Šia nuotrauka moteris pasidalijo „Facebook“ grupėje pavadinimu „Miško radiniai“. Šioje grupėje smalsuoliai dalijasi įvairiomis savo miške surastų radinių nuotraukomis.
Nuotraukoje galima matyti nedidelį, tarsi kerpėmis apaugusį grybą, kuris slepiasi tarp aplinkos žalumos.
Pakomentavo specialistas
Ilonos radinį miške sutiko pakomentuoti gamtininkas Deividas Makavičius. Pasak jo, tai nėra labai dažnai sutinkamas grybas.
Anot jo, tai yra normalusis dygliuotasis pumpotaukšlis, kurio lotyniškas pavadinimas – Lydoperdon echinatum.
„Tai nėra dažnas grybas. Žinoma, tie, kurie grybauja miške, tai pamato juos, tačiau tie, kurie ne – nesutinka šių grybų. Dažniausiai jie auga pavieniui arba po kelis.
Būtent šitas grybas turi kaip karputes, vėliau iš jų tarsi rudi plaukeliai išauga. Jie atrodo įspūdingai ir gražiai. Jie auga įvairiose vietose, dažniausiai dirvoje. Dygti ima vasaros metu ir jų galima sutikti iki rudens“, – pasakojo gamtininkas.
Paklaustas, ar šie grybai valgomi, D. Makavičius atsakė, jog taip. Tiesa, tam yra kelios sąlygos.
Visų pirma, jie valgomi tik tuomet, kol yra jauni ir švieži. Tuomet prapjovus grybą galima matyti baltos spalvos kempinę. Gamtininkas sakė, jog šie grybai nepasižymi ypatingu skoniu, tačiau smalsuoliai juos ragauja.
„O kai grybas jau subręsta, paruduoja, papilkėja, tai viduje jau užgimsta naujos sporos, tada toks grybas jau nebėra valgomas“, – pasakojo jis.
Grybų spardymas
Gamtininkas atkreipė dėmesį į dar vieną aspektą – lietuvių „madą“ spardyti grybus. Pasak jo, vos prieš kelis metus žmonės, pamatę „šungrybius“, juos nuspirdavo arba sumindydavo.
Jis pastebėjo, kad neįprastos formos grybai lietuvius visuomet traukia, o kadangi šio grybų rūšys pasižymi apvalia arba pailga forma, jie patraukia akį.
„Kaip gamtininkas, galiu pasakyti, kad grybų spardyti negalima. Tų, vadinamųjų „šungrybių“, pasitaiko retai, o grybai taip yra naikinami“, – aiškino jis.
Visgi, tam tikru metu grybų spardymas gali kartais netgi būti jiems naudingas. Pasak jo, tai yra ta stadija, kurios metu grybai jau turi sporų.
„Pateisinti pumpotaukšlių spardymą galima vienu atveju – kai jie turi sporų. Tuomet užmynimas ant jo išplatina tas sporas.
Jų viename grybe gali būti net ir milijonas, tad taip jos išsibarsto, pasklinda. Kitais atvejais, sporoms pasklisti padeda vėjas ir lietus“, – sakė D. Makavičius.