Tėvas sūnui pastatė namą. Senatvėje už tai rūsyje turi kambarėlį užšalusiais langais. Užėjus speigui, tėvas atsidūrė ligoninėje – kambarėlyje nušalo kojas. Kaimynai jam iš labdaros kruopų išverda košės. „Jei vožčiau, pasekmės būtų liūdnos“, – paaiškina sūnus, jog tėvo nemušė. Teisme – dvi bylos tarp sūnaus ir tėvo.
Šaltis rūsyje
Greitai 73 metų gimtadienį minėsiantis Alfonsas Simutis gyvena dviejų aukštų privataus namo rūsyje. Šį namą ir ūkinį pastatą prieš porą dešimtmečių sako pastatęs savo rankomis. Taip jau buvo suplanuota – namas atitenka sūnui, o tėvas galės karšintis rūsio kambarėlyje.
Kai aplankėme, tėvas braukė ašarą: „Jau gal dešimt kartų skaudžiai sumušė. Šonkauliai lūžo, ausies būgnelis sprogo.“ Tėvas kalba apie savo sūnų Rimantą.
Alfonsas Simutis įsitikinęs, kad sūnus jam šilumą prisuka. (nuotr. Balsas.lt)
Šią žiemą situacija tapo apgailėtina. Tėvas sako, kad sūnus užsuko šildymą, todėl kambaryje nepakeliamai šalta.
Dar berašant šią publikaciją, tėvas buvo nuvežtas pas medikus, kurie jam nustatė ketvirto laipsnio nušalimą. Gresia amputacija, tačiau žmogus nesutiko atsisveikinti su kojų pirštais.
A. Simutis sako, kad naktį jam miegoti šilta. Jis elektriniame virdulyje užsikaičia vandens, supila jį į plastikinius butelius ir apsikaišo.
Tėvo kasdienybė
Rūsio kambaryje – spinta, stalas, geležinė lova. Iš elektros prietaisų veikia tik arbatinis. Neva tik juo sūnus leidžia naudotis. Sako negalintis nei valgyti pasigaminti, nei padoriai nusiprausti, nei pasinaudoti tualetu – rankenos išimtos. Tačiau A. Simutis šypsosi: seno statybininko taip lengvai neprigausi – atsidaro tualetą geležte.
Tėvas gauna maisto paketų iš seniūnijos. Kruopas išverda kaimynai. Supila košę į trilitrinį indą. „Gal norite mano košės paragauti? Man tiek savaitei užtenka“, – pasiūlo tėvas.
Ant stalo stiklainyje – pas kaimynus virta košė iš labdarinių kruopų. (nuotr. Balsas.lt)
O kur mėsa, daržovės? Senolis nusiperka „šlapiankos“. Kadangi patalpoje šalta, produktai ilgai negenda.
Vasarą A. Simutis kartais papildomai užsidirba – krosnis ir židinius pamūrija.
Tėvas pasakoja, kad ginasi nuo sūnaus lazda: įremia į duris, kad šis pas jį neįeitų.
Tėvas kainuoja per brangiai?
Sūnus Rimantas Simutis „Šiaulių kraštui“ neigė tėvą mušęs: „Jei vožčiau, pasekmės būtų liūdnos“.
Netiki sūnus, kad ir kojas tėvas nušalo. Sako, jog kojų senolis jau seniai nejaučia po stuburo operacijos. Taip pat tėvas neva seniai negirdi „atmuštąja“ ausimi.
Sūnus sako anksčiau geriau sutaręs su tėvu. Dabar, anot jo, tėvas tapęs piktybiniu. Kaltina tėvą, kad „pijokauja“.
R. Simutis tikina, kad tėvas pats prisidaro sau problemų. Per šalčius palieka duris atviras, todėl ir sušąla. O šildymo esą niekas neužsukinėja, nes nėra tokios galimybės.
Drabužių spintoje senolio maisto atsargos. (nuotr. Balsas.lt)
Sūnus tvirtina, kad tėvas sugadino jau antrą šildymo katilą, todėl dabar negalima kūrenti pilnu pajėgumu.
