Ketvirtadienį (07.17) Vilniaus senamiesčio širdyje, Pilies gatvėje, su lietuvių liaudies dainomis, šokiais, mįslėmis ir patarlėmis atidarytas naujas lietuviškų patiekalų restoranas “Forto dvaras”.
Restoranų grupė “Fortas”, valdanti 2 restoranus “Fortas”, 4 picerijas “Forto pica”, klubą “Fortas”, pristatė naują verslo kryptį - lietuviškų valgių šeimos restoraną “Forto dvaras”.
“Forto dvaras” - tikrų lietuviškų patiekalų restoranas, persismelkęs autentiškumo dvasia. Patiekalų gaminime buvo naudojama autentiška informacija, surinkta įvairiausiuose Lietuvos kraštuose. Valgiaraštyje net 18 patiekalų, pažymėtų Kulinarijos paveldo fondo ženklu, kuriuo sertifikuojami tik tie patiekalai ir produktai, kurių gamyboje laikomasi tradicinių gamybinių technologijų.
Tipiškiausi žemaičių, aukštaičių, suvalkiečių ir dzūkų patiekalai išskirti valgiaraštyje atskiruose lapuose. Žemaičius pradžiugins šalta cibulynė su silkėmis, karšta bulvė su kastiniu, šilkinė košė su spirgučiais arba grietine, aukštaičius - kvietinė košė su rūkytomis kiaulių ausimis. Skryliams negali likti abejingas suvalkietis, o baravykų baltsriube ar grikainiais su varške privalu pasimėgauti tikram dzūkui.
Didelę valgiaraščio dalį užima plačiai visoje Lietuvoje paplitę ir lietuvių mėgstami valgiai: naminiai koldūnai su mėsa arba grybais, naminės dešrelės su troškintais kopūstais, bulviniai vėdarai, įvairūs bulviniai blynai, didžkukuliai. Kepsnius gardina tradiciniai padažai. Įmantresnio skonio beieškantys ras kopūstainius su žuvimi, keptą šoninę su krienų padažu, tradicinėmis žolelėmis įtrintą jautienos kepsnį su ropėmis, ar pagal tarpukario Lietuvos tradiciją grybais įdarytą vištienos krūtinėlę su troškintais kopūstais.
Ypatingas gėrimų pasirinkimas. Beržų sula, duonos gira, alus, pačių gamintas spanguolių kisielius, pienas, rūgpienis ir žolelių arbata - tradiciniai lietuviški gėrimai. Labiausiai apsidžiaugs užsienio turistai ir Lietuvos lietuviškų stipriųjų gėrimų žinovai, nes visi stiprieji gėrimai pagaminti Lietuvoje. Didžioji dalis tradicinių lietuviškų stipriųjų gėrimų turinti itin gilias gamybos ir vartojimo tradicijas.
Įspūdingą “Forto dvaras” aplinką sudaro devynios nedidelės skliautuotos salės dekoruotos lietuviams būdinga autentiška ornamentika, išskiriant žemaičiams, aukštaičiams, suvalkiečiams ir dzūkams būdingus grafinius elementus. Interjerą ir eksterjera kūręs dizaineris Darius Šatūnas pripažino, kad stengėsi išvengti primityvios buitiškos lietuvių liaudies aplinkos įgyvendinimo. “Siekiau aplinkai suteikti labiau pakylėtą, pasakos ar padavimo viziją, perteiktą autentiškais elementais ir detalėmis”- sakė Darius Šatūnas.
Sienas tapiusi profesionali grafikė ir interjero specialistė Eglė Vertelkaitė pasakojo, kad šalia miesto gyvenimo fragmentų, amatų, pilių, medžioklės scenų, žemdirbio buities darbų vaizdų dominuoja Lietuvos etniniams regionams būdinga ornamentika, spalvos. Autentiški motyvai paimti iš audinių, siuvinių, baldų puošybos, medžio raižinių, senųjų skulptūrų. Kitas piešinių neišsenkantis šaltinis - žodinė lietuvių liaudies tautosaka. Pasakų, dainų, padavimų, legendų, mįslių motyvai, gėrio ir blogio kova, išreikšta per velnio ir žmogaus simbolines figūras, simboliniai skaičiai: 3, 7, 9 - lengvai įžvelgiami grafiniuose interjero elementuose, piešiniuose ant sienų, baldų puošyboje.
Atskiroje salėje šalia liaudiškais drabužiais pasipuošusios darbščiosios močiutės Elenos, kuri rankomis gamina koldūnus, yra erdvė, skirta mažiesiems “Forto dvaras” svečiams. Mažyliai gali žaisti įvairiausiais mediniais žaislais, spalvoti piešinėlius sėdėdami tikrame senoviškame mokykliniame suole, stebėti plušančios šeimininkės darbą. Darbščiausieji vaikai ant specialiai jiems įrengto darbastalio gali patys bandyti iš tešlos nulipdyti lipdinukus, ar iškočioję tešlą formelėmis išspausti mielas figūrėles. “Forto dvaras” kviečia vaikus švęsti gimtadienius. Darbuotojų prižiūrimi vaikai galės kurti įvairiausių formų skrylius, kurie bus išvirti, tad vaikučiai galės paragauti savo darbo vaisių.
Restoranų grupės “Fortas” direktorė Rasa Pečiulevičienė pažymėjo, kad kainos restorane “Forto dvaras” tikrai nedidelės. Tikimasi, kad šį lietuviškų valgių restoraną greitai pamėgs šeimos, turistai ir visi norintys ypatingoje aplinkoje paragauti senųjų lietuviškų patiekalų ar pasimėgauti lietuvių pamėgtais valgiais.