Birželio 4 dieną vykusioje tinklaraštininkų konferencijoje LOGIN 2009 Artūras Račas piešė niūroką blogų ateities scenarijų. Vis dėlto mažytį vilties spindulėlį paliko.
Ar perspektyva po 16 profesinės karjeros metų uždirbti 800 litų jums atrodo viliojanti?
Jei atsakysite „taip“, tuomet galite imtis kurti asmeninį blogą.
JAV atsiranda vis daugiau profesionalių blogerių, galinčių pragyventi iš savo užsiėmimo. Ar galima tikėtis, kad kada nors Lietuvoje blogo rašymas taps profesija? Šalyje, kur rinka labai maža, kurios gyventojai kalba lietuviškai, ne angliškai. Ar tai, iš ko JAV galima uždirbti, Lietuvoje tegali būti hobiu?
Žurnalisto, naujienų agentūros BNS vyriausiojo redaktoriaus Artūro Račo atsakymas būtų: taip, hobiu, ir ne daugiau. Galbūt su labai retomis išimtimis, kurias lemia keletas dalykų...
Račas apie blogų „vakar“, „šiandien“, „rytoj“
Pirmieji blogus pradėjo rašyti žmonės, išmanantys internetą, informacines technologijas. Rašančių buvo nedaug, skaitančių – irgi. O rašymas buvo daugiausia apie save, lyg savo ego patenkinimas.
Paskui atėjo „račai“, kurie nežinojo, kas yra internetas, bet galėjo rašyti. Anksčiau rašę parkeriu jie persikėlė į internetą ir atėmė erdvę iš pirmųjų guru. Atėjo antras etapas. Atsirado daugybė įvairių tinklaraščių, juos pradėjo rašyti tie, kuriems internetas anksčiau buvo nepažįstama žemė, kurie „nelabai mokėjo“. („Mūsų daug, mes rašom visiems, mes rašom apie viską. Virtuvę, reklamą, aviaciją.“).
Šiandien Lietuvoje yra 2000 tinklaraščių, netrukus bus 10.000 ar dar daugiau. Galimybių skaityti turės visi, bet nebeskaitys, nes tekstų darysis per daug. Blogai neišvengiamai pradės sluoksniuotis, ir sluoksniuosis ne tik pagal temas, bet ir pagal profesionalumo lygį. Vieni liks vidutiniokais, kiti taps profesionalais. Įvairiuose bloguose rinksis savi žmonės, kuriems bus įdomu diskutuoti tarpusavyje.
Apie pavojus
Dauguma blogų kūrėjų svajoja apie populiarumą, kuris leistų užsidirbti iš savo užsiėmimo. Bet ar skaičius 250 litų per mėnesį skamba viliojančiai? Tinklaraščiai skiriasi nuo žiniasklaidos tuo, kad yra nepriklausomi. Tačiau išpopuliarėję jie neišvengiamai parsiduos. Tai ir yra didžiausias paradoksas. Ir galbūt tai bus tas dugnas, kuriuo pasibaigs ėjimas nuo tradicinės žiniasklaidos link tinklaraščio: siekdamas išsilaikyti tinklaraštis taps dar viena žiniasklaidos rūšimi.
Kita kryptis: nuo virtualijų, nuo skraidymo padebesiais žmonės pereis prie realijų ir pajus dugną, žemę po kojom. Supras, kad tinklaraštis niekada nebus žiniasklaida. („Aš taip galvoju, kaip žmogus dirbantis žiniasklaidoje. Nematau perspektyvų tinklaraščiui tapti žiniasklaida, ta tikrąja“). Tradiciniai naujienų portalai naudosis tinklaraščių turiniu, bet nieko už tai nemokės. Pateiks nuorodą į šaltinį, bet pinigų nesiūlys.
Jei per šešiolika metų gali pasiekti tokį lygį, kad iš savo tinklaraščio uždirbtum 800 litų, ar verta dėl to stengtis?
Apie galimybes
Kitas blogų perspektyvos variantas: tai gali būti bendruomenės formavimosi pradžia. Bendruomenės gali burtis aplink autorių, temą, problemą, komentarus. Blogo Racas.lt didžiąją vertės dalį sudaro komentarai: čia renkasi žmonės, kuriems įdomu, kurie gali sukurti profesionalią diskusiją.
Bet jeigu ir yra visi būtini „dvasiniai“ dalykai, kad blogas išliktų, reikia atminti: jo rašymas atima daugybę laiko. Ir dar viena labai svarbi detalė: reikia aiškia suvokti - tai neatneš pinigų. Blogo rašymas yra hobis - kaip pašto ženklų rinkimas ar šašlykų kepimas. Jeigu pradėsime skaičiuoti pinigus, kiek mes uždirbsime - dabar 200 litų, po kurio laiko – 400 ir t.t., mūsų blogas neteks gyvybingumo ir užges.
Geriausias sėkmingo blogo pavyzdys, sako Račas, - Supermama.lt. Nes čia buvo stipri, vienijanti idėja, tam tikras apčiuopiamas dalykas, kuris labai svarbus blogo dalyviams. Tik esant tokioms prielaidoms mes sutinkame dovanoti savo laiko kitiems ir sukuriame bendruomenę, o kartu išsaugome blogą.
Pabaigai:
Pristatydamas savo pranešimą LOGIN konferencijoje A. Račas kukliai prisipažino: „Nieko neperku, nieko neparduodu, neturiu asmeninio prekinio ženklo“.
Bet galbūt tai išeitis, norintiems iš blogo uždirbti daugiau nei 800 litų per mėnesį? Ar vėlgi – tai būtų dugnas?
Šiek tiek faktų
Artūrui Račui tinklaraštį prieš metus Tėvo dienos proga padovanojo sūnus.
2009-ųjų metu tinklaraštininkų konferencijoje Artūras Račas gavo du apdovanojimus:
Jo tinklaraštis Racas.lt pripažintas geriausiu nauju metų tinklaraščiu. Pats Račas pripažintas Metų interneto žmogumi.
Tinklaraštis jam buvo reikalingas, nes 15 metų dirbdamas žiniasklaidoje nuolat susidurdavo su prašymais išimti vieną ar kitą sakinį, neminėti vieno ar kito vardo, kompanijos pavadinimo. Blogas suteikia rašymo laisvę.
Artūro Račo mintis perrašė Vitalija Kurlianskienė