Kauno miesto apylinkės teismas ketvirtadienį atidėjo pirmąjį kelių blokados bylos posėdį. Joje įtarimai pateikti aštuoniems žemdirbiams, tarp jų - kelių asociacijų bei Žemės ūkio rūmų atstovams.
Bylos nagrinėjimas atidėtas, nes į jį negalėjo atvykti įtariamųjų advokatas Kęstutis Stungys, kuris yra ir vienas iš prezidento Rolando Pakso gynėjų.
Advokatas teismui pranešė negalįs dalyvauti teismo posėdyje dėl didelio darbo krūvio atstovaujant prezidentui. Ketvirtadienį Seime savo išvadas turėtų patekti Apkaltos komisija.
Kitą teismo posėdį planuojama surengti kovo 15 dieną.
5 tomų byloje dėl riaušių organizavimo ar dalyvavimo jose įtarimai pateikti aštuoniems asmenims, tarp jų - Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkui Jonui Ramonui, Pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkui Broniui Markauskui bei Prienų rajono žemdirbių asociacijos pirmininkui Jonui Vilioniui.
Įtarimai taip pat yra pateikti trims ūkininkams iš Marijampolės apskrities - Virginijui Mykolaičiui, Kęstučiui Miliauskui ir Artūrui Piliotai bei dar dviem ūkininkams iš Utenos - Irenai Guogužienei ir Arūnui Kudrevičiui, Pasvalio rajone blokavusiems kelią į Saločių pasienio kontrolės punktą.
Teismo posėdžių salė buvo pilnutėlė įtariamuosius palaikančių žemdirbių. Po to prie Kauno pilies buvo surengtas sankcionuotas palaikomasis žemdirbių mitingas.J.Ramonas po atidėto teismo posėdžio žurnalistams sakė, kad "tai - politinė byla"."Tai bandymas su mumis susidoroti, kad žemdirbiai būtų išsigandę ir nekeltų savo reikalavimų, nes šiemet ne geresnės pieno supirkimo sąlygos, bet mes nieko neišsigandome ir kol gyvas būsiu ginsiu žemdirbių interesus, net jei reikėtų sėdėti kalėjime", - sakė J.Ramonas.
Jo teigimu, žemdirbių teisumą įrodo ir tai, kad po mitingų Vyriausybė bei Seimas vis dėlto skyrė lėšų pieno sektoriaus problemoms spręsti.
Byloje civilinį ieškinį yra pareiškusi tarptautinių krovinių gabenimo bendrovė "Vilniaus dobilas". Bendrovė teigia, kad dėl kelių blokados patyrė 1 100 litų nuostolių.
Nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija "Linava" pareigūnams taip pat atsiuntė raštą, kad kelios pervežimo bendrovės dėl kelio Kaunas-Marijampolė-Suvalkai ir kitų kelių blokados patyrė materialinių nuostolių, kuriuos vertina keliais tūkstančiais litų. Nustačius byloje konkrečius blokados kaltininkus, "Linava" prašo iš jų priteisti bendrovėms padarytą žalą.
Lietuvos ūkininkai, reikalavę didesnės piniginės paramos žemės ūkiui, piketą pradėjo pernai gegužės 20 dieną, o 21-22 dienomis blokavo kai kuriuos kelius, vedančius į pasienį su Latvija ir Lenkija bei automagistralę Kaunas-Klaipėda ties įvažiavimu į uostamiestį. Dėl kelių blokados nuostolių patyrė ir gyventojai, ir vežėjai.
Kelių blokadą žemdirbiai nutraukė tik gavę Vyriausybės pažadą skirti pieno perdirbėjams 56 mln. litų papildomų lėšų iš biudžeto ir kompensuoti, palyginti su 2002 metais, dalį prarastos pieno kainos.
Dėl žemdirbių veiksmų Klaipėdos, Pasvalio ir Marijampolės teisėsaugininkai pradėjo ikiteisminius tyrimus, tačiau spalį surinktą medžiagą buvo nuspręsta sujungti į vieną baudžiamąją bylą ir perduoti ją Policijos departamento kriminalistams, tyrimą kontroliavo Generalinė prokuratūra.
Prie bylos yra pridėtos ir 8 vaizdo kasetės, kuriose užfiksuoti pagrindiniai riaušių kurstytojai ir jų pasakytos kalbos.
Visi įtariamieji buvo pasirašę rašytinius pasižadėjimus neišvykti.
Riaušes organizavęs ar jose dalyvavęs ir šiurkščiai viešąją tvarką pažeidęs asmuo gali būti nubaustas areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.
BNS