„Iš prezidentės dar asmeniškai neišgirdau, kad ji įsižeidusi... Kai vyrą pavadina boba, jis gali įsižeisti“, - pareiškė Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderis Arūnas Valinskas po išplėstinio partijos tarybos posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje.
Pasak A. Valinsko, pavadindamas bobiška kritika prezidentės pasisakymą apie savo kandidatūrą į ministrus, jis nepanaudojo jokios nenormatyvinės leksikos. Be to A. Valinskas teigė nesitikėjęs gauti minėto posto, o šiuo savo demaršu tenorėjęs atkreipti dėmesį į autokratinius D. Grybauskaitės valdymo metodus, kuomet ji niekaip net nemėgina visuomenei aiškinti savo sprendimų ir paskyrimų. Anot jo, reikia tik pritarti A. Kubiliaus tezei, jog ministras nėra kavos puodelis, o koalicija nėra privatus servizas, kurį gali dėlioti namų šeimininkė.
Pasak politiko, jo dabartinis elgesys buvo šaltai apgalvotas dar prieš pateikiant kandidatūrą į Kultūros ministro postą. Prezidentę jis kaltina destrukcija valstybėje, bravūriškos rinkiminės retorikos tęsimu, savavališku institucijos vadovų keitimu, šalies užsienio politikos jaukimu, be viso kito išduodant draugiškus santykius su Gruzija. Kaip nelogiškus sprendimus jis nurodė ir Vygaudo Ušacko išstūmimą iš pareigų bei sprendimą nevykti į susitikimą su JAV prezidentu Baracku Obama.
Anot A. Valinsko, jis siekė parodyti padėtį valstybę ir tikslą laiko pasiektu. Be to žadėjo, kad įdomybių dar bus ateityje. Jo nuomone, pasisakyti apie prezidentės politiką išdrįs vis daugiau žmonių. Arūnas Valinskas atmeta kaltinimus asmeniškumais ir primena, jog TPP negriovė koalicijos net tada, kai iš jo buvo atimtos Seimo pirmininko pareigos, kas Lietuvoje yra netipiška. Anot jo, tikslas yra atkreipti dėmesį į padėtį valstybėje, kur esą įsigali autoritarinės tendencijos.
Žodžių karas tarp prezidentės D. Grybauskaitės ir A. Valinsko vyksta jau senokai. Praėjusių metų rugsėjį prezidentė kategoriškai pareikalavo, kad Seimas pašalintų A. Valinską iš pirmininko pareigų, nors Konstitucija nesuteikia jai jokių galių veikti parlamento sprendimus, susijusius su jo vadovo asmeniu.
A.Valinskas posto tuomet neteko. „Atsidėkodamas“ už tai ir išreikšdamas savo požiūrį šalies vadovės vykdomą politiką, A. Valinskas vėliau yra ją kritikavęs.
Naują įtampos bangą sukėlė TPP sprendimas siūlyti A. Valinską į kultūros ministrus, kuris sutapo su D. Grybauskaitės mėginimu pakeisti valdančiosios koalicijos sudėtį. Prezidentė ne tik davė suprasti, jog A. Valinskas yra nepakankamai populiarus visuomenėje, bet ir iškėlė reikalavimų dar nepopuliaresniam, pagal paskutines apklausas, ministrui pirmininkui, Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderiui Andriui Kubiliui bei kitiems koalicijos partneriams. A. Valinskas šaiposi, kad prezidentė kadrų politiką vykdo žiūrėdama tik į savo skaičius reitingų lentelėje.
„Balsas.lt“ žiniomis, pas prezidentę vykusio susitikimo metu, dalyvaujant premjerui, susisiekimo ministrui, Liberalų sąjūdžio lyderiui Eligijui Masiuliui ir Seimo vadovei Irenai Degutienei, šalies vadovė tiesiai pasiūlė į koaliciją priimti Darbo bei Tvarkos ir teisingumo partijas. "Prezidentė neoficialių susitikimų metu primygtinai į koaliciją siūlo priimti "Tvarkos ir teisingumo" partiją", - penktadienį, kalbėdamas su "Balsas.lt", apie tai prabilo A. Valinskas.
Šis konfliktas gali reikšti rimtą išbandymą valdančiajai koalicijai, kurią sudaro TS-LKD, liberalų, liberalcentristų ir TPP frakcijos. Koalicija šiuo metu formaliai teturi tik 70 iš 141 balso, bet ir tai ne visada balsuoja vieningai. TPP kol kas neketina atšaukti savo siūlomos A. Valinsko kandidatūros į ministrus ir pabrėžia neketinanti skubiai pasitraukti iš koalicijos. "Mes koalicijoje, mes niekad ir nekėlėm tokio klausimo", - tvirtino A. Valinskas. Apsisprendimas, anot jo, priklauso prezidentei ir ypač premjerui A. Kubiliui, kurio principingumo A. Valinskas teigia pasigendąs. TPP pasitraukus, koalicija netektų dar 7 balsų.Opozicija yra paruošusi interpeliaciją ir dar vienam koalicijos nariui, susisiekimo ministrui Eligijui Masiuliui. Opozicinė socialdemlokratų partijos frakcija jau pasiūlė visoms frakcijoms tartis dėl priešlaikinių Seimo rinkimų.