Į redakciją kreipėsi moteris, kuri sakė įsigijusi jau antrą taksofono kortelę, tačiau nė viena neveikė. Ji kaskart po apsilankymo pas Šiaulių gydytojus iš taksofono skambina sūnui, kad šis ją parvežtų namo, nes vaikšto su lazdele. Mobiliuoju telefonu 70-metė nesinaudoja. Kas nutiko – gal kortelės dar parduodamos, o taksofonai užmiršti?
Pokalbį gali apmokėti ir tas, kuriam skambinama
Į klausimą atsako taksofonų paslaugą teikiančios akcinės bendrovės TEO LT projektų vadovas Dainoras LUKAS:
– Labai retai taksofono kortelės neveikia. Tai gali nutikti dėl techninių pažeidimų, kortelės laikymo sąlygų. Minėtos klientės atsiprašėme dėl nepatogumų ir jai suteiksime naują kortelę.
Taksofonais galima pasinaudoti nemokamo skambinimo paslauga. Surinkus numerį 1591 atsiliepia operatorė. Jai reikia pasakyti žmogaus, su kuriuo pageidaujama kalbėti, telefono numerį, ir jeigu skambučio gavėjas sutinka už pokalbį sumokėti, pašnekovai sujungiami. Paslauga kainuoja 2,48 lito.
Lietuvoje šiuo metu veikia maždaug 1500 taksofonų. Šiauliuose yra beveik 100 taksofonų. Vilniuje jų yra maždaug 300, Kaune – daugiau nei 200.
Taksofonai įrengti tose vietose, kur yra didžiausi žmonių srautai ir daugiausiai jais naudojamasi. Tai daugiausiai centrinės miestų gatvės, ligoninės, mokslo įstaigos, bendrabučiai.
Visame pasaulyje taksofonų populiarumas yra smarkiai sumažėjęs ir toliau tebemažėjantis, taksofonų tinklai yra mažinami ar net naikinami. Tai daugeliu atvejų priklauso nuo šią rinką reguliuojančių institucijų. Pavyzdžiui, Europos Sąjungai nepriklausančioje Norvegijoje taksofonų nuspręsta visai atsisakyti. Jų atsisakyta ir Estijoje.
Lietuvoje didžiausią populiarumą taksofonai buvo pasiekę maždaug prieš dešimtmetį. Tuo metu jų buvo daugiau nei 7,5 tūkstančio. Nuo to laiko naudojimasis taksofonais smuko dešimtimis kartų.
Taksofonai yra nuostolinga paslauga, tačiau teikti ją įpareigoja Vyriausybės nustatytos Universaliųjų elektroninių ryšių paslaugų teikimo taisyklės.
Pastaruoju metu nauji taksofonai nėra įrengiami ir jų tinklas nėra plečiamas, o tik išlaikomas, stengiantis perkelti taksofonus į populiaresnes vietas.
Vietiniai pokalbiai taksofonu kainuoja 0,18 lito už minutę, tarpmiestiniai – 0,49 lito už minutę.
Pirmasis taksofonas 1889 metais pradėtas naudoti JAV. Tai vos 13 metų vėliau nei buvo užregistruotas A. G.Bello išradimas – telefono aparatas.