Santykių pradžioje dažnai tikima mitu, kad būsite kaip dvi obuolio puselės – prigludę vienas prie kito, nepalikę nė menkiausio tarpelio konfliktams ir paslaptims. Džiaugiatės radę žmogų, kuriam galima papasakoti absoliučiai viską. Tačiau ilgainiui... atsiranda faktų, kuriuos nori nenori tenka slėpti. Arba nepasakyti visos tiesos. Arba... tiesiog pameluoti – dėl šventos ramybės. Ar tai reiškia, kad tolstate vienas nuo kito? Nebūtinai! Šeimos santykių specialistai laikosi kiek kitokios nuomonės, kuri nesutampa su jūsų įsivaizduojama santykių idile.
Mintis, kad tvirtoje santuokoje nėra vietos paslaptims, tėra mitas. Iš esmės tokia nuostata ne padėtų, o net kenktų meilei. Juk meilėje svarbiausia – ne nuogi faktai, o emocinė tiesa.
Pavyzdžiui, paklausiate mylimojo, ar jam neatrodo, kad pastorėjote. Esate tikra, kad norėtumėte išgirsti jokiais gražbyliavimais nepridengtą tiesą? Ar vis dėlto slapta viliatės, kad mylimasis nepastebėjo jokio skirtumo? Juk svarbiausia šiuo atveju – ne objektyvi tiesa, ką jis mato, o emocinis patvirtinimas, kad nepaisant to, ką rodo svarstyklės ar nebeužsisegantis džinsų užtrauktukas, jis myli jus taip, kaip anksčiau. Veikiausiai ir mylimasis nesidžiaugtų, jei atvirai jam pasakytumėte, kad su buvusiuoju lovoje patyrėte ir aistringesnių naktų. Yra dalykų, kurių nevalia ištarti garsiai. Kai kada nutylėjimai padeda išvengti konfliktų, lengviau pasiekti kompromisą.
Kalbėti ar nutylėti?
Ką vis dėlto galima nutylėti nepakenkiant santykiams? O kokią tiesą sakyti, net jei ji nemaloni? Viskas priklauso nuo situacijos ir tarpusavio santykių. Ar tai, ką norite nutylėti – menkniekis, ar svarbu? Kokios būtų pasekmės, jei mylimasis viską sužinotų, ir kokios – jei ne? O svarbiausia – kodėl svarstote, ar sakyti, ar nutylėti?
Jei jaučiate, kad su mylimuoju apie tam tikrus šiuo metu jūsų gyvenime vykstančius dalykus geriau nekalbėti, nes bijote jo reakcijos – ženklas, kad jūsų santykiams reikia permainų. Tačiau jei ką nors nutylite tik dėl to, kad žinote partnerio silpnąsias vietas ir nenorite besti į jas pirštu – veikiausiai elgiatės teisingai. Pavyzdžiui, tėvai turi aibes pretenzijų jūsų išrinktajam, o jus viskas tenkina. Tikrai neverta su juo apie tai kalbėtis – tai situacijos nepakeis, tik sugadins nuotaiką.
Norite tam tikrus svarbius dalykus pasilikti tik sau? Atsiminkite, kad rizikuojate – jei slepiamos tiesos kada nors išaiškėtų, gali pakenkti jūsų santykiams. Partneris liausis jumis pasitikėjęs. Pavyzdžiui, jei einate susitikti su buvusiu mylimuoju. Susitikimas gali būti visai nekaltas, tik draugiškas pokalbis prie puodelio kavos. Tačiau jei jūsų partneris apie tokį susitikimą sužinos ne iš jūsų, o kaip nors kitaip – nenustebkite, namuose laukia audra!
Kitaip tariant, nevalia slėpti dalykų, kurie svarbūs jūsų santykiams ir šeimai. O nieko nekeičiančios ir tik nuotaiką gadinančios smulkmenos gali būti ir „netyčia“ pamirštos.
Taigi, smulkmenos...
Tikriausiai yra buvę taip: nusipirkote batelius, bet paklausta apie jų kainą ėmėte ir dvigubai ją sumažinote. Tik tam, kad išvengtumėte konflikto. Nes žinote, kad jūsų vyras to niekada nesupras. Ar toks vienkartinis melas – grėsmė pasitikėjimui? Vargu. Juolab kad vyrai dažniausiai tiesiog nesupranta ir nieko nežino apie moteriškų daiktų kainos, kokybės ir grožio santykį. Be to, jūs taip pat kažin ar suprasite, kuo vienos automobilio padangos geriau už trigubai pigesnes.
Taip pat nepasakokite vyrui, kad jį aptarinėjote su geriausia drauge. Jis ir taip žino, kad judvi pasikalbate. Tačiau detalės, ką konkrečiai aptarinėjote, tegul lieka tarp jūsų ir draugės.
