1990–2000 metais pareigas ėjusį ir šiuo metu silpnos sveikatos A. Fujimori iš Barbadiljo kalėjimo Limoje pasitiko jo dukra Keiko, tris kartus nesėkmingai mėginusi tapti prezidente, ir sūnus verslininkas Kenji. A. Fujimori buvo su nosies vamzdeliais, kuriais jam tiekiamas deguonis.
Jie visi išvažiavo pilku automobiliu, kuris lėtai judėjo pro džiūgaujančių šalininkų minią, pranešė naujienų agentūros AFP reporteriai.
„Mūsų širdys plyšta iš džiaugsmo, nes šis vyras buvo įkalintas neteisingai“, – sakė buvusio šalies lyderio rėmėja Nikita.
Keiko Fujimori žurnalistams prie savo namų teigė, kad jos tėvo būklė yra sunki: „Svarbiausia, kad juo rūpintumėmės ir kad jis po truputį atsigautų.“
„Žinome, kad geriausia terapija yra jo šeimos meilė“, – pridūrė ji.
Klaėjime nuo 2009 m.
2009 metais A. Fujimori buvo pasiųstas į kalėjimą dėl 1991 ir 1992 metais kariuomenės mirties būrių įvykdytų žudynių, kai per operacijas buvo nužudyti 25 žmonės, įskaitant vaikus.
Antradienį Konstitucinis Teismas nurodė jį paleisti į laisvę dėl humanitarinių priežasčių, atnaujindamas malonę. Pirmą kartą ji buvo suteikta 2017-aisiais, bet po dvejų metų Aukščiausiasis Teismas ją atšaukė.
Nevienareikšmiškai vertinamas lyderis
Dėl japoniškų šaknų turinčio A. Fujimori Peru gyventojų nuomonės susiskaldžiusios labiau nei dėl kitų buvusių lyderių.
Kai kurie mano, kad, vykdydamas neoliberalią ekonominę politiką, jis skatino ekonomikos augimą ir sulaukė pagyrimų už kairiųjų sukilėlių, įskaitant „Švytinčio kelio“ sukilėlius, sutriuškinimą.
Kiti su panieka prisimena jo griežtą, autoritarinį valdymo stilių.
Anksčiau trečiadienį Kosta Rikoje įsikūręs Amerikos žmogaus teisių teismas paragino pareigūnus iškart nepaleisti jo į laisvę, prašydamas laiko įvertinti Peru teismo sprendimą.
Praėjusiais metais Peru Konstitucinis Teismas nurodė paleisti A. Fujimori dėl humanitarinių priežasčių, tačiau Amerikos tarpvalstybinis teismas taip pat paragino to nedaryti, o vyriausybė Limoje į tai atsižvelgė.
Šį kartą vyriausybė nepaisė Amerikos teismo ir išlaisvino senstantį buvusį prezidentą.
Konstitucinis Teismas motyvavo, kad, be humanitarinių priežasčių, A. Fujimori buvo išlaisvintas ir dėl to, kad atliko apie du trečdalius bausmės.
2000 metų lapkritį A. Fujimori buvo nušalintas nuo pareigų dėl „moralinio nepajėgumo“ ir taip pat apkaltintas korupcija.
Dieną prieš jis pabėgo į Japoniją, savo tėvų gimtinę, ir atsistatydino faksu. Vėliau jis išvyko į Čilę, iš kurios 2007 metais buvo išduotas.
Šiuo metu jis kenčia nuo pasikartojančių kvėpavimo takų, neurologinių ir hipertenzijos problemų, yra sirgęs liežuvio vėžiu.
Antradienį priimtas sprendimas atnaujinti malonės suteikimą negali būti skundžiamas.
Dėl kitų teisinių problemų A. Fujimori pripažino savo kaltę dėl įstatymų leidėjų papirkinėjimo ir varžovų šnipinėjimo būnant valdžioje.
Prieš jį taip pat buvo pradėtas tyrimas dėl priverstinės šimtų tūkstančių neturtingų, daugiausia čiabuvių moterų sterilizacijos per paskutinius ketverius jo valdymo metus.
Apytikriai 270 tūkst. Peru gyventojų, iš kurių daugelis buvo čiabuviai, nemokantys ispanų kalbos, buvo atlikta kiaušintakių perrišimo operacija pagal A. Fujimori laikais įgyvendintą šeimos planavimo programą.
2021 metais teisėjas nusprendė, kad A. Fujimori tuo metu negalėjo būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn dėl techninių teisinių priežasčių.
Keiko Fujimori pernai sakė, kad jei bus išrinkta, suteiks malonę savo tėvui, tačiau ją nugalėjo kairiųjų pažiūrų Pedro Castillo kuris vėliau buvo nušalintas ir įkalintas tame pačiame kalėjime kaip ir A. Fujimori.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!