Vašingtonas raginamas naujai pažvelgti į santykius su Rusija
Ragina pro medžius matyti mišką
Iš didžiausių JAV partijų atstovų sudaryta nepriklausoma komisija parengė ataskaitą apie JAV ir Rusijos santykius. Ataskaitoje teigiama, kad nepaisanto to, jog strateginiai Vašingtono interesai neleidžia Rusijai dominuoti Baltijos šalyse, tačiau Vašingtonas turi skaitytis su Maskvos interesais regione.
Komisijos ataskaita, kurioje paskelbta 19 rekomendacijų, buvo perduota tiek Baracko Obamos administracijai, tiek Rusijos prezidentui Dmitrijui Medvedevui.
Ataskaitoje teigiama, kad dėl dabartinės ekonominės krizės Rusijos vaidmuo pasaulinėje arenoje neabejotinai sumenko, tačiau, jei į globalinį ir pačios JAV saugumą būtų žvelgiama plačiai, tai Rusija vis dar lieka pagrindiniu faktoriumi ir vienintele valstybe, galinčia fiziškai nušluoti JAV nuo žemės paviršiaus.
Komisijos ataskaitoje politikai raginami „pro medžius matyti mišką“. Iš esmės tai reiškia raginimą, kad menko svarbumo klausimai daugiau nebetrikdytų esminių derybų dėl branduolinio nusiginklavimo, ginkluotės Europoje mažinimo ir pan.
Be to, teigiama, kad Rusijos invazija į Gruziją ir Ukrainai bei Baltijos valstybėms daromas spaudimas yra labai rimti signalai. Strateginiai JAV interesai teigia, kad Rusijai neturi būti leidžiama dominuoti šiuose regionuose ir Vašingtonas dėl to turi tvirtai remti Baltijos valstybių bei Ukrainos nepriklausomybę ir suverenitetą. Tačiau JAV raginamos skaitytis su faktu, kad ir Kremlius šiose šalyse turi savų strateginių teisėtų interesų.
Vašingtonas raginamas iš naujo pažvelgti į planus Vidurio Europoje dislokuoti priešraketinį gynybos skydą. Raginama surasti kelią, kaip nesiūlant narystės NATO perspektyvos, suartinti Vakarus su Gruzija ir Ukraina. JAV raginamos pripažinti, kad Kijevas ir Tbilisis prisijungimui prie NATO tiesiog nėra pasirengę.
Susilaukė gausybės kritikos
Ataskaitą „Teisinga JAV politikos Rusijos atžvilgiu kryptis“ rengė Nixono centro ir Harvardo universiteto Belferio centro analitikai, kuriems pirmininkavo buvę senatoriai Chuckas Hegelis ir Gary Hartas. Komisijoje taip pat darbavosi buvęs JAV ambasadorius Sovietų Sąjungoje Jackas Matlockas, Nixono centro prezidentas Dimitris Simesas ir Harvardo profesorius Grahamas Allisonas.
Tiesa, ataskaita susilaukė itin daug kritikos dėl savo abstrakčių ir nieko nepasakančių teiginių. Pavyzdžiui, teigiama, kad JAV turi sukurti efektyvią struktūrą, per kurią būtų palaikomi dvišaliai santykiai, vykdomos konsultacijos ir derybos. Šiuo atveju galima tik klausti, kodėl reikia kurti naujas struktūras, jei galima pasinaudoti jau egzistuojančiais instituciniais mechanizmais. Be to, jei jau reikia kurti naują struktūrą, tai kyla klausimas, kokia ji turėtų būti. Apie tai ataskaitoje visiškai nekalbama.
Be to, ataskaitoje Vašingtonas raginamas paversti Rusiją savo partnere sprendžiant Irano branduolinės programos problemą. Toks siūlymas nesuteikia jokių aiškesnių gairių problemai išspręsti. Neatsakoma į klausimą, ar pati Rusija noti būti JAV partnere, ar jai mielesnis yra agresyvus Iranas, kuris mažintų Vašingtono įtaką Vidurio Rytuose. Be to, juk Maskva gali nenorėti spręsti Irano problemos vien dėl to, kad geri Vakarų ir Teherano santykiai Maskvai paprasčiausiai yra grėsmingi. Iranas tokiu atveju galėtų tapti alternatyviu gamtinių dujų tiekėju Europai.