, vis dar yra nemažai pasiaukojančių ugniagesių, dirbančių ne dėl pinigų. „Bet kartais vien didelių norų neužtenka, – konstatuoja R. Baltuška. – Lemiamu momentu gali pritrūkti poros ar dviejų porų rankų, ir nebepavyks išgelbėti gyvybės.“

REKLAMA

Laikosi pusbadžiu

Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Arūnas Tautkevičius tvirtina, kad prievartos eiti ar neiti nemokamų atostogų nėra. Tačiau su darbuotojais tenka kalbėtis apie tokią galimybę, nes situacija sudėtinga. Ją dar labiau komplikuoja valdybos pralaimėta byla dėl prieš porą metų ugniagesio aplinkkelyje sukeltos avarijos, neteisingai išmokėta priedų suma, kiti finansiniai įsipareigojimai, perkelti į šiuos metus.

„Gyvename bado režimu ir bandome išsisukti iš padėties“, – atvirai dėstė A. Tautkevičius.

Preliminariais jo skaičiavimais, šiemet ugniagesiams gali pritrūkti vieno mėnesio atlyginimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų