Kai kurie iš jų pasireiškia itin dažnai, todėl pateikiame jums dažniausius iš jų, rašoma webmd.com.
Kvėpavimo pokyčiai
Jei žmogus yra mažiau aktyvus, vadinasi, jam reikia mažiau deguonies. Galite pastebėti, kad jūsų artimas žmogus kvėpuoja negiliai, o tarp kiekvieno įkvėpimo praeina vis daugiau laiko. Kita vertus, jei žmogus jaučia nerimą, jo kvėpavimas gali padažnėti.
Kartais artėjančių prie mirties žmonių kvėpavimas pasidaro garsesnis ir jie gali skleisti keistus garsus. Taip atsitinka todėl, kad jų organizmas negali taip gerai, kaip anksčiau, reabsorbuoti gerklėje ar krūtinėje esančių skysčių.
Tačiau dėl pasunkėjusio kvėpavimo nereiškia, kad žmogui skauda ar jis jaučia diskomfortą. Kartais gali nutikti taip, kad šie garsai labiau vargins jus nei patį artimąjį.
Sutrikęs apetitas
Artėjant gyvenimo pabaigai, normalu, kad netenkama apetito ir sumažėja troškulys. Kai žmonės mažai juda, jiems reikia mažiau maistinių medžiagų. Dėl to jūsų artimajam gali būti sunku ryti arba jis gali jausti, kad valgymas ar gėrimas reikalauja per daug pastangų.
Svarbu niekada nespausti jo valgyti ar gerti, nes tai gali sukelti virškinamojo trakto skausmą ar net užspringimą. Jei jie nori ir gali nuryti, galite pasiūlyti jiems gurkšnelį skysčių arba nedidelių maisto gabalėlių.
Jei artimojo burna atrodo sausa, pabandykite:
- duoti ledo drožlių;
- užtepti lūpų balzamo, kad nesuskeldėtų lūpos;
- padėti jiems gerti per šiaudelį ar valgyti su šaukšteliu;
- sudrėkinti lūpas drėgna kempine.
Odos spalvos pokyčiai
Dėl kraujotakos pokyčių rankos, pėdos ir keliai gali atrodyti dėmėtos ir blyškios. Jos gali įgauti violetinę arba pilką spalvas, priklausomai nuo odos tono.
Taip pat galite pastebėti tamsių dėmių stuburo apačioje, kurios yra panašios į mėlynės. Paprastai jos žmogui nesukelia skausmo ar diskomforto.
Didelis miego poreikis
Jūsų mylimas žmogus gali miegoti didžiąją dienos dalį ir atrodyti mieguistas net tada, kai pabunda. Jis taip pat gali užmigti trumpam arba netgi kelioms dienoms.
Pasistenkite sukurti raminančią ir ramią aplinką: užtemdykite šviesą, galbūt paleiskite kokią nors ramią muziką, kuri jiems patinka, ir laikykite juos už rankos.
Nors artimieji gali atrodyti nesąmoningi, tačiau jie vis dar gali jus girdėti. Pabandykite su jais kalbėti švelniai ir raminančiai.
Neramumas
Kartais, artėjant mirčiai, žmonės išgyvena neramumo, susijaudinimo ir sumišimo laikotarpį. Jie gali jūsų neatpažinti arba matyti ir girdėti dalykus, kurių nėra. Tai gali sukelti vaistai ir cheminiai pokyčiai smegenyse.
Taip pat jie gali miegoti tiek daug, kad tampa sunku atskirti sapnus nuo tikrovės. Vaistai gali padėti atsipalaiduoti. Jūs taip pat galite nuraminti savo artimąjį:
- užtikrindami jam ramią aplinką;
- aiškiai kalbėdami su juo;
- neteisdami jų, jei jie ką nors supainiojo (jei reikia, galite švelniai priminti, kas esate);
- tiesiog būdami šalia.
Tuštinimosi poreikiai
Neretai gyvenimo pabaigoje žmonės praranda šlapimo pūslės ir žarnyno kontrolę. Jiems gali tekti naudoti šlapimo nelaikymo įklotus arba įvesti kateterį.
Jie taip pat gali rečiau tuštintis arba jų šlapimas gali būti tamsesnės spalvos, jei jie mažiau valgo ir geria.
Kiti artėjančios mirties požymiai
Mirštančiam žmogui gali būti ir kitų pokyčių, pavyzdžiui:
- jie gali jausti skausmą, dėl kurio gali suspausti rankas ar dantis, šaukti;
- jų gyvybiniai rodikliai, pavyzdžiui, širdies ritmas ir kraujospūdis, gali tapti nereguliarūs;
- jų oda, kūno skysčiai ir kvėpavimas gali įgauti nagų lako valiklio kvapą. Tai atsiranda dėl medžiagų apykaitos pokyčių;
- dėl kraujotakos pokyčių gali jų rankos, kojos, nosis, ausys gali tapti šaltos;
- jiems pasireiškia jutiminiai pokyčiai, pavyzdžiui, haliucinacijos ar kliedesiai. Jie gali kalbėti apie pasiruošimą „amžinajai kelionei“, apie religinių figūrų ar mirusių artimųjų matymą.