Olandijos bankas “ABN Amro” ir Londono verslo mokykla apskaičiavo nuostolius, patirtus dėl trejus metus besitęsiančio akcijų kursų kritimo visame pasaulyje. Per tą laiką iš pasaulinės vertybinių popierių rinkos “išgaravo” 13 trilijonų dolerių, arba beveik po 2000 dolerių kiekvienam planetos gyventojui. Taigi tie, kurie niekur neinvestavo, gali džiaugtis sutaupę 2000 dolerių.
“ABN Amro” ir Londono verslo mokyklos paskelbtame tyrime “Global Investment Returns Yearbook” buvo įvertintos pajamos iš investicijų į vertybinius popierius šešiolikoje didžiausių pasaulio finansų rinkų. Per paskutinius trejus metus, praėjusius po “vertybinių popierių burbulo” sprogimo, akcijos atpigo 50 procentų, o rinkos kapitalizacija sumažėjo 13 trilijonų dolerių.
Ketverius metus po Volstryto žlugimo 1929 metais investicijos į Amerikos kompanijų akcijas buvo nuostolingos 80 proc. (vertinant realia išraiška - pagal infliaciją). Per nuosmukį 1973-1974 metais Didžiosios Britanijos rinkoje nuostoliai siekė 71 procentą.
Daugiausiai prarado Amerikos rinka - jos bendra kapitalizacija per trejus metus sumažėjo 7,6 trilijonais dolerių. Bet Japonijos ir Vokietijos finansų rinkos “rezultatai” nemažiau stebina. Blogiausius rezultatus pademonstravo DAX, Vokietijos vertybinių popierių indeksas, 2002 metais smukęs 42 proc., daugiausiai dėl to, kad jame prekiaujama dideliu skaičiumi finansų ir aukštųjų technologijų kompanijų akcijų. Aukštųjų technologijų rinka “Neuer Markt” sumažėjo 420 mlrd. eurų (453 mlrd. dolerių), o rinką po 95 proc. smukimo praėjusiais metais teko uždaryti. Visų Vokietijos bankų rinkos kapitalizacija šiandien siekia tik 32,4 mlrd. eurų (35 mlrd. dolerių), o tai yra mažiau nei Didžiosios Britanijos banko “Barclays” kapitalizacija. Šiandien pasaulio vertybinių popierių rinkos kapitalizacijoje Vokietijai tenka tik 2,5 proc. Net mažos Šveicarijos dalis didesnė - 3 proc. Japonijos rinka, kažkada buvusi didesnė nei Amerikos, nusileido iki trečiosios vietos pasaulyje. 1988 metais Japonijos rinkos dalis pasaulio kapitalizacijoje siekė 40 proc. (palyginti su 29 proc., tekusiais JAV), šiandien Amerika tapo neginčijama lydere (54 proc.), antroje vietoje yra Didžioji Britanija (11 proc.), trečioje - Japonija (8 proc.).
Tyrimo autorių prognozės neguodžia - aukščiausią laipsnį, buvusį prieš trejus metus, pasaulio finansų rinka pasieks geriausiu atveju tik 2018 metais. “ABN Amro” ir Londono verslo mokyklos ekspertų nuomone, yra 50 proc. tikimybė, kad rinkos pasveikimo teks laukti dar ilgiau.
Ateitis nieko gera nežada
Šios analizės autoriai mano, kad rinkos grįžimo į klestėjimo viršūnę, kuri buvo pasiekta 1999 metais, teks laukti dar 15 metų.
Rinką veikia keletas neigiamų faktorių, taip pat ir galimas karas Irake. Vis dėlto svarbiausiu veiksniu, kuris lemia rinkos situaciją, yra JAV ekonomikos atsigavimo perspektyva. Daugelio šalių eksportas orientuotas būtent į JAV rinką ir užsieniečiai į Amerikos aktyvus yra investavę didžiules lėšas.
Paskutinės ekonomistų apklausos, kurią atliko informacijos biuletenis “Blue Chip Economic Indicators”, duomenimis, Jungtinėse Valstijose BVP augimas 2003 metais bus nedidelis - 2,8 proc. Kompanijos ir vartotojai kitais metais užsiims savo finansinės padėties stabilizavimu. Kompanijos, neturinčios galimybės didinti gamybos ir kelti kainas ekonominės stagnacijos sąlygomis, tęs išlaidų mažinimą, visų pirma atleidinėdamos darbuotojus. Vartotojai, kurie pastaraisiais metais gyveno skolon, aktyviai imdami kreditus namams, automobiliams ir kitiems ilgalaikio naudojimo daiktams pirkti, dėl augančio nedarbo, kuris praėjusių metų pabaigoje jau pasiekė 6 proc., gali sumažinti savo įsiskolinimų dydį ir išlaidas.
“Merrill Lynch” kompanijos nuomone, “S&P 500” indeksas iki metų pabaigos nukris 860 punktų. Šių metų vasario 4-ąją prekyba buvo baigta indeksui esant ties 928 punktų žyma.
Pasaulinio ekonomikos augimo tempams būsiant mažesniems už vidutinius, kaip prognozuoja ekonomistai, gana sunku laukti didelio akcijų kurso augimo. Korporacijų pelnas išliks mažas dėl išliekančio defliacijos spaudimo.
Europoje veikiančio “Citigroup” investicinės bankininkystės padalinio “Schroder Salomon Smith Barney” analitikų pozicija optimistiškesnė: jie mano, kad šiame amžiuje Europos vertybinių popierių rinkoje šie metai bus pirmieji augimo metai. Pasaulinėje ekonomikoje 2003 metais situacija palengva gerės, o šiam procesui vadovaus JAV.