Auganti įtampa tarp Armėnijos ir Azerbaidžano piliečių šiandien trumpam pasijuto centrinėje Vilniuje gatvėje – Gedimino prospekte. Į protesto akciją prie Vengrijos ambasados susirinkusi grupelė armėnų vėliau patraukė Azerbaidžano ambasados link. Prie Lukiškių aikštės, kitoje gatvės pusėje, juos pasitiko saujelė azerbaidžaniečių.
Įtampa tarp šių šalių piliečių paaštrėjo po to, kai Baku suteikė malonę ir tarnyboje paaukštino Azerbaidžano kariškį Ramilą Safarovą, kuris kirviu mirtinai užkapojo savo kolegą iš Armėnijos. Vengrijos teismas šį asmenį nuteisė kalėti iki gyvos galvos, tačiau vėliau sutiko R. Safarovą perduoti Azerbaidžanui. O pastarojoje valstybėje armėnų kariškio žudikas buvo sutiktas tarsi tautos didvyris. Abejoti situacijos rimtumu pagrindo nėra, nes dar šį pirmadienį Armėnija įspėjo Azerbaidžaną esanti pasiruošusi karą.
Sutrypė moralines normas
Lygiai 50 metų Lietuvoje gyvenantis Vardges Movsesjan pasakojo, kad protesto tikslas yra siekis parodyti, jog civilizuotame pasaulyje neturėtų vykti tokie dalykai. „Vengrija sutrypė pagrindines civilizacijos normas. Tuo tarpu Azerbaidžanas eilinį kartą parodė tikrąjį savo veidą. Tiesa, negalima lyginti jų žmonių su tos šalies valdžia. Tas žmogus (R. Safarovas) ne tautos, o Azerbaidžano prezidento didvyris. Tautos tikrai negalima prilyginti su valdžia. Heidaras Alijevas (Azerbaidžano prezidentas) uzurpavo valdžią. Be to jis nepaiso jokių tarptautinių normų ir taisyklių“, - piktinosi V. Movsesjan.
Balsas.lt pašnekovas negailėjo kritikos ir Vengrijos ministrui pirmininkui Viktorui Orbanui: „Suprantama, perduodamas žudiką, jis kuriam laikui išsprendė mažas finansines problemas. Žinome, kokia vengrų ekonominė situacija. Jiems pinigų reikėjo kaip oro. V. Orbano politika tiesiog skersai pjauna bendrąją ES politiką. Tai buvo jo eilinis nuopolis, kai už pinigus atidavė žudiką. Jis sutrypė savo nuosavos šalies teismo sprendimą ir atidavė žudiką kitai valstybei. Tai buvo spjūvis į ES veidą.“
V. Movsesjan niekaip negalėjo paaiškinti armėnų kariškį nužudžiusio R. Safarovo poelgio. „Įsivaizduokite, kaip galima užmušti miegantį žmogų. Nerašyti įstatymai neleidžia miegančio žmogaus žudyti. Bent būtų pažadinęs tą žmogų, o tada žudęs. Čia pasielgė kaip barbaras. O vėlesnės R. Safarovo kalbos, kad įžeidinėjo ir užgauliojo, tai jau blefas. Jam advokatai liepė taip sakyti. Žudikas pasielgė pagal savo intelekto lygį“, - pabrėžė V. Movsesjan.
Anot jo, mažai tikėtina, kad šią problemą (dėl žudiko perdavimo ir išteisinimo) pavyktų kažkaip išspręsti: „Nuplauti to purvo niekaip nepavyks. Nebent H. Alijevas pats jį pasodintų. Netikiu, kad žudiką grąžintų į Vengriją ir ten jis vėl būtų pasodintas į kalėjimą. Čia precendentas, kuris pateisina bet kokį žmogžudį. O taip būti negali.“
Pasiteiravus dėl karo galimybės, V. Movsesjan pabrėžė, kad Armėnija pirmoji niekada nepradėtų karinių veiksmų. „Be abejo, incidentas labai šlykštus ir nemalonus. Bet tai dar ne pretekstas kariniams veiksmams pradėti. O diplomatiniais kanalais bus stiprus spaudimas Vengrijai. Šios šalies vyriausybės vardu turėtų būti atsiprašyta visos armėnų tautos“, - teigė V. Movsesjan.
Negalima tylėti
Lietuvos armėnas, režisierius Maratas teigė, kad reikia atkreipti dėmesį, jog visa Europa ir Lietuvos valdžia netylėtų ir tartų savo žodį, dėl to, kad įvyko (žudiko išteisinimo). „Šiandien Europos Parlamentas pasakė, kad kviečia susilaikyti ir nekonfliktuoti, bet tai nėra atsakymas. Gėda, kad tik taip reaguojama į tokį įvykį. Šiandien su Armėnija, o ryt gali taip nutikti su bet kuria kita šalimi“, - pasakojo Maratas.
Anot jo, Lietuvoje konfliktų tarp armėnų ir azerbaidžaniečių, paleidus žudiką, nekilo: „Mes jokių konfliktų nežadame ir toliau. Esame taikūs žmonės, todėl pasirinkome protesto formą. Suprantama, jei ES tylės, tai bus labai blogai. Gal ES žodis ir nieko nepakeistų, bet bent parodytų jos poziciją. Suprantame, Azerbaidžano nafta, bet juk ne viskas už ją perkama, o ir ta nafta vieną dieną pasibaigs. Vienareikšmiškai galima tvirtinti, kad Vengrija žudiką paleido dėl pinigų.“
Maratas įsitikinęs, kad spekuliacijos dėl galimo karo yra pramanas. „Armėnija niekada pirma nepuls. Suprantama, kad gintis Armėnija pasiruošusi, bet ji niekada pirma nepuls ir neskelbs karo. Visa ši informacija yra tam tikrų šaltinių, greičiausia Azerbaidžano, spekuliacijos“, - tvirtino Maratas.
Taip pat skaitykite:
Protestas: azerbaidžaniečiai ir armėnai susidūrė akis į akį Vilniuje