Austrijos finansų ministras neseniai pareiškė, kad pagal šios dienos būklę eurą įsivesti pasirengusi tiktai Slovėnija. Lietuvos ir Estijos jis nepaminėjo Tai sukėlė šurmulį tarp mūsų politinio elito.
Vietiniai ekonomikos žyniai pasirinko kelis kalbėjimo būdus. Arčiau valdžios vairo esantieji ir tiesiogiai už euro įvedimą atsakingi ėmė tikinti, jog viskas gerai, ir euras tikrai bus įvestas kitų metų sausio 1 d. Kita vertus, lyg tarp eilučių jie užsiminė, jog būtų negerai, jeigu Lietuvos valdžia tam kartui dirbtinai pristabdytų infliaciją, bet po euro įvedimo šis rodiklis staiga šoktelėtų į viršų. Ir patiems tektų nervintis, ir prieš Europą būtų gėda. O toliau nuo valdžios esantieji analitikai sušneko, kad dabar tikimybė įsivesti eurą yra jau ne 50%, bet neaišku kokia. Girdi, mes anksčiau nenorėjome skleisti panikos, bet dabar tai jau galime viešai abejoti.
Ar tik nebus ši doro santykio su Europa tema pasirinkta svarbiausiu valdžios pasiteisinimu, jeigu euras vis dėlto nebus įvestas? Tačiau pati valstybė nepasinaudoja svertais, galinčiais šiek tiek pristabdyti infliaciją. Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisija yra priėmusi sprendimą, leidžiantį didinti šilumos ir karšto vandens kainas.
Jeigu tai bus padaryta, prie infliacijos rodiklio bus galima pridėti dar kokius 0,8 procentinio punkto. Vertėtų priminti, kad Lietuvai nebus leista įsivesti euro, jeigu sutartu metu apskaičiuota metinė infliacija pusantro procentinio punkto viršys trijų mažiausią infliaciją turinčių euro zonos valstybių rodiklį.
Dienraštis „Verslo žinios“ šiomis dienomis priminė skaitytojams sąmokslo teoriją, pagal kurią kai kas iš valdžioje esančiųjų bijo, kad su euro įvedimu susijusi įtampa piliečių galvose, neišvengiami nesklandumai, realus ar tariamas kainų padidėjimas gali sumenkinti valdančiosios koalicijos reitingą ir smogti jai bumerangu per 2007 m. savivaldybių rinkimus. Todėl, girdi, kai kas mano taip – lai tam kartui nebūna euro, o po rinkimų žiūrėsime.
Sakyčiau, labai trumparegiškas požiūris, tačiau juk ir ne tokių kirmėlių prisiveisia politikų galvose. Kita vertus, labai keista, kad valstybė viena ranka rengiasi euro įvedimui, o kita ranka tam kliudo. Tam paaiškinti tinka sąmokslo teorija, arba reikia prileisti, jog valdžioje esama didelių kvailių.
Ar bus įvestas euras, ar nebus, dabartinei valdžiai teks atsakyti visais atvejais. Jeigu iki to laiko pasikeis vyriausybė, tai visi šunys vis tiek bus sukarti ant dabartinės. Būtų gaila, jeigu Algirdas Mykolas Brazauskas, kuriam esant premjeru Lietuva tapo NATO ir ES nare, ateity sukluptų ant euro. Šią kliūtį reikėtų įveikti būtent šįmet, nes galimybių didinti infliaciją Lietuvoje turi ir Rusijos kompanija „Gazprom“.
Dujas Lietuva vis dar gauna gerokai pigiau nei Europa. Galėtume paklausti, ar iš balos tasai „Gazprom“ gerumas? Kainos šiems metams daugmaž nustatytos, bet atidėjus euro įvedimą Rusija turi visas galimybes padidinti kainas kitąmet ir tokiu būdu „padovanoti“ Lietuvai dar vieną kitą infliacijos procentinį punktą. Kodėl turėtume suteikti rusams progų manyti, kad nuo jų priklauso, kokia Lietuvoje bus valiuta? Spręskime tai patys.
www.lrt.lt