• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panorus sužinoti orų prognozes dabar pakanka pažvelgti ir į mobilaus telefono ekraną. O štai senovėje žmonėms tekdavo sekti gamtos ženklus, kad sužinotų, kokie gi orai laukia. 

Panorus sužinoti orų prognozes dabar pakanka pažvelgti ir į mobilaus telefono ekraną. O štai senovėje žmonėms tekdavo sekti gamtos ženklus, kad sužinotų, kokie gi orai laukia. 

REKLAMA

Pasak etnologo Liberto Klimkos, jau vasarį atsiranda ženklai, pranašaujantys, kokie bus pavasaris ir vasara. 

Vieversio elgesys išduoda, kokia bus vasara

Pasak etnologo, vasario 24-ąją žmonės laukia vieversio, kuris išduoda apie vasaros orus. 

„Kaimo žmonės žiūrės, kur vieversys lizdus suks“, – pastebi L. Klimka ir priduria, kad jei vieversys lizdą suksis žemai – vasara bus sausa, jei aukštai – vasara laukia lietinga, mat žemai susisukus vanduo užtvindytų lizdą. 

Etnologas sako, kad vieversiai jau pastebimi sugrįžę, o tai byloja, kad ir pavasario eiga bus įprasta. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak etnologo, apie vasarą žmonės spręsdavo iš Velykų ryto. Jis teigia, kad Velykų rytą verta pažvelgti, iš kur pučia vėjas. 

REKLAMA

„Jei vėjas atbėga iš vakarų – vasara bus lietinga, jei iš rytų – žvarbi ir vėjuota, jei iš šiaurės – šalta, geriausia, žinoma, iš pietų“, – pasakoja L. Klimka. 

Pasak etnologo, anksčiau žmonės šį reiškinį stebėdavo Velykų pamaldose, kai eidavo procesija aplink bažnyčią. 

Svarbus paukščių elgesys

Pasak etnologo L. Klimkos, anksčiau žmonėms geriausiai orus nurodydavo paukščiai – stebėdami, ar jie sugrįžta laiku, žmonės galėjo spręsti apie artėjančius orus. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kiekviena paukščių rūšis pagal kaimo žmones turi savo tipišką laiką, kada jie sugrįžta, ir jei sugrįžta laiku, didesnių sezono nukrypimų galima nesitikėti“, – sako L. Klimka. 

Pasak etnologo, vasarį sulaukus vieversių, kitų paukščių verta laukti kovą. 

„Kovą seka įvairios paukščių laukimo šventės. Kovą lauksime špokų (paprastųjų varnėnų, – aut. past.), po to, kovo 10-ąją, bus Keturiasdešimties paukščių diena, per ją turi atskristi mažieji giesmininkai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kovo 19 dieną lauksime pempės – šią dieną, nors Gavėnia, leisdavo vestuves, net bažnyčia sutuokdavo. Tai ši diena būdavo tikrai išskirtinė, etnologai spėja, kad tai buvusi merginų šventė, per kurią daromos įvairios išimtys. O ir kiekviena tauta turi meilės dieną, tai pas mus tokia būtų ta Pempės diena. 

Na, ir žinome, visi laukiame Gandrinių. Iš tikrųjų Gandrinės yra ta tikroji pavasario riba. Taip yra todėl, kad Gandrinės yra netoli lygiadienio, todėl po jų gamtoje įvyksta labai daug pokyčių. Kaip mitas sako – gandrai parskrenda ir po sparnu parneša kieles, kurios išspardo paskutinius ledus, todėl tai laikoma tikrąja šilto pavasario pradžia“, – pasakoja etnologas. 

REKLAMA

Pasak L. Klimkos, per Gandrines prabunda ir kiti gyvūnai. 

„Sakoma, kad šią dieną gyvatės išlenda iš po kelmų. Taip pat tą dieną, sakoma, bitės pakyla apsiskraidyt. Tai ši diena yra labai susijusi su gyvūnijos atbudimu“, – pasakoja L. Klimka. 

Gruodis išdavė, koks bus pavasaris

Pasak L. Klimkos, gruodis gali išduoti visų mėnesių orus. Kaip teigia etnologas, senovėje žmonės stebėdavo 12-kos gruodžio dienų orus, pagal kuriuos spręsdavo, kokie metai laukia.

„Pagal šį spėjimą panašu, kad pavasaris nedžiugins saule, tačiau nebus ir labai šaltas. Bet panašu, kad jis ilgokai užsitęs – ir balandį, ir gegužės pradžioje“, – pastebi L. Klimka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų