Vismantas Žuklevičius
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pirmadienį partijoms paskirstė antrojo pusmečio biudžeto dotaciją – beveik 9,5 mln. Lt. Pinigus pasidalys devynios partijos. Jos gaus po 2,1 Lt už kiekvieną per praėjusius Seimo, Europos ir savivaldybių tarybų rinkimus gautą balsą.
Iš viso šių metų biudžete partijoms numatyta skirti 18 mln. 999 tūkst. Lt. Į didžiausią dotacijos dalį pretenduoja per minėtus rinkimus daugiausia iš visų partijų rinkėjų balsų (per 4,9 mln.) surinkę konservatoriai – apie 2 mln. 48 tūkst. Lt. Valdančioji Socialdemokratų partija pretenduoja į maždaug 2 mln. 20 tūkst. Lt dotaciją. Pinigų gaus ir teisiama Darbo partija (DP) – per 1 mln. 771 tūkst. Lt.
Reikia tikslinti įstatymų nuostatas
Mindaugas Kluonis , politologas
Atsižvelgiant į tai, kad veikos, dėl kurių teisiama DP, buvo padarytos iki 2006 m., galima teigti, jog jos neturėtų paveikti valstybės dotacijų skyrimo partijai vėlesniu laikotarpiu. Partija nėra likviduota, nenutraukusi savo veiklos ir turi gana didelį rinkėjų pasitikėjimą. Kita vertus, kai kurių DP narių padaryti pažeidimai, lėmę trijų jos kandidatų išbraukimą iš rinkimų sąrašo ir pakartotinius rinkimus 2 vienmandatėse rinkimų apygardose, leistų kelti klausimą, ar partija šiurkščiai nepažeidė rinkimų finansavimą reglamentuojančių įstatymų. Jei VRK būtų pripažinusi, kad už partijos kandidatų padarytus pažeidimus atsako partija, ji nebūtų galėjusi gauti dotacijos.
Tačiau VRK partijos atsakinga nepripažino, o Seimas 2013 m. liepos 2 d. nutarė, kad DP kandidatai turi būti grąžinti į sąrašą, nes pažeidimų nepadarė. Atsižvelgiant į šiuos sprendimus, DP neskirti dotacijos nebuvo jokių teisinių priežasčių. Rinkimų skaidrumo požiūriu dotacijos skyrimas galėtų būti abejotinas, nes DP kandidatai, bent jau vienmandatėse rinkimų apygardose, įstatymus pažeidė. Tai rodo, jog reikia tikslinti įstatymų nuostatas, kad būtų numatyta reali atsakomybė ir partijai, keliančiai bei finansuojančiai tokius kandidatus.
Neskirti dotacijos nėra priežasčių
Zenonas Vaigauskas , VRK pirmininkas
Pasaulio istorijoje buvo teisiama ne viena partija. Požiūris į teisiamuosius labai skyrėsi. Kažkodėl vis labiau pasigirsta raginimų susidoroti su DP. Turime eiti teisiniu keliu. Gyniausi disertaciją iš leninizmo istorijos. Buvo laikas, kai gatvėse žmonės rėkė: „Mirtis liaudies priešams!“ Vėliau tie žmonės kalėjo ar buvo ištremti.
Panašiai šaukiama ir dėl DP. Kai kurie rinkėjai turi savo „nuosprendį“. Vis dėlto gyvename kitame amžiuje, teisinėje valstybėje, tad ir elgtis reikia, kaip pridera. Įstatymuose nenumatyta, kad dotacijos negalima skirti partijai, kurios lyderiai teisiami. 2006 m. VRK neskyrė DP biudžeto dotacijos, nes aptikome trūkumų partijos apskaitoje. Tačiau VRK juk nėra šventa karvė – DP mus apskundė teismui, bylinėjomės 2 metus. Teismas buvo palankus mums (VRK). Šiuo metu DP nėra panaikinta. Jei teismas priteistų partijai baudų, visos jos pereitų DP (leiboristams). Pamenu, rodos, 7 partijų jungimosi atvejus. Partijoms skiriami pinigai tvarkingai nutekėdavo naujadarams. Net jei partija ir būtų nuteista, ji vis tiek gautų biudžeto dotacijas, nes įstatymuose kitaip skirti išmokas nenumatyta. Jei DP nutrauktų veiklą, tik tada tikrai negautų biudžeto pinigų.