Trys žymiausių Marijampolės architektų kolektyvai parengė projektus miesto centrinės dalies viešosioms erdvėms sutvarkyti.
Su projektais susipažinęs savivaldybės administracijos direktorius Valdas Tumelis neslėpė susižavėjimo jų darbu: Marijampolės kampeliai architektų darbuose jam priminė ir Paryžių, ir Briuselį.
„Mums ne vis tiek, kokiame mieste gyvename, - sakė architektė Reda Marcinkevičienė.- Kai savivaldybė kreipėsi ir paprašė dalyvauti kuriant Marijampolės sutvarkymo projektus, negalėjome atsisakyti. Jie pareikalavo daug darbo, bet mes geranoriškai dalijomės informacija, kad kiekvienas parengtume savo viziją.“
Trijuose projektuose architektai parodė, kaip jie įsivaizduoja mūsų miesto centrinės dalies gatves, šaligatvius, transporto srautus, poilsio kampelius, uždarus kiemus, numatė, net kokie šviestuvėliai, šiukšlių dėžės ar gatvių pavadinimų lentelės tiktų.
Uždarosios akcinės bendrovės „Laimos ir Ginto projektai“ pateiktame darbe numatoma, kad senamiesčio gatvės būtų patrauklios žmonėms, joms būtų įkvėpta gyvybingumo, todėl pasiūlyta kiemelį pritaikyti jaunimo reikalams, apželdinti gatves ir skverus, mažinti transporto trauką į senamiestį, jį atiduoti pėstiesiems.
„Mes pagalvojome, kad triukšminga turėtų būti centrinė Jono Basanavičiaus aikštė, - savo darbą pristatinėjo R. Marcinkevičienė. – Kiemeliuose turėtų būti skiriamos erdvės ramesniam pasibuvimui. Gal čia galėtų įsikurti vyresni žmonės, kuriems atsirastų savotiškas ramaus bendravimo, spaudos skaitymo centras.”
Dar kitokį Marijampolės senamiestį įsivaizduoja architekto Arvydo Bekerio paslaugų ir komercijos įmonė.
„Mes paprašėme architektų, kad jie pateiktų savo įsivaizduojamą gatvių ir erdvių apie J. Basanavičiaus aikštę sutvarkymą, -sakė V. Tumelis. – Čia nėra konkursas, kuriame atrenkamas vienas darbas. Iš visų architektų pasiūlymų stengsimės paimti tai, kas labiausiai tiks miestui ir patiks jo gyventojams”.
Su savivaldybėje iškabintais architektų projektais miesto centrinės dalies erdvėms sutvarkyti galima susipažinti jau dabar, tačiau kaip Marijampolė turėtų atrodyti, spręs visi gyventojai, norintys dalyvauti viešame projektų svarstyme.
J. Basanavičiaus aikštės tvarkymo darbai – tik viena didžiulio Marijampolės senamiesčio sutvarkymo projekto dalis. Ji jau įgyvendinama. Erdvėms apie aikštę sutvarkyti savivaldybė vėl tikisi Europos Sąjungos paramos. „Šiems tikslams mums reikia apie 16 milijonų litų, - sakė V. Tumelis. – Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama sudarys 85 procentus vertės, savivaldybė turėtų pridėti 7,5 procento, tiek pat turėtų skirti ir šalies biudžetas“.
Liucija Burbienė