Kas gali nutikti, jei pieniniai dantys nebus reguliariai valomi ir gydomi?
Pieninių dantų neprižiūrint tinkamai ir ignoruojant atsirandančius spalvos pokyčius ar net skylutes, gresia ankstyvas jų praradimas, žandikaulio formavimosi sutrikimai, tinkamo maisto apdorojimo trūkumas, nuolatinių dantų užuomazgų pažeidimo tikimybė ir daug kitų grėsmių. Tad, pirmiausia verta sutarti, kad pieninius dantis prižiūrėti ir gydyti tiesiog būtina ir labai klaidinga manyti, kad to nereikia, nes jie vis tiek iškris. Šis mitas privalo būti išsklaidytas, nes sveikatos priežiūros specialistai pastebi, kad jis vis dar labai gajus.
Kada pasirodo dantukai?
Šie terminai nėra griežtai nubrėžti, jie yra tik apytiksliai. Pirmieji pieniniai dantukai dažniausiai yra tarsi pusės metų „gimtadienio“ dovana. Žinoma, jie gali pasirodyti ir anksčiau, ir vėliau, tačiau bent pirmųjų pieninių dantų iki 12 mėnesių sulaukia praktiškai visi vaikai. Iki 3 metų amžiaus dauguma vaikų džiaugiasi pilnu pieniniu sąkandžiu, kurį sudaro 20 pieno spalvos gražuolių. Pas gydytoją odontologą apsilankyti reikėtų iš karto po to, vos tik pasirodė pirmasis dantukas. Jis patars, kaip elgtis toliau – kaip prižiūrėti dantukus, ką vartoti, į ką atkreipti dėmesį, kada vėl apsilankyti ir panašiai.
Ką svarbu žinoti apie pieninių dantukų valymą?
Dantukai turėtų būti valomi du kartus per parą – po pusryčių ir vakarienės. Šiam ritualui naudojamas kokybiškas šepetėlis su minkštais šereliais bei vaiko amžiui pritaikytu galvutės dydžiu; taip pat gydytojo odontologo parinkta dantų pasta su reikiamu fluoridų kiekiu (pavyzdžiui, vaikams iki 3 metų amžiaus dažniausiai rekomenduojamos dantų pastos su 500 ppm fluoridų, o esant tam tikriems rizikos faktoriams – ir su didesniu jų kiekiu). Reikėtų pratintis daugiau nieko nevalgyti po vakarinio dantukų valymo. Jei mažylis nori gerti, būtina apsiriboti vandeniu ir ugdyti šį įprotį visam gyvenimui. Saldžios arbatos po dantų valymo gali pridaryti labai daug žalos, o naktiniai maitinimai turėtų būti nuosekliai retinami. Labai gerai, kai vaikas pratinamas vandeniu burną praskalauti po kiekvieno valgio – tai padeda sumažinti maisto likučių kiekį burnoje, papildomai nuplauti susikaupusias apnašas, kuriose ir dauginasi dantukams galinčios pakenkti bakterijos. Verta nupirkti keletą žaismingų knygelių ar parodyti vaizdinės medžiagos apie dantukų priežiūros svarbą. Negalima praleisti nei vieno dantų valymo – tai atsakingas ir daug kantrybės reikalaujantis procesas, tačiau dantų valymosi rutina privalo išlikti visam gyvenimui – to įmanoma pasiekti tik nuoseklumu.
Dantukų dygimas gali būti skausmingas ir nemalonus procesas – ką tokiu atveju daryti?
Vaikelis gali tapti verksmingesnis, irzlesnis, prasčiau valgyti ir miegoti, nes organizme vyksta nemažai pokyčių, o dantukų dygimo vietose prasideda uždegiminiai procesai. Kartais šiek tiek pakyla ir kūno temperatūra, tačiau ji neturėtų būti aukšta. Jei prasideda karščiavimas, viršijantis 38 - 38,5 laipsnius Celsijaus, tuomet tėveliai neturėtų to nurašyti vien dantų dygimui.
Palengvinti kančias padėtų specialūs geliai, skirti dantų dygimo simptomams malšinti. Vienas iš pavyzdžių – Anaftin Baby gelis dygstant dantukams, turintis specialių masažuojamąjį antgalį, kuris padeda tolygiai paskirstyti lipnią priemonę ir sudaryti nematomą apsauginę plėvelę. Gelio pakuotė sukurta taip, kad kiekvieną kartą labai patogu pamasažuoti jautrias ir uždegimo pažeistas dantenas bei kartu paskirstyti gelį. Be to, daugumai mažylių patinka malonus bananų skonis.