Sūnus neneigia, kad tėvas namų sienas pastatė, tačiau nesijaučia skolingas: „Aš dėl jo iš namų nebėgsiu. Kiek metų praėjo? Kiek šildymas kainuoja?“.
Išeitis – butas
Artimieji norėtų, kad sūnus tėvui nupirktų butą Mažeikiuose. Čia sunkiai vaikštantį vyrą prižiūrėtų dukra, dukterėčia ir sesuo. Bet senolis sako įpratęs čia gyventi. Vėl nutolti nuo pažįstamų jam būtų sunku.
Artimieji tvirtina, kad sūnus pats siūlo nupirkti tėvui butą Mažeikiuose, tačiau bendrabutyje, kur glaudžiasi asocialūs asmenys. Ten artimieji bijotų užeiti. Jie mano, kad norima „pigiau atsikratyti tėvo“.
Pats sūnus R. Simutis sako, kad butą nupirktų per dešimt minučių, jei tik tėvas eitų ten gyventi: „Siūlau namą Joniškio rajone – jau nupirktas – neina. Butą – irgi neima“.
Nori panaikinti deklaracijos vietą
Šiaulių kaimiškosios seniūnijos socialinė darbuotoja Gintarė Bujauskaitė akcentavo, kad sūnus jau seniai nori panaikinti tėvo gyvenamosios vietos deklaraciją jo name, tačiau seniūnija to neleidžia padaryti. Leistų tik tuomet, jei tėvas būtų iš tiesų kitur apgyvendintas.
G. Bujauskaitė prisimena, kad sūnus, norėdamas tėvą „išdeklaruoti“, sugalvodavo nebūtų dalykų. Pavyzdžiui, kaltino tėvą, kad šis sūnų muša. Seniūnijos darbuotojai tuo nenorėjo patikėti.
„Jeigu tėvą išdeklaruotų, galėtų laisvai namą parduoti. Tada sūnus arba nauji šeimininkai tiesiog išmestų senolį į gatvę“, – svarstė seniūnijos darbuotoja.
Ji apskaičiavo, kad tėvo pensija – vos 324 litai. Pasas – negaliojantis. „Kartais jis ateina pas mus. Gauna kruopų“, – pasakojo socialinė darbuotoja.
Gresia baudžiamoji byla
Teisininkų šeima Algimantas ir Jolanta Gruzdžiai gyvena kaimynystėje ir gina senolio teises.
Advokato padėjėjas A. Gruzdys mano, kad vietinė policijos nuovada akivaizdžiai palaiko sūnaus pusę. „Sūnus piktnaudžiauja kviesdamas policiją. Pareigūnai dažnai kviečiami, kai tėvas būna išgėręs. Gal geriau nupirktų rogutes ir išvežtų tėvą į mišką?“ – ironizavo teisininkas, dar niekada nesusidūręs su tokiu artimųjų konfliktu.
Teisininkas teigė, kad tėvas buvo išvežtas ir į Šiaulių psichiatrijos ligoninę, tačiau medikai nusistebėjo – žmogus sveikas.
A. Gruzdys įsitikinęs, kad tėvas padarė klaidą perleisdamas visą namą sūnui. Jis anuomet galėjo dalį namo pasilikti sau. Būtų turėjęs kur ramiai gyventi.
Dabar teisme yra dvi bylos tarp sūnaus ir tėvo. Baudžiamoji byla dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo, iškelta sūnui po to, kai tėvui buvo sužalota ausis.
Sūnus tėvui iškėlė ieškinį dėl jo iškeldinimo.
Gruodžio 27 dieną Šiaulių rajono apylinkės teismas byloje dėl iškeldinimo taikė laikinąsias apsaugos priemones – įpareigojo R. Simutį pajungti tėvo patalpoje grindinį šildymą, kol bus išnagrinėta byla.
Teisininkas įsitikinęs, kad dėl nušaldytų tėvo kojų sūnui gresia baudžiamoji byla: „Tyčinis sužalojimas. Sūnui teismas buvo uždraudęs išjungti šildymą“.
Advokatas akcentavo, kad jis su žmona gina senolio interesus nemokamai.
Alvydas JANUŠEVIČIUS