Tai puikiai visame pasaulyje žinomi prekeiviai, kuriuos lydėjo nesėkmės. Leidęsi į abejotinas operacijas, ištuštinę bendražygių sąskaitas ir atsidūrę už grotų – tokie jie, rašo žurnalas „Forbes“.
Kveku Adoboli – UBS – 2 mlrd. JAV dolerių – 2011 metai
Visai neseniai didžiausiais Šveicarijos bankas UBS pranešė patyręs 2 mlrd. JAV dolerių nuostolių dėl nesankcionuotų piniginių prekybininkų operacijų. Po šio pareiškimo UBS akcijos nuvertėjo 11 proc.
Londono policija sulaikė įtariamąjį sukčiavimų – 31-erių metų prekybininką Kveku Adoboli. Ką tiksliai jis darė, kad prarado 2 mlrd. JAV dolerių, kol kas dr nežinoma. BBC pranešė, kad vyras pats informavo banką apie praradimus. Taip pat žinoma, kad jis nuomojo labai brangų butą ir buvo nuolatinis brangių vyninių svečias.
Jerome Kerviel – Societe Generale – 6,7 mlrd. JAV dolerių – 2008 metai
2008 metais vienas žymiausių Prancūzijos bankų nustatė, kad per vieną iš prekybinių operacijų prarado 6,7 mlrd. JAV dolerių. Dėl šito buvo kaltas Jerome Kerviel, nustūmęs banką ant bankroto slenksčio. Pradėjus teisminį procesą vyras aiškino, kad banko valdyba žinojo apie jo veiksmus. Jis netgi sugebėjo parašyti knygą „Žemyn spirale: prekybininko atsiminimai“, kurioje dėl visko, kas atsitiko, kaltina bankų sistemą. 2009 metais jis buvo nubaustas 3 metais kalėjimo ir nurodymu sumokėti kompensaciją bankui.
Howardas Hableris – Morgan Stanley – 9 mlrd. JAV dolerių – 2007 metai
Howardas Hableris – prekybininkas, vadinamas vienu iš pagrindinių paskutiniosios krizės veidų. 9 mlrd. dolerių jis prarado su hipotekos paskolomis. Po krizės vyras įkūrė kompaniją, tarpininkaujančią tarp kreditorių ir nekilnojamojo turto valdytojų, kurių skola hipotekoje viršija užstatyto nekilnojamojo turto vertę.
Brian Hunter – Amaranth Advisors – 6,5 mlrd. JAV dolerių – 2006 metai
Rizikos draudimo fondas „Amaranth Advisors“ žlugo tada, kai prarado du trečdalius savo turto 2006 metais. 2005 metais fondas ėmė duoti milžinišką grąžą po uragano „Katrina“, kai smarkiai pabrango gamtinės dujos. Tačiau 2006 metais kainoms staiga sumažėjus, tai fondui kainavo 6,5 mlrd. dolerių. Be to, JAV energetikos komisija pradėjo tyrimą įtarus, kad B. Hunteris manipuliavo dujų kainomis. 2011 metų balandžio mėnesį vyrui buvo skirta 30 mlrd. dolerių bauda.
John Rasnek – Allied Irish Bank – 691 mln. JAV dolerių – 2002 metai
2002 metais bankas „Allfirst“, priklausantis grupei „Allied Irish Bank“, prarado 691 mln. dėl nesėkmingų valiutų prekeivio Johno Rasneko veiksmų. Kaip daugelis kitų nenusisekusių prekybininkų, J. Rasnekas savo nuostolius slėpėsi kelerius metus tikėdamasis užsidirbti ir padengti nuostolius. Pirmąją stambią sumą jis prarado 1997 metais pirkdamas Japonijos jenas. Po to nuostoliai tik išaugo, tačiau J. Rasnekas banką sugebėjo įtikinti, kad viskas gerai. 2002 metais vyras buvo nuteistas 7 metams kalėjimo.
Yasuo Hanamaki – Sumimoto Corporation – 2,6 mlrd. JAV dolerių – 1996 metai
1996 metais korporacija „Sumimoto“ patyrė apie 2,6 mlrd. JAV dolerių nuostolių dėl Yasuo Hanamaki machinacijų. Vyras tuomet vadovavo kompanijai, atliekančiai operacijas su variu. Prekeivis dar vadinamas „Misteriu penki procentai“ – būtent tokią vario rinkos dalį jis kadaise kontroliavo. Dešimt metų jis vykdė nesankcionuotas operacijas ir manipuliavo vario kainomis. 1997 metais vyras buvo nuteistas 8 metams kalėjimo.
Nick Leeson – Barings Bank – 1,4 mlrd. JAV dolerių – 1995 metai
Seniausias Didžiosios Britanijos prekybinis bankas „Barings“ bankrutavo po to, kai brokeris Nickas Leesonas prarado 1,4 mlrd. JAV dolerių Nikkei akcijų biržoje. Pinigai tirpti pradėjo dar 1992 metais, tačiau vyras tikėjosi, kad jo investicijos atsipirks. 1995 metais jis investavo į greitai augančias Azijos rinkas, o po poros dienų žemės drebėjimas sugriovė Kobės miestą ir rinkos žlugo. Vyras buvo nuteistas 6,5 metų kalėjimo.
Toshihido Iguchi – Daiwa Bank – 1,1 mlrd. JAV dolerių – 1995 metai
Toshihido Iguchi, dirbęs viename didžiausių Japonijos bankų „Daiwa Bank“ pinigus prarasti ėmė dar 1983 metais, tačiau tą ilgai slėpė nuo banko valdybos. Nuo 1984 iki 1995 metų jis atliko 30 tūkst. prekybinių operacijų be leidimo, per tą laiką jo nuostoliai išaugo nuo 70 tūkst. JAV dolerių iki 1,1 mlrd. JAV dolerių. Dėl machinacijų bankui teko pasitraukti iš Amerikos rinkos, o T. Iguchi buvo nutesitas 4 metams kalėjimo.