Iškart pripažinkime, kad tai nėra kokie nors „10 geriausių pastatų pasaulyje“. Būna daugybė įvairių pastatų. Kiekvienoje kategorijoje galima surinkti jų Top-50“. Tai religiniai statiniai, namai, dangoraižiai, teatrai… „Lonely Planet“ rodo, kokia įvairi būna pasaulyje architektūra. Gal kas nors pasakys, kad kažko trūksta: operos teatro pastato Sidnėjuje, o gal namo po kriokliu. Tačiau... apžiūrėkite bent jau šiuos.
Guggenheimo muziejus (Museo Guggenheim), Ispanija
Kas nors tars, kad šis architekto Franko Ghery statinys Bilbao mieste (Šiaurės Ispanija), atvertas 1997 metais, panašus į konservų dėžutės atidarytuvo „veiklos rezultatą“. Gal ir taip, tačiau tai, be abejonės, vienas iš labiausiai stebinančių šiuolaikinių pastatų. Į juostos pavidalą panašūs titano lakštai, kaip ir jungiantys blokai byloja apie Bilbao industrializmą bei nukreipia į originalą – Solomono Guggenheimo muziejų Niujorke (architektas – Frankas Lloydas Wrightas). Tai ta pati meno rūšis.
Potala rūmai, Tibetas
Kitados šiuose rūmuose, įkurtuose virš šventojo Lhasos miesto, posėdžiavo Tibeto vyriausybė. Čia buvo ir šalies dvasinio lyderio Dalai Lamos žiemos rezidencija. Gigantiškoje konstrukcijoje – 13 aukštų. Pagal tibetietiško vienuolyno (gompa) stilių pastatytuose rūmuose yra tūkstančiai kambarių. Manoma, kad VII a. statybose dalyvavo daugiau kaip 700 žmonių. Šiandien čia – Kinijos valstybinis muziejus, įtrauktas į JUNESCO paveldo sąrašą.
Aleksandrijos biblioteka, Egiptas
Šiuolaikinis bibliotekos pastatas primena gigantišką jungtuką. Daugelio nuomone, tai pastatas ant jūros kranto, kurį galima laikyti pirmuoju naujojo tūkstantmečio dizaino šedevru. Statyba buvo baigta 2002 metais. Pastato, kuriame telpa 8 milijonai knygų, autorius tikina įkvėpimo pasisėmęs iš III a. prieš Kristaus gimimą statytos Aleksandrijos bibliotekos vaizdinio.
Šventosios šeimynos šventykla (Sagrada Família), Ispanija
Viena pačių keisčiausių bažnyčių pasaulyje, kurios autorius – vienas ekscentriškiausių architektų – Antoni Gaudi. Bažnyčios, kurios bokštai panašūs į aštuonkojo čiuptuvus, statyba pradėta 1882 metais. Architekto matymas buvo toks kūrybiškas ir lankstus, kad statinys išliko neužbaigtas iki šių dienų. Pagal galutinį sumanymą bokštų turi būti 18, o aukščiausias jų turėtų stiebtis iki 170 metrų bei simbolizuoti Jėzų Kristų. Planuojama, kad statyba bus baigta 2026 metais ir tai sutaps su A. Gaudi mirties šimtmečiu.
Tadž Machalas (Indija)
Turbūt pats įžymiausias statinys pasaulyje ir pats romantiškiausias – jei nekreiptume dėmesio į aplink augančią pramonę, rikšas, bei „kvietikus“ į kavines bei parduotuves. Tadž Machalą pastatė Agroje, įsakius imperatoriui Šachui Džachanui. Jis skirtas valdovo antrosios žmonos Mumtaz Machal, kuri mirė 1631 metais, atminimui. Tai ekstravagantiškas paminklas iš balto marmuro.
Imamo mečetė, Iranas
Imamo mečetė Ishafane – mozaikinis stebuklas pietinėje Imamo aikštės dalyje. Mečetė visiškai – tiek viduje, tiek išorėje – padengta žydromis ir geltonomis keraminėmis mozaikomis. Pastatyta XVII amžiuje. Manoma, kad mozaika keičia spalvą priklausomai nuo apšvietimo ir paros laiko. Pagrindinis kupolas išmoningai išmargintas spalvingomis mozaikomis, o pagrindinis įėjimas apipavidalintas safidų dinastijos epochos menu. Mečetė nukreipta į Mekos pusę.
Žiemos rūmai, Sankt Peterburgas, Rusija
Šiuo metu jie labiau žinomi kaip Valstybinio Ermitažo komplekso (muziejaus) išorinis elementas. Architektas Francesco Bartolomeo Rastrelli pastatė juos kaip Rusijos carų žiemos rezidenciją. Borkinių ambicijų kupinas pastatas žvelgia į Nevos upę. Ją ir šturmavo bolševikai 1917 metais.
Krak des Chevaliers – hospitalierių rūmai (Sirija)
Tomas Edwardas Lorencas pavadino šią tvirtovę pačia elegantiškiausia pasaulyje. Ši tvirtovė, kuri puikiai išsilaikė, statyta prieš 800 metų. Tai klasikinis viduramžių paminklas. Storos sienos atskirtos nuo vidinės struktūros iš uolos išskaptuotu grioviu. Tvirtovės viduje – mažas miestelis su varpine, pirtimis, didele sale, ir gotikine galerija.
Oscaro Niemeyerio muziejus, Brazilija
Muziejus Kuritiboje, kurį suprojektavo Oscaras Miemejeris, patikrins jūsų estetines pajautas. Kaip ir kiekvieno išklilaus statinio atveju – pilna ir šalininkų ir aršių kritikų. Pagrindinė galerija yra akies pavidalo ir padaryta iš atspindinčios medžiagos. Muziejaus-akies viduje laukia grožio ir keistenybių derinys.
Šventosios Sofijos Katedra (Ayasofya), Turkija
Šv. Sofijos katedra – įspūdingas paminklas pačioje Stambulo širdyje. Keturi minaretai jo minaretai kiek panašūs į keturias raketas, nukreiptas į Mėnulį. Šventovė pastatyta VI. a., kaip krikščionių-ortodoksų bažnyčia. Vėliau buvo paversta mečete, o 1935 tapo muziejumi.Didžiojo kupolo aukštis – 56 metrai, plotis – 31 metras. Kupolo pagrindą juosia langai, sudarydami įspūdį, lyg jis kabotų ore.