Į „Šiaulių kraštą“ kreipėsi šiaulietis, parduotuvėje grąžos gavęs dešimtinę, išmargintą flomasteriu. „Dailininkas“ banknotą papuošė piešiniais ir žodžiais. „Ką man daryti su tokiu „kūriniu?“ — teiravosi šiaulietis.
Pasak Lietuvos banko Kasos departamento Pinigų ekspertizės skyriaus viršininko Algimanto Sodeikos, pagal Lietuvos banko valdybos patvirtintas Lietuvos Respublikos pinigų mokumo požymių nustatymo ir susidėvėjusių bei sugadintų pinigų keitimo taisykles, toks banknotas turėtų būti priimamas mokėjimams ir atsiskaitymams.
— Kaip elgtis, gavus tokį banknotą?
— Jeigu tas banknotas nepadirbtas (nors jis prirašinėtas, pripaišytas), gali būti naudojamas mokėti ar atsiskaityti. Kai toks „negražus“ banknotas iš prekybos sistemos per komercinį banką pateks į Lietuvos banką, jis bus sunaikintas.
Gali ir pats žmogus tokį banknotą nemokamai pasikeisti Lietuvos banko kasose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir komerciniuose bankuose.
Priminsiu, kad pagal Lietuvos banko nustatytą tvarką mokėjimams ir atsiskaitymams vykdyti priimami sutepti (išskyrus specialiais, naudojamais apsaugai nuo vagystės, dažais), prirašinėti, pripiešti, suplyšę, perplėšti ar kitaip sugadinti banknotai; banknotai, kurių išlikę ne mažiau kaip trys ketvirtadaliai vientiso ploto bei vienas serijos ir vienas numerio užrašas; monetos, kurios deformuotos ar apgadintos, tačiau jose atpažįstamas Lietuvos Respublikos herbas ir nominalo skaičius.
Susidėvėję ar turintys sugadinimo požymių pinigai nemokamai keičiami Lietuvos banke bei komerciniuose bankuose.
Mokėti ir atsiskaityti nepriimami, tačiau Lietuvos banke ir komerciniuose bankuose nemokamai keičiami banknotai, kurių išlikę mažiau kaip trys ketvirtosios, bet daugiau kaip viena antroji vientiso ploto bei vienas serijos ir vienas numerio užrašas; banknotai, kurių išlikę viena antroji vientiso ploto su vandens ženklu bei vienas serijos ir vienas numerio užrašas; banknotai, kurių išlikę mažiau kaip viena antroji vientiso ploto, abu serijos ir numerio užrašai, nominalo skaičius ir vandens ženklas.
Nepriimami ir nekeičiami pinigai, jei įtariama, kad jie padirbti, bei banknotai, sutepti specialiais, naudojamais apsaugai nuo vagystės, dažais.
Tais atvejais, kai abejojama dėl pinigų, Lietuvos banke jie priimami ekspertizei, o komerciniai bankai tokius pinigus turi priimti ir išsiųsti pas mus ekspertizei.
— Kokia tvarka pažeisti banknotai išimami iš apyvartos?
— Tik Lietuvos bankas išleidžia į apyvartą ir išima iš jos litus. Į Kasos departamentą Vilniuje, į Lietuvos banko Kauno ir Klaipėdos skyrius iš apyvartos grįžtantys pinigai ne tik perskaičiuojami, rūšiuojami, bet ir nustatomas jų susidėvėjimo laipsnis. Nebetinkami naudoti banknotai ir monetos sunaikinami, o geros kokybės — vėl išleidžiami į apyvartą.
— Ar dažnai sulaukiate žmonių, kurie į banką kreipiasi dėl sugadintų banknotų?
— Pernai buvo pakeista per 4500 vienetų banknotų, o 77 pripažinti nemokėtinais, tai yra, nebuvo pakeisti.
— Kokiais būdais dažniausiai pinigai sugadinami?
— Dažniausiai pinigai suplėšomi, apdeginami, ištepami, aprašinėjami, apgraužiami gyvūnų.
Trumpaamžiai ir ilgaamžiai
Trumpiausiai apyvartoje išsilaiko 10 litų banknotas — jo vidutinė trukmė apyvartoje yra devyni mėnesiai, 20 litų banknotas „išgyvena“ dviem mėnesiais ilgiau, 50 litų — 16 mėnesių, 100 litų — 47 mėnesius, 200 litų — 130 mėnesių. O 500 litų banknoto “amžius“ didžiausias — jis gyvuoja net 200 mėnesių.
Monetos nesusidėvi ir per 20 apyvartos metų.
2010 metų gruodžio 31 dieną apyvartoje buvo daugiau kaip 78 milijonai įvairių nominalų litų banknotų (jų suma — 8 613 milijonai litų ir daugiau kaip 975 milijonų įvairių nominalų apyvartinių monetų (jų suma — 198 milijonai litų).
Živilė KAVALIAUSKAITĖ