• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rugpjūčio 24 d. 16 val. Vilniaus paveikslų galerijoje atidaroma Rafaelio Chvoleso darbų paroda, skirta Antrajam pasaulio litvakų kongresui. R. Chvoleso kūryba žinoma nedideliam vilniečių ratui: nuo 1944 m. iki 1959 m. menininkas su šeima gyveno ir dirbo ankštame ir tamsiame kambarėlyje Tilto g. 13. Jo garbei prie šio namo bus atidengta memorialinė lenta (skulptorius Mindaugas Šnipas).

REKLAMA
REKLAMA

R. Chvolesas pripažinimą pelnė dar prieš Antrąjį pasaulinį karą. Sugrįžęs iš Rusijos į 1944 m. išvaduotą gimtąjį miestą, jis buvo sukrėstas žinios apie totalinį dešimčių tūkstančių Vilniaus žydų sunaikinimą. Vilniaus getas - laikina žydų stotelė kelyje į žūtį - alsavo sudegusių gyvenimų ir būstų kvapais. Sovietinio režimo neviešai uždrausta žydų žūties ir Vilniaus Senamiesčio tema ilgam liko jo kūrybos pagrindu.

REKLAMA

Laisvamaniškas ir savitas R. Chvoleso kūrybos braižas, jo priešinimasis oficialiajam “socialistinio realizmo menui” pavertė dailininką persona non grata Sovietų Sąjungoje. Sovietinė valdžia siekė menininkui diktuoti ir temas, ir tapybos manierą. Pasinaudojęs pasitaikiusia proga palikti SSRS, 1959 m. jis išvyko į Lenkiją, o 1969 m. įsikūrė Paryžiuje. Jo kūrybą aukštai įvertino Markas Chagallas. Visam gyvenimui R. Chvolesą užvaldė žydų žūties Antrojo pasaulinio karo metais tema - jis vis iš naujo grįždavo prie jos.

REKLAMA
REKLAMA

Rafaelio Chvoleso paveikslai eksponuojami garsiausiose pasaulio meno galerijose. Lietuvoje menininko paveikslai saugomi Lietuvos dailės muziejuje, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Ši paroda, kurią Lietuvos žydų bendruomenė ir Lietuvos dailės muziejus suorganizavo padedamas R. Chvoleso sūnų ir sesers, suteikia retą progą naujai atrasti šio įžymaus dailininko kūrybą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parodos atidaryme dalyvaus Lietuvos Respublikos kultūros ministrė Roma Žakaitienė, Prancūzijos Respublikos ambasados Lietuvoje patarėja kultūros ir bendradarbiavimo klausimais Dominique de Boisjolly, menininko sūnūs Aleksandras ir Milij Chvolesai (Prancūzija) ir sesuo Rivka Chvoles-Lichtenfeld (Izraelis).

Lietuvos žydų bendruomenė (www.litjews.org)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų