Ar šou verslo žvaigždė sugebėtų valdyti vieną skurdžiausių pasaulio valstybių? Ar gali žmogus, neturintis jokios politinės patirties, tapti prezidentu? Per kiek mėnesių ar net savaičių jį suvalgytų korumpuotas turtuolių ir politikų elitas? Panašių klausimų virtinė pasipylė paaiškėjus, kad Haičio prezidento posto sieks garsus reperis Waiklefas Jeanas
Didžiuojasi Haičio pasu
Haityje gimęs 37 m. W.Jeanas, kurio vardą pasaulyje išgarsino grupė „The Fugees", pasiryžęs nerti į politikos pasaulį. Vos prieš keletą dienų užpildęs kandidato į prezidentus paraišką, jis jau spėjo paskelbti ir savąją Haičio ateities viziją. Mielai pasakoja, kad jį įkvėpė Nelsonas Mandela („Iš jo išmokau dialogo - išklausyti kiekvieno požiūrį") ir kodėl politinės patirties trūkumas gali tapti didžiausiu jo pranašumu.
Didžiausia Haičio problema jis laiko korupciją, nedarbą ir tai, kad maždaug milijonas šalies gyventojų iki šiol neturi nuolatinės pastogės. Po sausį Haičiui smogusio žemės drebėjimo, per kurį žuvo 230 tūkst. žmonių, šimtai tūkstančių benamių glaudžiasi palapinėse sostinėje Port O Prense. W.Jeanas svajoja šiuos bedalius iškeldinti į kaimus, kur jie turėtų pastogę, maisto ir vandens, galėtų užsiimti žemės ūkiu.
Iš Haičio, kur gimė, muzikanto tėvai išvyko į Niujorką, kai berniukui buvo devyneri. Tačiau jis niekada taip ir nepriėmė Amerikos pilietybės ir iki šiol išdidžiai demonstruoja Haičio pasą. Po žemės drebėjimo prabėgus vos kelioms dienoms, jis jau buvo gimtinėje ir padėjo nukentėjusiesiems. Jo įsteigtas labdaros fondas „Yele Haiti" surinko 16 mln. JAV dolerių. Deja, jo vardas buvo suterštas mokesčių skandalo.
Nepaisant to, W.Jeanas įsitikinęs, kad pajėgs užsikrauti ant savo pečių darbą, kurį kai kas vadina didžiausiu iššūkiu pasaulyje. Jo ryžtas dalyvauti lapkritį vyksiančiuose prezidento rinkimuose sukėlė nemažą sąmyšį, be to, jam teko atlaikyti gerą dozę ironijos - juk dauguma kitų kandidatų įsitvirtinę korumpuotoje Haičio politikoje ir įveikti juos bus nemenkas iššūkis.
Ne vienintelė žvaigždė
Interviu CNN W.Jeanas teigė, kad jo prioritetai bus švietimas, sveikatos sistema ir darbo vietų kūrimas. Jis žada suburti patikimą komandą, puikiai išmanančią valstybės valdymą, o pats būti juos įkvepiančiu lyderiu. W.Jeanas tikisi, kad jį parems ne tik Haičio jaunimas, bet ir po visą pasaulį išsibarstę tėvynainiai. Pastaruosius 50 metų Haitis išgyveno didžiulį protų nutekėjimą. Vos įgiję patirties, jauni žmonės palieka gimtąją šalį dėl geresnių galimybių Šiaurės Amerikoje.
O pačiame Haityje klesti korupcija. Daugiau nei pusė žmonių gyvena žemiau skurdo ribos. Visa šalies gerovė, didžioji dalis žemės nuosavybės ir valdžia sukoncentruota elito, kuris sudaro 5 proc. šalies gyventojų, rankose.
W.Jeanas teigia atstovausiąs jaunajai kartai. Beje, kiek daugiau nei 50 proc. iš 9 mln. Haičio gyventojų sudaro jaunuoliai, kuriems dar nėra 25-erių.
Port O Prenso gyventojas 23 m. Sidnis Meristalis žurnalistams pasakojo šiemet pirmą kartą eisiąs balsuoti, ir tik dėl Vaiklefo. „Jis myli Haitį. Jis turi idėjų. Jis laimės", - kalbėjo vaikinas. Jo bendraamžis St. B. Reno nebuvo toks optimistas: „Kas būtų, jei Jay-Z taptų Amerikos prezidentu? Tai niekada negalėtų įvykti". Vaikinas įsitikinęs, kad atlikėjo pergalė Haičiui būtų dar viena katastrofa.
Beje, tarp 30-ies kandidatų į prezidento postą yra dar viena garsenybė - tai Haičio dainininkas Mišelis Martelis-Saldusis Mikis. „Turi būti mylimas žmonių, gerbiamas jų, jie turi pasitikėti tavimi, - kalbėjo jis. - Nepretenduoju būti prezidentu. Pretenduoju būti piliečiu, kuris pakeis dalykus. Noriu būti įkvėpėjas". Šį žmogų palaiko net buvęs V.Žano draugas iš grupės „The Fugees". Šis pabrėžia, kad W.Jeanas, priešingai nei Saldusis Mikis, net nekalba prancūziškai. Tiesa, vargu ar Haičio gyventojams taip svarbu, kokia kalba kalbės jų lyderis, jei tik jis padės jiems išbristi iš šios siaubingos situacijos.
Teks keisti dainos tekstą
Po žemės drebėjimo Haityje lankėsi daugybė garsenybių: Benas Stileris čia statė mokyklą, Šonas Penas padėjo nukentėjusiesiems, Port O Prenso gatvėmis vaikščiojo Siuzan Sarandon, tačiau W.Jeanas žada pralenkti juos visus.
„Žmonės sakys: žmogau, ką tu išmanai apie politiką? - sako W.Jeanas ir tuojau paaiškina. - Žinau, kad esu apsigimęs lyderis ir sugebėsiu aplink save suburti aukščiausio lygio politikos ekspertus. Mano šalis visą laiką išgyvendavo politinę sumaištį. Nes čia niekada nebuvo vieno žmogaus, kuris galėtų suvienyti partijas ir priversti jas dirbti kartu".
Reperis pasakoja jau seniai svarstęs žengti į politiką. Šią ambiciją paskatino sausį Haitį ištikusi katastrofa. „Jei ne žemės drebėjimas, greičiausiai būčiau laukęs dar dešimt metų, - teigė jis interviu leidiniui „Time". - Jei negaliu rasti penkerių metų tarnauti savo šaliai eidamas prezidento pareigas, tuomet visa, apie ką aš dainavau, nereiškia ničnieko".
Tiesa, vienos dainos tekstą jis juokauja būsiąs priverstas šiek tiek pakoreguoti. Kūrinyje „Jei aš būčiau prezidentas" skamba tokie žodžiai: „Jei aš būčiau prezidentas, būčiau išrinktas penktadienį, nužudytas šeštadienį ir palaidotas sekmadienį".
Gal jam taip ir neteks to padaryti, gal Haitis pasirinks patyrusį politiką, bet, kaip sako W.Jeanas, „gali arba gyventi mėgindamas ką nors nuveikti, arba mirti taip ir nenuveikęs nieko".