Tarp geriausiųjų – netikėtai
2014-ųjų pabaigoje Lietuvos čempionai priėmė netikėtą sprendimą. Klubas tarė „sudie“ Marekui Zubui. Baigėsi lenko pustrečių metų sutartis. Per tą laiką M. Zubo treniruojama Vilniaus komanda, išskyrus pirmąjį pusmetį, Lietuvoje laimėjo viską, sėkmingai žaidė Europos fronte.
„Nusprendėme, kad dabar – geriausias metas pasitikti naujus iššūkius. Manome, jog taip bus geriau tiek treneriui, tiek klubui“, – išsiskyrimo priežastis vardijo „Žalgirio“ sporto direktorius Mindaugas Nikoličius.
Vilniaus klubo administracija atkreipė dėmesį į jauną trenerį – tuomet 38-erių V. Dambrauską. Prieš tai jis baigė futbolo trenerio studijas Anglijoje, o po darbo ten grįžo į Lietuvą – kelerius metus buvo šalies čempiono ir bene didžiausio „Žalgirio“ priešininko Panevėžio „Ekrano“ stratego Valdo Urbono asistentu.
V. Urbonui pasitraukus, V. Dambrauskas sudarė lygiaverčių Panevėžio komandos trenerių trejetą, kartu su Arvydu Skrupskiu ir Rolandu Čepkausku. 2013-aisiais pakruojietis tapo vyriausiuoju „Ekrano“ strategu. Panevėžio komanda buvo viena jauniausių A lygoje. Tai netrukdė žaisti atakuojantį, kuriantį futbolą, mušti įvarčius ir priešintis stipriausioms šalies ekipoms.
„Ekraną“ kamavo finansinės problemos, V. Dambrauskas dirbo praktiškai be atlygio. Galiausiai jauno trenerio kantrybė išseko. Jis pasitraukė, o sezoną baigė iki tol asistentu dirbęs Marius Skinderis.
Sėkmingas V. Dambrausko darbas su „Ekrano“ jaunimu neprasprūdo pro akis futbolo ekspertams. Geriausiu 2014-ųjų Lietuvoje dirbusiu treneriu išrinktas M. Zubas. Antras liko mažo Pakruojo miesto „Kruojos“ pasaką sukūręs kazachas Vladimiras Čeburinas. Trečioji vieta atiteko būtent V. Dambrauskui.
Rizika pasiteisino
2014-ųjų gruodį „Žalgiris“ futbolo pasaulį sudrebino netikėta žinia – M. Zubą keičia V. Dambrauskas.
Dabar futbolo ekspertai kalba, kad „Žalgiris“ smarkiai rizikavo, treneriu paskirdamas jauną ir nedaug patirties turėjusį specialistą.
V. Dambrauskui teko susidurti ne tik su sunkumais stadionuose, o ir milžinišku sirgalių spaudimu, kai po kiekvienų prastų rungtynių aistruoliai primindavo, kad dėl nesėkmių kaltas nepatyręs treneris.
Pakruojietis spaudimą jaučia ir dabar, nors sirgalių keliama įtampa šiek tiek sumažėjo. Treneris su „Žalgiriu“ Lietuvoje laimėjo viską – šalies čempionatus, federacijos taures ir supertaures. Tačiau to Vilniaus komandos sirgaliams nepakanka. Jie kartais juokauja, kad su tokia sudėtimi šalyje viską laimėtų ir prekybos centro kasininkė.
„Taip, „Žalgirio“ biudžetas Lietuvoje didžiausias, žaidėjai geriausi, suolelis ilgiausias, tad čempionatą laimėti nėra taip sunku. Tačiau taurės ir supertaurės varžybos – visai kas kita. Čia viską lemia vienos rungtynės ir visi gali įveikti bet kurį varžovą. Tačiau V. Dambrauskas sugeba laimėti viską, motyvuoti žaidėjus, nepaisant to, kad taurių ar supertaurių medaliai netelpa Manto Kuklio ar Egidijaus Vaitkūno namuose“, – tv3.lt kalbėjo futbolo komentatorius Ervinas Kvitkauskas.
V. Dambrauskas solidžiai dirbo ir UEFA Čempionų lygos atrankoje. „Žalgirio“ sezonai vertinami būtent pagal šias varžybas.
Pakruojietis debiutavo Švedijoje – rungtynėse su vietos čempione „Malmo“. Vilniečiai svečiuose sužaidė 0:0, o namie nusileido 0:1. Kitąmet pritrūko dar mažiau – Vilniuje 0:0 išsiskirta su „Astana“, Kazachstane pralaimėta 1:2. Rezultatas 1:1 „Žalgiriui“ dėl svečiuose pelnyto įvarčio būtų atvėręs duris į kitą etapą, bet apmaudus kamuolio suspurdėjimas lietuvių vartų tinkle 92-ąją minutę Vilniaus komandos svajonę sudaužė į šipulius. Ne vienas žalgirietis po dvikovos apsipylė ašaromis.
„Tik nesugalvokite atleisti V. Dambrausko“, – tokie ir panašūs komentarai pasipylė „Žalgirio“ feisbuko puslapyje.
Kalbama, kad įpėdinis seniai paruoštas
Astanos tragedija pasikartojo šiemet. „Žalgiris“ Vilniuje „Ludogorec“ nugalėjo 2:1, o Bulgarijoje pirmas įmušė įvartį ir bendru rezultatu buvo priekyje 3:1. Šeimininkams reikėjo trijų įvarčių. Jie įmušė keturis ir nusvėrė svarstykles į sau naudingą pusę – 5:3. Žalgiriečiams Europos durys dar kartą užsivėrė.
„Kaskart sakome: kitąmet. Bet to niekada neįvyksta“, – po rungtynių kalbėjo M. Kuklys, Razgrade neslėpęs ašarų, bet su jomis akyse aplodismentais ir dainomis sugebėjęs atiduoti duoklę ištikimiausiems sirgaliams.
Futbolo užkulisiuose kalbama, kad tokia skaudžia nata gali baigtis V. Dambrausko žaliai baltas kelias Europoje. Esą tai buvo paskutinis trenerio šansas pratęsti šiemet su klubu pasibaigsiančią sutartį.
„Išsiskyrimas po sezono – labai realus. Manau, toks sprendimas gali būti priimtas abipusiu susitarimu, mat klubui reikės permainų. Panašiai įvyko su sėkmingai dirbusiu M. Zubu“, – prisiminė E. Kvitkauskas.
Futbolo pasaulyje sklando kalbos, kad reiklus lenkas klube dažnai įvesdavo savo tvarką, dėl to su „Žalgirio“ administracija kildavo konfliktų.
Dabar gandai – kitokio pobūdžio. Esą klubo vadovai apie V. Dambrausko keitimą svarstė dar pernai, o šiemet, trenerio nesėkmės atveju, „Žalgirio“ administracija turi planą B – lietuvį, kuris pakeistų V. Dambrauską. Taip pat kalbama, kad jo atleidimas sezono įkarštyje netaptų didele sensacija.
„Yra tekę girdėti įvairių kalbų, tačiau gandų komentuoti nenorėčiau. Tai nebūtų teisinga, nes jie futbole dažnai būna toli nuo tiesos“, – tv3.lt kalbėjo futbolo komentatorius Paulius Jakelis.
Užsienietis – du ar tris kartus brangesnis
„Geresnio trenerio Lietuvoje nėra“, – tv3.lt sakė vienas V. Dambrausko kolegų.
Panašiai kalbėjo E. Kvitkauskas: „Vargu, ar mūsų šalyje „Žalgiris“ ras ką nors geresnio. O už panašaus lygio užsienietį reikės mokėti bent dvigubai, jei ne trigubai. Be to, tokie specialistai, kuriems „Žalgiris“ nėra eilinė komanda, o į ją žiūrima užsidegusiomis akimis, nesimėto. Rungtynės su „Ludogorec“ Vilniuje – bene solidžiausios 90 lietuviško klubinio futbolo minučių, kokias yra tekę matyti. Per trejus V. Dambrausko metus „Žalgiris“ patobulėjo, iki maksimumo išsiugdė nugalėtojų mentalitetą. Apie trenerį gerai atsiliepė ne vienas legionierius.“
V. Dambrauskas ne kartą sakė, kad apie darbą „Žalgiryje“ svajojo nuo vaikystės. Treneris priėmė iššūkį perimti komandos vairą, nepaisant to, kad iki tol žalgiriečiai laimėjo viską ir jis, tapęs žalgiriečių strategu, gali demonstruoti tik tokius pačius arba blogesnius rezultatus. Išskyrus tarptautinėse varžybose, kur augti ir tobulėti yra kur.
P. Jakelio vertinimu, V. Dambrausko „Žalgirio“ visiškai nelydėjo sėkmė UEFA Čempionų lygos atrankos turnyro burtuose – visi varžovai tiek žaidėjų pavardėmis, tiek biudžetais buvo gerokai stipresni.
„Nepaisant to, „Žalgiris“ kasmet žaidė vis solidžiau, o išsvajotas tikslas įveikti pirmąjį varžovą buvo vis arčiau. Žiūrint į turimus resursus, treneris išspaudė maksimumą. Jo pasiekimus vertinu tik teigimai“, – mano P. Jakelis.
Kaltina ne trenerį, o strategiją
„Žalgirio“ strategui komplimentų nešykštėjo ir tv3.lt kalbinta senoji futbolininkų ir trenerių karta.
„Lietuvoje nuo euforijos iki apšikimo – vienas žingsnis, – kaip visada, žodžių į vatą nevyniojo legendinis žalgirietis Stasys Baranauskas. – Trenerio kaltės nematau. Šis sezonas – geriausias, vadinasi, V. Dambrauskas patobulėjo. Tik reikėtų žiūrėti, ar jis rinkosi legionierius, nes trečiadienį man jie nepatiko. Manau, bulgarai laimėjo, nes jų užsieniečiai daug geresni.“
S. Baranauskui antrino buvęs Lietuvos rinktinės treneris Algimantas Liubinskas.
„Pirmas dalykas – mūsų gynėjai žiopli, bėga žiūrėdami į kamuolį, o ne į tai, kas vyksta už nugaros, nesupranta, kaip žaisti prieš sienelę. Antra – man nepatinka klubo strategija. Niekada nebūsime tokie turtingi, kad galėtume galynėtis su, tarkime, Anglijos klubais. Reikia augintis lietuvius, o ne išleisti milijonus legionieriams. Negi mes tokia avinų tauta, nesugebanti žaisti?“, – klausė A. Liubinskas.
Jis nesiryžo vertinti, ar V. Dambrauskui šis sezonas „Žalgiryje“ – paskutinis: „Ten yra genijus vadovė. Ji viską sprendžia, taip bus ir šįkart. Negaliu sakyti, kad V. Dambrauskas blogas ar geras treneris. Jis jaunas, jo pliusas tai, kad gerai kalba angliškai, blogybė – niekada nežaidęs, nematęs aukščiausio lygio futbolo. Tačiau Dambrauskas ar Petrauskas – jokio skirtumo. Reikia keisti pačią klubo strategiją.“
E. Kvitkauskas mano, kad „Žalgiris“, baigęs tarptautinį pasirodymą, turi per daug žaidėjų. Nebūtų staigmena, jei klubas kai kuriuos paskolintų arba parduotų.