Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) užsakymu pirmą kartą Lietuvoje atlikta nacionalinio interneto tinklo infrastruktūros saugumo ir veiklos patikimumo galimybių studija. Studija, kurią atliko UAB BAIP, pateikia Lietuvos interneto infrastruktūros ypatingos svarbos objektų nustatymo, vertinimo ir veiklos patikimumo stebėsenos metodiką ir šios stebėsenos įgyvendinimo instrumentų modelį.
Nuo informacijos ir ryšių technologijų sektoriaus saugaus ir patikimo veikimo priklauso privataus ir viešojo sektorių veiklos efektyvumas, elektroninių paslaugų piliečiams prieinamumas ir kokybė. Bet koks neigiamas poveikis šio sektoriaus funkcionavimui gali turėti reikšmingų pasekmių svarbioms visuomenės funkcijoms.
Nepriklausomų ekspertų išvados padės RRT efektyviau koordinuoti veiksmus stabdant kibernetinių atakų plitimą, vykdyti aktyvią kibernetinę gynybą vadovaujantis technologinio neutralumo, skaidrumo ir viešumo principais. RRT Tinklų ir informacijos departamento direktoriaus dr. Ryčio Rainio nuomone, „RRT, jau daug metų dirbančiai nacionalinio interneto saugumo srityje, reikėjo moksliškai pagrįstos metodikos ir šviežių siūlymų dėl naujų technologinių priemonių, kaip nustatyti interneto infrastruktūros ypatingos svarbos objektus, kaip įvertinti jų patikimumą ir kaip juos efektyviai stebėti tikruoju laiku. Turėdami šią studiją galėsime nacionaliniu lygiu identifikuoti interneto tinklo infrastruktūroje susidarančias silpnas, perkrautas grandis, kurios dėl savo pažeidžiamumo gali kelti pavojų visai interneto infrastruktūrai“.
„Mums buvo svarbus ne tik teorinis, bet ir praktinis šios studijos aspektas, todėl ypatingai daug dėmesio skyrėme tam, kad sukurti modeliai bei pasiūlyti techniniai sprendimai pratęstų kryptingas RRT pastangas. Realizuoti sprendimai padėtų RRT visos Lietuvos lygiu centralizuotai, nuotoliniu būdu realiu laiku stebėti kritinių elementų pasiekiamumą, darbinių parametrų būklę su sensoriais tiek Lietuvos tinkluose, tiek ir išoriniuose“, – pabrėžė BAIP generalinis direktorius Kazimieras Tonkūnas.