Pasilaikykite sau ir nuomonę apie jo giminaičius. Tai, kas jus erzina, jam gali atrodyti visai natūralu. Be to, šeimos ir giminaičių nesirenkame – taigi jis taip pat nieko nepakeis, jūsų kritika gali tik įžeisti – juk niekinate žmones, kuriuos jis myli su visais trūkumais. Tiesa, jei jaučiate, kad jo artimieji jus skaudina ar įžeidinėja – būtinai apie tai pasakykite mylimajam.
Dar viena sritis, kurioje kritika nepageidaujama – jo pomėgiai. Kad ir kokie juokingi, vaikiški ar beprasmiai atrodytų, tai asmeninė žmogaus erdvė, kurioje jūsų neigiama pozicija gali tapti tik deguto šaukštu medaus statinėje.
Apie tai, kas svarbu – būtinai!
Visais klausimais, susijusiais su šeimos reikalais, vaikais ar jūsų santuoka, turėtumėte būti kiek įmanoma labiau atviri vienas kitam. Čia nepalikite vietos nutylėjimams. Jūs – pora, taigi už daug ką atsakote abu. Net jei būgštaujate vyro reakcijos į prastesnius vaiko pažymius mokykloje – netylėkite. Sprendimą, kaip šią problemą pašalinti, turėtumėte rasti ne po vieną, o abu.
Būtinai pasikalbėkite ir apie tai, kad kilo abejonių dėl jūsų santykių. Jei jaučiate, kad kažkas ne taip – pasakykite. Galbūt abu per daug laiko skiriate darbui ir dėl to nutolote vienas nuo kito? Svarbiausia tokiu atveju nesišvaistyti abipusiais kaltinimais, o ramiai išsiaiškinti, kas ko netenkina.
Taip pat neturėtumėte slėpti, kad turite problemų su sveikata ar kito bėdų darbe. Jis ir taip pastebės, kad kažkas pasikeitė. Jei nepasakysite tiesos – gali būti tik blogiau: įtampa tarp jūsų didės, nepasitikėjimo vienas kitu siena augs ir net nebus aišku dėl ko.
Sudėtingiausias klausimas – neištikimybė
Yra situacijų, kai tiesa atrodo geriausia išeitis, bet... vis dėlto taip nėra. Kaip tik tai galima pasakyti apie neištikimybę. Gailitės, jums sunku, kad taip nutiko, kankinatės. Žinote, kad tai buvo klaida ir norite ją ištaisyti. Kaip? Ko gero, norėtumėte pradėti nuo atvirumo – tikitės viską pasakyti ir sulaukti partnerio atleidimo. Tik ar jis atleis?
Prisipažinti apie neištikimybę – vienas sunkiausių išbandymų santykiams. Kartą sugriauto pasitikėjimo dažnai nepavyksta visiškai atkurti. Dažniausiai noras viską prisipažinti grįstas troškimu nuo savęs nusimesti didžiulį kaltės akmenį. Tokiu atveju prisipažinimas apskritai tampa egoistišku poelgiu, kuriuo siekiama palengvinti savą gyvenimą.
Tik labai nedaugelis geba ištverti nusivylimą ištikimybę sulaužiusiu partneriu ir taip pat jam pajusti užuojautą. Todėl jei žinote, kad šie santykiai jums – patys svarbiausi, o neištikimybė tebuvo apmaudi klaida, kurios nekartosite, dar kartą pagalvokite, ar verta viską pasakoti partneriui? Gal geriau tai palikti paslaptyje ir negriauti santykių (galbūt negrįžtamai)? Kas buvo – praėjo. Pasistenkite atkurti šiltus ir artimus jausmus.
Pikantiškas paslapties šleifas
Atrodo, kad vienas kitą pažįstate kaip savo penkis pirštus? Todėl paslapties atmosferą kurti vis sunkiau ir sunkiau. Bet juk puikiai žinote, kad šiek tiek pikantiškos paslapties santykiuose – uždega. Kokių paslapčių turėtumėte puoselėti?
Visų pirma tai – malonios staigmenos. Ypatingai progai saugomi seksualūs apatiniai, netikėtas romantiškas vakaras, kelionė staigmena. Tai suteiks jūsų santykiams naujumo ir aistros. Jei norite išlikti patraukli – rodykite, kad galite būti nenuspėjama.
Jei žinosite apie vienas kitą absoliučiai viską, anksčiau ar vėliau ims stigti erdvės, taip pat ir santykių perspektyvos. Todėl nuolat pasilikite šį bei tą sau – tai, ką galite nutylėti nepakenkdama santykiams.
Laura Mureikaitė