Jei ne „Vikonda“, Kėdainiai būtų tušti ir apmirę! Jums gerai – viskuo pasirūpina Viktoras Uspaskichas ir jo „Vikonda“! Kėdainiai be „Vikondos“ – tuščia vieta! Tokių ir panašių postringavimų tikriausiai girdėjo ne vienas kėdainietis. Ar jie pagrįsti? Oficiali statistika byloja visiškai ką kita.
Penkioliktuke – tik „Vikstata“
Savaitraščio „Mugė“ redakcija pasidomėjo, kokių Kėdainių įstaigų ir organizacijų darbuotojai daugiausiai moka pajamų mokesčio į rajono savivaldybės biudžetą. Pasak specialistų, šis rodiklis patikimai atspindi du aspektus: darbuotojų konkrečioje organizacijoje skaičių ir jų gaunamo atlyginimo dydį.
Išaiškėjo įdomus dalykas – Valstybinės mokesčių inspekcijos pateiktoje rikiuotėje pirmoji iš koncernui „Vikonda“ priskiriamų įmonių – statybos bendrovė „Vikstata“ – užima tik 15-ąją vietą.
Darbuotojų pajamų mokesčiu savivaldybės biudžetą daugiau už „Vikstatą“ pernai papildė tokios kur kas mažiau savireklama užsiimančios įmonės kaip Kėdainių miškų urėdija (14 vieta), profesinio rengimo centras (13 vieta) ir Labūnavos žemės ūkio bendrovė (12 vieta).
„Kėdainių grūdai“ – keturiasdešimti
Koncerno „Vikonda“ valdomas Kėdainių konservų fabrikas pagal darbuotojų pajamų mokesčių indėlį į savivaldybės biudžetą pernai buvo 30 vietoje. Šią įstaigą aplenkė rajono Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba (29 vieta), keleivių pervežimu užsiimanti bendrovė „Kėdbusas“ (28 vieta) ir Specialioji mokykla (27 vieta).
Į darbuotojų pajamų mokesčiu savivaldybės biudžetą daugiausiai papildžiusių įmonių keturiasdešimtuką pateko ir dar dvi „Vikondos“ bendrovės – „Krekenavos mėsa“ ir „Kėdainių grūdai“.
Žemės ūkio kooperatinei bendrovei „Krekenavos mėsa“ teko 38 vieta. Ją indėliu į savivaldybės biudžetą aplenkė Šėtos vidurinė mokykla (37 vieta).
Bendrovė „Kėdainių grūdai“ – keturiasdešimtoji. Šios įmonės darbuotojai pajamų mokesčio sumokėjo mažiau už Kėdainių Mikalojaus Daukšos pagrindinę mokyklą (39 vieta).
Įvaizdis stipriai perdėtas
Apibendrinant galima konstatuoti: darbuotojų pajamų mokesčiu pernai Kėdainių savivaldybės biudžetą daugiausiai papildžiusių įmonių keturiasdešimtuke – 4 su koncernu „Vikonda“ susijusios įmonės. Joms atiteko 15, 30, 38 ir 40 vietos.
Nepamanykite, kad rikiuotę nulėmė kokios nors itin išskirtinės aplinkybės – ne ką palankesnė „Vikondai“ ji buvo ir 2004 metais.
2004 metais pagal darbuotojų sumokėtą pajamų mokestį iš „Vikondos“ įmonių aukščiausią poziciją užėmė ta pati „Vikstata“ – tąkart ji buvo dešimta.
Kaip tokią situaciją paaiškinti? „Mugę“ konsultavę specialistai nurodė dvi priežastis.
Pirma: tariamasis „Vikondos“ kaip Kėdainių gelbėtojo įvaizdis – stipriai perdėtas ir didele dalimi suformuotas tik pavaldžios žiniasklaidos arba kryptingomis viešųjų ryšių kampanijomis.
Vienas iš tokių kampanijų pavyzdžių – keletą metų Kėdainiuose organizuojamos Ledų šventės. Jų rengimu garsėjanti koncerno „Vikonda“ bendrovė „Vikeda“ pagal darbuotojų pajamų įmokas į savivaldybės biudžetą pernai nepateko net į keturiasdešimtuką.
Antra: gali būti, kad nemenka dalis koncerno darbuotojų atlyginimo neapskaitoma ir mokama vadinamuosiuose vokeliuose. Pastaruoju metu šis polinkis ėmė vis labiau lįsti į viešumą. Tačiau ko tokiu atveju vertos įvairaus lygio „Vikondos“ vadų viešos kalbos apie neva skaidrų ir sąžiningą verslą?
Be konkurencijos – „Lifosa“
Pagal Kėdainių savivaldybei atitenkantį darbuotojų pajamų mokestį neabejotina lyderė – bendrovė „Lifosa“.
Šiuo požiūriu fosforinių trąšų gamintojai – be konkurencijos: „Lifosos“ indėlis iš surinktų mokesčių suformuotoje rajono biudžeto dalyje jau keletą metų siekia ne mažiau kaip 25 proc.
Pagal darbuotojų pajamų mokesčio indėlį į Kėdainių savivaldybės biudžetą tiek pernai, tiek užpernai antrąją vietą užėmė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT).
Tačiau pastaroji pozicija nevisiškai atspindi tikrąją padėtį – mat Akademijoje (Dotnuvos sen.) įsikūrusi LŽŪKT turi padalinių visuose mūsų šalies rajonuose, todėl dalį sumokėtų lėšų vėliau tenka nukreipti į juos.
Trečioji šioje rikiuotėje tiek pernai, tiek užpernai buvo bendrovė „Danisco Sugar Kėdainiai“ – daug mūsų kraštiečių ją iki šiol tebevadina Cukraus fabriku.
Įmonių rikiuotė pagal 2005 metais į Kėdainių savivaldybės biudžetą darbuotojų sumokėtą pajamų mokestį:
1. Akcinė bendrovė „Lifosa“2. Viešoji įstaiga Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba3. Akcinė bendrovė „Danisco Sugar Kėdainiai“4. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Kėdainių skyrius5. Viešoji įstaiga Kėdainių ligoninė6. Lietuvos žemdirbystės institutas7. Uždaroji akcinė bendrovė „Dotnuvos projektai“8. Kėdainių rajono savivaldybės administracija9. Uždaroji akcinė bendrovė „Kemira Lifosa“10. Kėdainių rajono policijos komisariatas11. Viešoji įstaiga Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras12. Labūnavos žemės ūkio bendrovė13. Kėdainių profesinio rengimo centras14. Kėdainių miškų urėdija15. Uždaroji akcinė bendrovė „Vikstata“
Kėdainių savaitraštis „Mugė“, 2006 m. kovo 30 d.