Netoli Šiaulių, Aukštrakių sąvartyno teritorijoje, statoma biodujų jėgainė. Jau pasirašyta sutartis ir dėl kitos jėgainės statybos. Aukštrakiuose kaupiamos šiukšlės tampa aukso vertės, nes jų reikės jėgainių darbui. Atliekas pardavinėti ruošiasi Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras, kuriam vadovauja Raimundas Jakutis. Gal dėl brangių atliekų mažės rinkliava gyventojams?
Dūmų uždanga
Aiškėja, kad Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) dar neturėdamas patvirtinto plano, kaip bus perdirbamos iš visos apskrities surenkamos atliekos, jau pasirašinėjo sutartis su biodujų jėgainių statytojais.
Apskrities savivaldybėms pateiktoje atliekų tvarkymo galimybių studijoje, pagal kurią parengta paraiška Europos Sąjungos paramai gauti, buvo aiškinama, kad bioskaidžios atliekos bus džiovinamos ir deginamos.
Tada Šiaulių miesto savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėjas Romaldas Šemeta viešai stebėjosi: kodėl nesueina „galai“, nes paliekama ir galimybė kompostuoti bioskaidžias atliekas.
Sutartis pasirašinėjo R. Jakutis
Užpernai — gerokai ankščiau nei buvo patvirtinta galimybių studija ir atliekų tvarkymo projektas — ŠRATC direktorius Raimundas Jakutis pasirašė sutartį su biodujų jėgainės statytoja kauniške bendrove „Manfula“.
Vėliau ši sutartį perleido kitai Kaune registruotai įmonei „Enodus“, kuri įsipareigojo įrengti biodujų jėgainės kompleksą prie Aukštrakių sąvartyno. Sutartyje žadama derėtis dėl kainos regiono žaliųjų atliekų, kurias įmonė pirktų, o ŠRATC — parduotų.
Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras įsipareigojo bendradarbiauti su „Enodus“ padalijant ir išsinuomojant valdiško sklypo prie Aukštrakių sąvartyno dalį, reikalingą biodujų jėgainės kompleksui.
Planuoja vieną, stato kitą
Iš „Enodus“ pateiktos informacijos apie planuojamą ūkinę veiklą matyti, kad įmonei Šiaulių regione per metus susidarančių 14 tūkstančių tonų bioskaidžių atliekų nepakaks. Todėl komplekse žadama perdirbti ir apie 4 tūkstančius alaus daryklos atliekų.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas priėmė „Enodus“ palankią išvadą. Tačiau “Enodus“ direktorius Donatas Jurkonis “Šiaulių kraštui“ tvirtino esą bioskaidžias atliekas perdirbanti biojėgainė bent artimiausiu metu Aukštrakiuose nebus statoma.
Taiko į europinę paramą
Pasak D. Jurkonio, Lietuvoje yra nepalankios sąlygos atsinaujinančiai energetikai plėtoti, o elektros supirkimo kaina — 20 centų už kilovatvalandę — per maža.
Tuo tarpu Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentui valstybinei institucijai pateikta informacija, kad jėgainė bus finansuojama iš Europos Sąjungos, įmonės ir skolintų lėšų.
Įmonės vadovas patikslino, kad Aukštrakiuose jau pradėta statyti mažesnioji biojėgainė, naudosianti tik sąvartyno kaupo dujas. Anot D. Jurkonio, paklota pirma dujas surenkančių vamzdžių eilė, greitai bus klojama antra.
Planuojama, kad šilumą ir elektros energiją gaminsianti jėgainė pradės veikti kitąmet. Per metus ji pagamins apie 5 tūkstančius megavatvalandžių elektros energijos, kuri bus parduodama LESTO. Šią biojėgainę įmonė stato už savo lėšas. Kiek kainuos įgyvendinti projektą — komercinė paslaptis.
Aplinkosaugininkai nuomonę pakeitė
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas, susipažinęs su Aukštrakių sąvartyno didžiosios biodujų jėgainės planuojama ūkine veikla, iš pradžių nusprendė reikalauti poveikio aplinkai vertinimo, bet vėliau nuomonę pakeitė. Galutinėje išvadoje teigiama, kad poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas.
Pasak departamento Poveikio aplinkai vertinimo ir normatyvų skyriaus vyriausiojo specialisto Andriaus Bružo, jėgainės statytojas atsižvelgė į visus aplinkosaugininkų reikalavimus.
Pasižadėjo pastatyti anksčiau nenumatytus nuotėkų valymo įrenginius. Anot specialisto,iš perdirbtų bioskaidžių atliekų gamins kompostą, tinkantį augalams tręšti.
Mažoji biojėgainė Aukštrakiuose — taip pat pakeisto plano dalis. Atsisakyta deginti sąvartyno dujas atvira liepsna, todėl kaupo dujos bus naudojamos elektrai ir šilumai gaminti mažojoje biodujų jėgainėje.
Dar viena jėgainė — Kairių sąvartyne
Netoli Šiaulių uždarytame Kairių sąvartyne taip pat statoma biodujų jėgainė.
Konkursą laimėjusi įmonė „Energijos parkas“ į statybą žadėjo investuoti per 9 milijonus litų, iš kurių šiek tiek daugiau nei 3,5 milijono — Europos Sąjungos lėšos.
Nors biojėgainę ketinta pastatyti pernai, darbai dar nėra baigti.
Direktorius bendravo raštu
Paklaustas apie konkursus biojėgainių statytojams, ŠRATC direktorius R. Jakutis sakė turįs patikslinti informaciją ir su „Šiaulių kraštu“ norėjo bendrauti tik raštu.
ŠRATC atsiųsti atsakymai patvirtino turimus duomenis, kad konkursai biojėgainių statytojams buvo skelbti 2008 ir 2009 metais.
„Nekorektiška“
Kadangi „Baltik vairo“ direktorius Dirk Cvik ne kartą Regiono plėtros taryboje viešai sakė, kad norėtų dalyvauti Šiaulių regiono atliekų tvarkyme ir prie Aukštrakių sąvartyno statytų biodujų jėgainę, klausėme, ar jis dalyvavo skelbtuose konkursuose?
„Aš nebuvau pakviestas į konkursą, su manimi niekas nekontaktavo“,— D. Cvik sakė “Šiaulių kraštui“.
„Ilgą laiką buvo neaiški atliekų tvarkymo strategija ir iš viso, ko Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras nori“,— sakė verslininkas.
Sužinojęs, kad jau pasirašytos sutartys su kitomis įmonėmis dėl biodujų jėgainių statybos, Dirk Cvik pasakė trumpai: „Nekorektiška“.
Irena BUDRIENĖ