Artėjant ilgajam Joninių savaitgaliui, draudikai įspėja apie avarijų skaičiaus augimą. Pernai per Jonines, palyginti su ankstesnių metų Joninių šventėmis, „Lietuvos draudimas“ registravo 26 proc. daugiau eismo įvykių. Dalis vairuotojų per Jonines nevengs sėsti prie vairo išgėrę.
Apie trečdalį transporto priemonių draudimo rinkos užimantis „Lietuvos draudimas“ 2012 m. užfiksavo daugiau nei 700 avarijų, kurias sukėlė neblaivūs asmenys. Nuostoliai dėl tokių avarijų siekia daugiau nei 3 mln. litų. Bendrovė pastebi, kad per keletą metų situacija dėl neblaivių vairuotojų pagerėjo, tačiau vis dar su nerimu laukia kiekvieno ilgojo savaitgalio.
„Vertinant 2010–2012 metų laikotarpį, pernai avarijų, kurias sukėlė neblaivūs vairuotojais sumažėjo vos 1 proc., tačiau kasmet neblaivūs vairuotojai keliuose, kelia didžiulę grėsmę visiems eismo dalyviams. Mūsų duomenys liudija, kad neblaivių vairuotojų sukeltos avarijos yra žymiai skaudesnės. Vidutinė išmoka avarijos atveju siekia apie 2250 litų, o neblaivaus vairuotojo sukeltos avarijos vidutinė žala šiuo metu yra beveik dukart didesnė – 4300 litų. Labai dažnai pačios skaudžiausios avarijos, kuriose sužalojami asmenys, taip pat įvyksta dėl neblaivių vairuotojų“, – sakė „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.
Anot jo, draudimo bendrovės su nerimu laukia ilgųjų savaitgalių, kuriais rizika susidurti su neblaiviu vairuotoju išauga. „Per šventinius savaitgalius daugybė žmonių švenčia, vartoja alkoholį ir nesibodi sėsti prie vairo išgėrę, manydami, kad „nepripūs“ arba nebus sustabdyti. Kur kas rečiau jie galvoja apie tai, ar sugebės saugiai pasiekti kelionės tikslą“, – pridūrė A. Juodeikis.
Vairuoja nesaugiai
„Lietuvos draudimo“ eksperto teigimu, nuo alkoholio apsvaigęs vairuotojas negali saugiai vairuoti. Jo gebėjimai būna žymiai prastesni net ir kitą rytą po linksmybių. Prieš porą metų tarptautinės draudimo grupės RSA, kuriai priklauso ir „Lietuvos draudimas“, užsakymu, mokslininkai iš Brunelo universiteto (Jungtinė Karalystė) atliko alkoholio poveikio vairavimui tyrimą. Jo rezultatai parodė, kad vairuoti po vakarėlio ar šventės ryte, kai dar jaučiami pagirių simptomai, yra keturis kartus pavojingiau nei įprastomis aplinkybėmis.
Mokslininkai ištyrė, kad vakare šventę vairuotojai iš ryto jaučia pagirių simptomus ir keturis kartus dažniau viršijo greitį vidutiniškai 16 km per valandą, keturis kartus dažniau vairavo nenuspėjamai ir neatsargiai – atliko netikėtus manevrus, dvigubai dažniau nesustojo prie raudonos šviesos ar „Stop“ ženklo. Be to, pagiringų vairuotojų reakcija buvo sulėtėjusi – jie dvigubai lėčiau priėmė sprendimus kelyje. Šis pagirių efektas nustatytas stebint bevairuojančius žmones, kurių kraujyje alkoholis net neviršijo leistinos normos.
„Lietuvos draudimas“ taip pat primena, kad avariją sukėlusiam neblaiviam vairuotojui visą padarytą žalą teks atlyginti iš savo kišenės.