Dega, o vėliau ir sprogsta „Bolt“ įmonės paspirtukas. Tokį vaizdą užfiksavo praeivis Lukiškių aikštėje Vilniuje. Anot liudininko, žmonės degantį paspirtuką patraukė iš krūvos kitų dviračių, kad neužsidegtų ir jie. Po minutės paspirtukas sprogteli dar kartą.
Įmonės atstovai aiškina, kad toks atvejis pasitaikė pirmą kartą.
„Gavom pranešimą iš pilietiškų vilniečių ir miesto svečių, labai greitai sureagavom mes patys, bet panašu, kad netgi aplinkiniai iškvietė ir priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą“, – teigia „Bolt“ atstovas Eimantas Balta.
Paspirtuką vandeniu užgesino gaisrininkai. O kodėl paspirtukas užsidegė, įmonė kol kas atsakyti negali.
„Paspirtukas keliauja į užsienį pas mūsų inžinierius, kad įvyktų platesnis tyrimas ir išsiaiškintumėm, kodėl taip nutiko“, – sako E. Balta.
O ir kai kurie vilniečiai nustemba, sužinoję apie įvykį:
„Viskas tada gali užsidegti. – Kaip ir nelabai. Ne. Bet aš manau vis tiek važinėsimės. Lengva transporto priemonė ganėtinai. Pigi.“
„Gerai būtų. – Gerai būtų? O kodėl gerai būtų? – Tai gal saugesnius tada darytų. – Nebaisu jums? – Ne, aš tai mėgstu rizikuoti.“
„Nežinojau, bet mačiau video vieną.“
Na, o mokslininkai aiškina, kad paspirtukas galėjo užsidegti sprogus jo ličio jonų baterijai.
„Jie visi yra paliekami gatvėje. Tai aišku, kad jie gali kaisti saulėje ir saulėje galima pasiekti temperatūrą turbūt, ypač, kai yra tamsus objektas, iki turbūt 80, gal net 90 laipsnių“, – aiškina „Vilnius TECH" Fizikos katedros profesorius Dr. Artūras Jukna.
Visgi žmogui važiuojant paspirtuku jis vargiai užsidegtų, nes dėl elektros stygiaus paspirtukas nevažiuotų, o ir judant ličio jonų baterija yra aušinama. Bet ar gali užsidegti jūsų asmeninis paspirtukas, pavyzdžiui, paliktas namų koridoriuje, balkone ar garaže? Pasirodo, kad taip.
„Nebent atsirastų kažkokia tai mechaninė deformacija. Tai vat labai jautrus ličio galvaninis elementas yra korpuso pažeidimams. Jeigu deformuoji korpusą arba važiuoji per kažkokį kalniuką, užkliuvai už kažko ir deformavai, tai vat viena iš priežasčių galėtų būti ir su tuo „Bolto". Tai kad va vartotojas kažkaip neatsargiai naudojosi tuo, na ir pažeidė tą baterijos korpusą“, – sako Dr. A. Jukna.
Žmonės prieš 4-erius metus klykė Ryanair lėktuvo salone prieš pat pakilimą savaime užsidegus išmaniojo telefono ličio jonų baterijai. Žmonės iš lėktuvo buvo priversti evakuotis.
Dėl šios priežasties 160 vatvalandžių galingumą viršijančius paspirtukus lėktuvu gabenti draudžiama.
„Bagažinėje yra tas pavojus užsidegimo, savaiminio užsidegimo visada išlieka. Išlieka dėl tos priežasties, kad jau na ir taip slėgis yra didelis tam galvaniniam elemente, tai pakilus aukščiau vidinis slėgis dar labiau sustiprėja atžvilgiu išorės, nes išorės slėgis nukrenta. Na ir dėl to priežasties ta sprogimo tikimybė išauga“, – kalba Dr. A. Jukna.
O ličio jonų baterijas turintys telefonai sproginėja tiesiog žmonių kišenėse, rankose ar laikomi prie veido kalbant. Ypač svarbu, anot ekspertų, ličio jonų bateriją turinčius prietaisus krauti tik jiems skirtu krovikliu, nes tai taip pat gali būti viena iš priežasčių, kodėl ji gali savaime užsidegti ir sprogti.