Kretingiškių šeimos tragedija prasidėjo netikėtai, kai į darželį nuvestas penkiametis dėl pastebėtų mėlynių buvo paimtas iš šeimos, vėliau pas globėjus išvežtas ir jo dvimetis broliukas. Tėvai aiškino, kad vyresnėlis linkęs save žaloti, mat turi raidos sutrikimų. Bet niekas tėvų neklausė, įtarus smurtą vaikai septynis mėnesius buvo globojami institucijoje ir šeimoje. Ir tik po visų ekspertizių patvirtinus, kad vaikas turi sutrikimų, broliukai grąžinti tėvams. Prabėgus beveik metams, mama sako, kad vaikai vis dar jaučia pasekmes.
„Aš būsiu su mamyte, aš niekur nevažiuosiu. Tokie kaip prisiminimai, buvo ir žaidimų aikštelėj, pradėjo vaikas pasakoti, aš buvau ten ir ten, ten man nepatiko, aš mamytės norėjau, visi prisiminimai vaikui yra, niekas su trintuku neištrynė“, – pasakoja berniukų mama.
Į teismą renkasi atsakovais patrauktų institucijų atstovai: policijos komisariato, Teismo psichiatrijos tarnybos, o neatvyko – Generalinės prokuratūros, Teisingumo ministerijos atstovai. Policija sako tiesiog atlikusi tyrimą pagal vaiko teisių sergėtojų pranešimą.
„Mes tiesiog manom, kad policijos pareigūnai nepadarė jokios žalos. Kaip privalėjo daryti, ką privalėjo daryti, tą ir darė“, – sakė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato vyriausias specialistas Arūnas Venckus.
Specialistai teisme tikino, kad itin ilgai – net 4 mėnesius – užtruko ekspertizė ir visą tą laiką vaikas negalėjo būti grąžintas tėvams.
„Ekspertizė labai sudėtinga buvo, dėtos buvo labai didelės pastangos, daug reikėjo papildomos medžiagos, apklausti dar ir kitus asmenis, vaikas buvo dar papildomai tirtas stacionare, tai yra labai daug veiksmų, ekspertė net pati tris kartus bendravo su vaiku – tai yra sudėtinga ekspertizė“, – pasakojo Teismo psichiatrijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vitalijus Šaškovas.
Teisme nuspręsta, kad vis dėlto vienintelis atsakovas byloje lieka savivaldybė – tai jos valdininkai priėmė sprendimą paimti vaikus. Atstovė sako, kad elgtasi pagal instrukcijas, grėsmė įžvelgta, dėl to vaikai ir paimti, tad valdininkų kaltės neįžvelgia.
„Teisės aktai, reglamentuojantys tiek vaiko paėmimą iš šeimos, tiek priežastis, tiek globos nustatymą laikinosios, viskas buvo vykdoma – specialistai veikė pagal teisės aktus“, – mano savivaldybės Juridinio skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Vaikenienė.
Per tris valandas teisme mama sako neišgirdusi atsiprašymo, kad buvo nuskambėjusi kaip didžiausia smurtautoja.
„Buvo ir ašarų, ir nervų buvo, nes akivaizdžiai akis drasko, ir su šypsena, nejaučia jokios kaltės“, – guodėsi berniukų mama.
Vaiko teisių apsaugos skyrius reorganizuotas, buvusios vedėjos, lėmusios vaikų paėmimą iš šeimos, pasisakymo teisme taip ir nepavyko išgirsti – ji nedalyvavo. Keturių asmenų šeima prašo kiekvienam priteisti po 30 tūkst. eurų. Kadangi tuomet skyrius priklausė savivaldybei, ji ir turėtų atlyginti patirtą žalą.
„Jeigu būtų buvęs smurtas, tai būtų baudžiamoji byla, šiandien pasiekusi teismą, ir įrodę būtų, kad tėvai atliko kažkokius neteisėtus veiksmus. Iki šiol tai nepasitvirtino, tai reiškia, visas tas laikas, šeima, vaikai suvaržyti, negalėjo bendrauti ir tas automatiškai būtent neturtinė žala kyla iš to“, – kalbėjo advokatas Alius Galminas.
Sudaryti taikos sutartį savivaldybė nesutiko, teismas verdiktą skelbs gegužės pabaigoje.