• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Protestai dėl pernelyg gerai apmokamų generalinių direktorių pareigų tęsiasi metų metus. Jie ypač suaktyvėja, kai finansų pasaulį apžvelgianti spauda paviešina neįprastus atlygio atvejus, kurie kartais siekia ir dešimtis milijonų dolerių, rašo portalas 247wallst.com

Protestai dėl pernelyg gerai apmokamų generalinių direktorių pareigų tęsiasi metų metus. Jie ypač suaktyvėja, kai finansų pasaulį apžvelgianti spauda paviešina neįprastus atlygio atvejus, kurie kartais siekia ir dešimtis milijonų dolerių, rašo portalas 247wallst.com

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažnai tarp didelių sumų, išmokamų atlyginimo, priedų ar akcijų forma, yra ir specialios kompensacijos už naudingas paslaugas, kurias sau leisti gali tik keli asmenys – jos vadinamos privilegijomis. Daugelis akcinių bendrovių savo generaliniams direktoriams teikia nemokamas paslaugas: nuo galimybės naudotis kompanijos lėktuvu iki finansininko paslaugų ir slaptos informacijos. Šių privilegijų vertė gali suteikti tūkstančiais dolerių skaičiuojamos naudos įmonių vadovams.

REKLAMA

Portalo žurnalistai peržiūrėjo daugybę įgaliojimo ataskaitų, tarp kurių yra ir 50 daugiausiai savo generaliniams direktoriams mokančių bendrovių, kad rastų specialias privilegijas, už kuriuos akcininkai moka nemenkas sumas.

Beje, visi aukšto lygio vadovai, kuriems buvo suteiktos įvairios privilegijos, dažnai turi vieną ar kelis panašumus: dauguma jų labai turtingi arba dirba tokiems žmonėms. Daugelis vadovų tame sąraše yra ir kompanijų įkūrėjai, pavyzdžiui, Ralphas Laurenas ar Martha Stewart.

REKLAMA
REKLAMA

Galima būtų sakyti, kad daugelis turtingų, įtakingų vadovų, įmonių įkūrėjų ir valdybų pirmininkų, gauna geriausias privilegijas. Tačiau tokią tendenciją sunku įrodyti.

Tad štai aštuonios beprotiškiausios vadovams suteikiamos privilegijos:

1. Kompanijos lėktuvo naudojimas asmeninėms reikmėms

Vertė: 913,9 tūkst. JAV dolerių

Kompanija: IAC/InterActiveCorp.

Šios bendrovės valdybos pirmininkas Barry‘is Dilleris ėjo vadovaujamas pareigas pramogų industrijoje kelis dešimtmečius. Jis buvo „Paramount“ vadovas aštuntajame dešimtmetyje, „20th Century Fox“ – devintajame. Jis prisidėjo kuriant televizijos tinklą „Fox“. B. Dilleris pastaruoju metu yra turtingiausias žiniasklaidos sektoriaus vadovas JAV. Aštuntajame dešimtmetyje „Forbes“ jį buvo įtraukęs į 400 turtingiausiųjų sąrašą, o turtą įvertino 1,8 mlrd. JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kompanija, kurioje jis dirba dabar valdo portalus „Ask.com“, „The Daily Beast“ ir „CitySearch“, o jos ataskaitose teigiama, jog „B. Dilleriui galima darbo ir asmeniniais reikalais keliauti su kompanijos lėktuvu.“ Tai reiškia, kad jis gali keliauti bet kada, nevėluoti ir palaikyti ryšį su kompanija, kad esant reikalui, galėtų greitai pakeisti savo planus ar vykdyti konfidencialius įmonės reikalus.

REKLAMA

2. Saugumas

Vertė: 2,611 mln. JAV dolerių

Kompanija: Las Vegas Sands

Šios kompanijos vadovas Sheldonas Adelsonas išgarsėjo neseniai, kai kelių kandidatų į prezidentus rinkiminėms kampanijoms skyrė dešimtis milijonų dolerių. Jis yra vienas turtingiausių žmonių JAV, o jo turtas vertinamas 20,5 mlrd. JAV dolerių – dėl šios priežasties jis puikuojasi 12-oje pozicijoje „Forbes“ turtingiausiųjų sąraše. 79-erių metų amžiaus vyro turto šaltinis – daugiau nei privilegijos.

REKLAMA

Kaip skelbiama ataskaitose, S. Adelsonas ir jo žmona Miriam turi maždaug 52,4 proc. kompanijos akcijų. Jis pats vadovauja kompanijai nuo įkūrimo – 1988-ųjų. „The Las Vegas Sands“ ataskaitoje taip pat nurodoma, kad kompanija rūpinasi S. Adelsono ir jo šeimos apsauga, už kurią praėjusiais metais sumokėjo daugiau nei 2,6 mln. JAV dolerių. Kompanijos vadovas taip pat gali laisvai naudotis kompanijos apmokamomis privačiomis kelionėmis lėktuvu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitas žymus milijardierius, kurio kompanija išleidžia milžiniškas sumas jo apsaugai – Jeffas Bezosas – „Amazon“ įkūrėjas. Jo turtas vertinamas 23,2 mlrd. JAV dolerių, o apsauga kompanijai kasmet kainuoja apie 1,6 mln. JAV dolerių.

