O tada jau būna gerokai per vėlu – galvoje stinga idėjų, parduotuvėse driekiasi eilės (taip, visi jie lygiai taip pat apie dovanų sąrašą prisiminė paskutinę minutę), lentynos iššluotos. Neturėdami aiškaus plano, pavėlavusieji dažnai perka, kas pasitaiko po ranka. O tai neatneša džiaugsmo nei jų pačių kišenei, nei artimiems žmonėms. Nejau per šias Kalėdas ir vėl nutiks ta pati istorija? Ar įmanoma išlipti iš užburto šventinės karštinės rato? Profesionalų teigimu, žinant kelis triukus galima pakeisti senus įpročius ir šias Kalėdas pasitikti užtikrintai. Žinomi Lietuvos žmonės taip pat mielai pasidalino savo dovanų pirkimo įpročiais.
Menas planuoti iš anksto
Laikas visiems teka vienodu ritmu. Tačiau kažkodėl vieni visada vėluoja ir nespėja, o kiti dienos įvykius pasitinka užtikrintai. Mokslininkai teigia, jog prokrastinacija yra viena dažniausiai pasitaikančių problemų šiuolaikinėje visuomenėje. Tačiau užduočių atidėliojimas arba negebėjimas su jomis susitvarkyti iki tam tikro termino gali būti pažabotas keliais būdais. „Pirmiausia, derėtų savo darbus vizualizuoti. Užsirašykite juos ant popieriaus lapo“, – sako psichologijos profesorius Danas Ariely.
Jeigu kalbame apie pasiruošimą Kalėdoms, galima juodu ant balto užsirašyti visus žmones, kuriems šiemet planuojate pirkti dovanas. Kitame stulpelyje užrašyti, ką jie labiausiai mėgsta ir kuo domisi. Dar kitame – kokie daiktai, paslaugos ar pramogos labiausiai atspindėtų jų interesus. Galiausiai, užrašykite kainos limitą, kurio nenorėtumėte peržengti. Matant planą prieš akis, nebereikės pasimesti minčių raizgalynėje ir baimintis, kad vėl ką nors pamiršite. Psichologai taip pat pataria, kad dovanų pirkimo procesą naudinga suskaidyti į kelis etapus ir tiems etapams paskirti konkrečias datas. Tai padės save labiau kontroliuoti ir nebeatidėlioti sprendimų iki Kalėdų išvakarių.
Mažiau vartojimo, daugiau sąmoningumo
Sugebėti planuoti ir valdyti savo laiką yra viena. Tačiau daugelis sutiks, jog turinys yra dar svarbiau. Pagrindinis klausimas – ką pirksime? Pasaulinės tendencijos diktuoja, jog visuomenė turi atsigręžti į atsakingą vartojimą ir rinktis tai, kas apgalvota bei tvaru. Negandų purtomi 2020–ieji pasauliui tik dar labiau parodė, kaip svarbu galvoti ne tik apie save, bet ir apie kitus plačiąja prasme. Sąmoningas vartojimas pamažu tampa nebe atsitiktiniu pasirinkimu, o norma.
Todėl apgalvotas pirkimas, dėmesys kokybei, o ne kiekybei, aplinką kuo mažiau teršiantys produktai ir tie verslai, kurie sugeba tokius produktus gaminti kuo ekologiškiau, turėtų tapti pirminiais kriterijais, pildant šiųmetinį „Kalėdų senelio“ krepšį. „2020–ieji metai yra neįprasti metai, todėl man svarbu vertinti lokalų verslą. Šiemet savo artimiesiems dovanosiu tik tokias dovanas, kurios yra praktiškos ir atitinka aplinką tausojančius kriterijus”, – prisipažįsta „Barzdų klubo“ prezidentas Valdas Samkus.
Prekės ženklai suskumba padėti
Kai kurie verslai savo klientus dovanų labirintuose palieka klaidžioti pačius. Kiti, tuo tarpu, įsiklauso į kasmet kamuojančias problemas ir pasirūpina, kad dovanų medžiotojams sprendimus priimti būtų lengviau. Dėl aplinkai draugiškų idėjų išpopuliarėjusio salono „Greenas“ įkūrėja Olga Wiseman teigia, jog išrinkti vertingą, kokybišką ir visapusiškai harmoningą dovaną nėra tokia misija neįmanoma, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. „Daugelio metų patirtis grožio industrijoje jau leidžia iš anksto nuspėti, kokios problemos renkant dovanas nuolat kamuoja vyrus ir moteris.
Daugelis pasiklysta galimybių gausoje. Todėl stengiamės išspręsti klientų rūpesčius ir kalėdiniam laikotarpiui komplektuojame šventiškai įpakuotus dovanų rinkinius. Kai profesionalūs grožio meistrai sukomplektuoja produktus, klientui nebėra ko abejoti, ar, pavyzdžiui, šis kondicionierius tiks su šiuo šampūnu ir taip toliau“, – sako įvaizdžio formavimo meistrė Olga Wiseman, kuriai šiandien savo išvaizdą patiki daugelis pramogų pasaulio, verslo atstovų ir kitų įtakingų asmenų.
Nauja mada – dovanoti patirtis
Galima pastebėti tendenciją, jog kuo toliau, tuo labiau žmonės vertina ne tik daiktines dovanas, bet ir patirtis – pramogas, poilsį, žinias. V. Samkus prisipažįsta, – „mėgstu dovanoti su patirtimis susijusias dovanas. Daiktai kaupiasi, bet patirtys mus praturtina. Tad dovanoju tai, ką žmonės dažnai patys nedrįsta ar pamiršta sau padovanoti: masažus, procedūras, paslaugas.”
Salono „Greenas” įkūrėja O. Wiseman pritaria, – „klientai dažnai renkasi dovanų kuponus. Manau, tai ne nuvalkiotas formatas, kaip dauguma nuogąstauja, o gražus gestas, dovanojantis mylimam žmogui pasirinkimo laisvę. Tiesa, dabar ypač populiaru dovanoti ne tik daiktus, bet ir patirtis. Todėl nemaža dalis vyrų savo moterims dovanoja natūralias plaukų SPA procedūras mūsų salone. Tai tiesiausias būdas padovanoti daugiau poilsio, ramybės ir geros nuotaikos. O kai moteris skiria laiko sau – tai ir akys labiau spindi“, – šypsosi įvaizdžio meistrė.
Prekės ženklo „SbyS” įkūrėja Simona Starkutė šiuo klausimu taip pat išsakė savo poziciją, – „mano nuomone, bet kokia dovana yra gera, jeigu ji yra išrinkta ir padovanota iš širdies. Bet dovanodami turime galvoti ne tik apie tai, kas gražu mums, bet ir kas patinka tam, kam dovana skirta. O tai būna sunkoka, jeigu gerai nepažįsti žmogaus arba per eilę metų pritrūkai fantazijos. Tokiais atvejais rinkčiausi universalias dovanas arba dovanų kuponus, kai asmuo pats gali pasirinkti jam patinkančią paslaugą ar priemonę.”
Kankinsis ne visi
Taigi, panašu, kad pasitikti Kalėdas ramiai – misija įmanoma. Psichologai, žinomi žmonės ir globalios kultūrinės tendencijos diktuoja, jog svarbiausia šiemet bus konstruktyviai planuoti laiką, daugiau dėmesio skirti kokybiškam turiniui ir nepamiršti praktiškumo. Juk šiuo periodu kaip niekad norisi matyti laimingus artimų žmonių veidus, todėl išrinkti jiems tinkamas dovanas bus ypač svarbu.