3. Sutarties pasirašymo premija

Vertė: 53 mln. JAV dolerių

Kompanija: J. C. Penney

Vienas iš labiausiai nevykusių generalinių direktorių paskyrimų pastaruosius kelerius metus – buvusio „Apple“ prekybos vadovo Rono Johnsono paskyrimas vadovauti prekybos kompanijai „J.C. Penney“. Anot kompanijos ataskaitos, R. Johnsonui buvo pažadėta 53 mln. JAV dolerių vertės kompanijos akcijų už tai, kad jis pasirašys darbo sutartį.

REKLAMA

Tačiau viltys, kad R. Johnsonas pakeis situaciją bendrovėje, greitai žlugo, nes po šio paskyrimo kompanijos akcijų vertė nukrito 40 proc., pardavimai smuko 26,6 proc., o pardavimai internete net 37 proc.

4. Asmeninis vairuotojas ir automobilis

Vertė: 572,5 tūkst. JAV dolerių

Kompanija: Ralph Lauren

Kompanijos įkūrėjas Ralphas Laurenas išliko jos vadovu iki šių dienų. Didžiąją įmonės akcijų dalį valdantis dizaineris, greitai susikrovė 6,5 mlrd. JAV dolerių vertės turtą. R. Laurenas gauna dideles sumas automobiliui ir vairuotojui, kartu su kitomis dosniomis privilegijomis. Kompanijos ataskaitoje sakoma: „Mes tikime, kad šios privilegijos leidžia mūsų vadovams dirbti efektyviai, reklamuoti prekių ženklą ir yra legalios verslo išlaidos. Privilegijų sąnaudos sudaro tik nedidelę dalį kompensacijų.“

REKLAMA

5. Asmeninio apskaitininko paslaugos

Vertė: 250 tūkst. JAV dolerių

Kompanija: „Chesapeake Energy“

Šios bendrovės vadovo Aubrey‘aus McClendono pavardė 2012-aisiais žiniasklaidoje mirgėjo tiek pat, kiek ir kitų vadovų. Jis paėmė asmeninių paskolų už 1,1 mlrd. JAV dolerių, kurias jam suteikė kompanija. Ir tuomet dar įkūrė 200 mln. JAV dolerių vertės rizikos fondą, kuris buvo registruotas „Chesapeake“ biure Oklahomoje ir naudojosi jo patalpomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis skandalas ir po jo sekęs kelių valdybos narių atsistatydinimas kompanijos akcijų vertę numušė 20 proc. Pats A. McClendonas kompanijos valdyboje dirba 23 metus ir yra įtrauktas į įkūrėjų sąrašą. Remiantis ataskaitomis, per pastaruosius trejus metus, jam suteikta 57 mln. JAV dolerių vertės kompensacijų, iš kurių 250 tūkst. JAV dolerių skirta „pono McClendono privačioms apskaitos paslaugoms“.

REKLAMA

6. Gyvybės draudimas

Vertė: 131 tūkst. JAV dolerių

Kompanija: CBS

Leslie Moonvesas vadovauja kompanijai CBS, kurios didžiausias akcininkas ir valdybos pirmininkas yra Sumneris Redstone‘as – vienas turtingiausių JAV žmonių. Jo turtas vertinamas 4,1 mlrd. JAV dolerių. Buvęs kompanijos „Warner Bros“ vadovas L. Moonvesas per pastaruosius trejus metus CBS uždirbo daugiau nei 170 mln. JAV dolerių. Kompanijos ataskaitose teigiama, kad jo atlyginimo pakete taip pat numatyta išmoka už gyvybės draudimą.

REKLAMA

7. Atostogos/Vila atostogoms

Vertė: 453 mln. JAV dolerių

Kompanija: Fidelity National Finance

Šios bendrovės vadovas Williamas P. Foley‘us II turi vienas keisčiausių privilegijų, suteikiamas akcinėse bendrovėse. Kompanija jam moka už jo turimo nekilnojamojo turto naudojimą. Tačiau W. P. Foley‘aus II turimų privilegijų sąrašas yra gerokai ilgesnis. Kompanija ataskaitose nurodo, kad sumokėjo 443 tūkst. JAV dolerių „Rock Creek Cattle“ bendrovei, priklausančiai W. P. Foley‘ui II. Šios įmokos, anot bendrovės, yra „už galimybę naudotis patalpomis susitikimams“. Panašūs mokėjimai buvo atlikti ir kitoms su W. P. Foley‘umi II susijusioms bendrovėms.

REKLAMA
REKLAMA

8. Personalas

Vertė: 83 tūkst. JAV dolerių

Kompanija: Martha Stewart Living Omnimedia

Su bendrovės įkūrėja Martha Stewart elgiamasi itin maloniai, nors ji nuolat praranda pinigų ir uždirba nedidelius pelnus. Mažytė kompanija jai skyrė kompensacijų už 21 mln. JAV dolerių per pastaruosius trejus metus. Viena iš M. Stewart privilegijų – jai asmeniškai samdomas personalas, kuriam kompanija negali nurodinėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų