Daugelis būsimų pirmokų jau jaučia virpulį, o tėvai nerimą – ko reikės mažajai atžalai mokykloje, kurios duris jis pravers pirmą kartą, ir kiek visa tai kainuos? Prekybos centrai didįjį mokyklinių prekių išpardavimą paskelbs tik mokslo metams prasidėjus, tad didelių nuolaidų kol kas neverta tikėtis. Kita vertus, savo atžalos į mokyklą tuščia kuprine neišleisi. Kur pirkti kanceliarijos prekes – didžiuosiuose prekybos centruose ar specializuotose parduotuvėse?
Mokytojos davė reikmenų sąrašus
Iki rugsėjo 1-osios liko vos savaitė. Tėvai sunerimę – kanceliarinių prekių išpardavimą prekybos centrai paprastai paskelbia tik mokslo metams jau prasidėjus, taigi sutaupyti nepavyks, nebent teks įdėmiai sekti, kokia parduotuvė paskelbė nuolaidą rašymo priemonėms, kokia – piešimo popieriui ir sąsiuviniams, o kokia – kuprinėms. Isteriškas tėvų lakstymas po kanceliarinių prekių parduotuves primena prieškalėdinį laikotarpį, tik jei gali nupirkti kalėdinę dovanėlę už kelis litus, tai išlydėti vaiko į mokyklą neišleidus solidžios sumos nepavyks – pradinių klasių mokytojai įbruka tėvams į rankas sąrašą, ką jų atžala privalo turėti mokslo metams prasidėjus. Ar pirmokėlių tėvams užteks poros šimtų litų kuprinei ir mokyklai reikalingoms kanceliarinėms prekėms?
Išleidžiant vaiką pirmą kartą į mokyklą, pirmoko kraitelį geriausia pradėti ruošti dar vasarą. Mokytojos, atsižvelgdamos į savo darbo metodiką, dažniausiai būna parengusios specialius priemonių sąrašus.
Jeigu mokytoja tėvams nedavė sąrašo, kokių pratybų reikės pirmokėliui, tai ir nereikia skubėti jų įsigyti, nes neaišku, pagal kokią programą bus mokoma. Be to, dažniausiai mokytojos pratybų sąsiuvinius užsako pačios, tada jie mažiau kainuoja. Jeigu neturite minėto priemonių sąrašo, tai nereikia skubėti įsigyti ir pasiekimo knygelių, nes jų gali ir neprireikti. Vadovėlių dažniausiai užtenka tų, kurie jau yra mokykloje, tik retais atvejais ar specifiniams dalykams tėvai patys privalo jų nupirkti.
Mokyklinių prekių mugės ar specializuotos parduotuvės?
Mano rankose – taip pat toks sąrašas per visą puslapį. Prasideda jis kuprine ir baigiasi lentele lipdymui. Apačioje prirašyta, kad pratybų sąsiuvinių ir pasiekimų knygelės pirkti nereikia, nes mokytoja tuo pati pasirūpins, surinkusi iš tėvelių pinigus.
Užsuku į vieną didžiųjų prekybos centrų, kurių pradžioje dabar karaliauja mokyklinių prekių mugė. Prekių čia gausybė, deja, nėra pardavėjos-konsultantės, kuri man galėtų padėti nepasiklysti šioje prekių gausybėje. Be to, didieji prekybos centrai nėra specializuotos parduotuvės. Jie tik laikinai prieš didžiąsias metų šventes pirkėjams pasiūlo tam tikrų ta proga skirtų prekių – prieš lapkričio pirmąją lentynos ir paletės lūžta nuo žvakių, prieš Kalėdas – eglutės žaisliukų. Ne paslaptis ir tai, kad šventėms praėjus būna paskelbiamas didysis tokių „sezoninių“ prekių išpardavimas. Puikiai suprantu, kad ir rugsėjo pirmajai praėjus visos kanceliarinės prekės bus parduodamos su milžiniška nuolaida, nes jų niekam nebereikės – tėvai jau bus išruošę savo vaikus mokyklon, be to, parduotuvės neturi galimybės sandėliuoti tokių prekių iki kito rugsėjo. Pagalvoju, kad galėčiau sutaupyti dabar nepirkdamas prekių mokyklai, bet kaip išleisi vaiką rugsėjo pirmosiomis dienomis tuščia kuprine? Juk nepasakysi jam – palauk dar savaitėlę, kol viskas bus nupiginta.
Kadangi sąrašas prasideda nuo kuprinės, tai pirmiausia prekybos centre jos ir ieškau. Pasirinkimas – gana didelis, bet kyla netikėta problema. Uždėjus kuprinę savo pirmokei coliukei ant pečių vaizdas atrodo truputį komiškas – visos parduotuvėje matuotos kuprinės jai tiesiog per didelės ir per sunkios, nors ir tuščios. Išvada – arba, nepaisydamas visų ergonomikos subtilybių, pirksiu tą, kuri dukrai tiesiog „prilips“, arba pusę metų ar net ilgiau teks didelę kuprinę pačiam tempti lydint vaiką į mokyklą.
Kulniuojame į priešais prekybos centrą įsikūrusią specializuotą biuro prekių parduotuvę „Sidabrinis medis“. Parduotuvės vedėja Vitalija Skablauskaitė, jau 15 metų dirbanti tokį darbą, iškart sutinka man padėti, kad nepripirkčiau, ko nereikia, ar paprasčiausiai nepermokėčiau.
Anot Vitalijos, anksčiau žmonės ateidavę į parduotuvę, įbrukdavę pardavėjai-konsultantei į rankas sąrašą reikiamų prekių ir ramiai laukdavę prie kasos, kol pardavėja jas sudės į krepšelį. „Dabar pirkėjai daugiau patys renkasi, žiūri į kainas. Jei panašių prekių kaina beveik vienoda – ima kokybiškesnę prekę“, – pasakojo parduotuvės vedėja.
Paklausta, ar būtinai kokybiška prekė turi būti brangi, parduotuvės vedėja Vitalija nusijuokė: „Ateina pirkėjų, atsineša, pavyzdžiui, sulūžusį rašalinį parkerį už 2,5 Lt ir prašo tik tokio, nes jiems pats geriausias.“
Tai kur vis dėlto geriau pirkti prekes – dideliuose prekybos centruose mokyklinių prekių mugėse ar specializuotose parduotuvėse? „Tie, kurie rugpjūtį pirko prekių prekybos centruose, spalį ateina pas mus“, – trumpai aiškiai atsakė moteris ir sutiko pasidalyti keletu patarimų, į ką atkreipti dėmesį perkant mokyklinius reikmenis.
Keletas pastebėjimų, kaip išsirinkti tinkamą mokyklinę priemonę
* Vitalija kuprinę pataria rinktis atsižvelgiant į vaiko ūgį: ne per didelę, patogią, turinčią daug skyrių, kad mokinys galėtų viską gražiai susidėti. Svarbu ir tai, kad kuprinės nugarinė pusė būtų paminkštinta, su specialia atrama, o petnešos – plačios ir minkštos. Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens, tad prieš rinkdamiesi kuprinę būtinai ją pamatuokite – uždėkite vaikui ant nugaros ir pažiūrėkite, kiek jos išlinkimai sutampa su vaiko nugara, ar patogiai laikosi petnešos ir pan. Ir prisiminkite gydytojų skambinimą pavojaus varpais – vis daugiau moksleivių turi laikysenos sutrikimų.
* Kadangi pamokose stengiamasi atskleisti visą vaikų kūrybinį potencialą, tai tėvai gali ir be mokytojos duoto sąrašo iš anksto nupirkti gausybę piešimo priemonių: spalvotų pieštukų, vaškinių kreidelių, flomasterių, guašo, akvarelės, spalvoto popieriaus, kartono, popieriaus akvarelei ir t. t. Viso šito jūsų vaikui vis tiek reikės, tad jei tik kur nors pamatėte nuolaidų, galite šių prekių įsigyti iš anksto.
* Patartina mažesniųjų klasių mokiniams nepirkti kelių šimtų spalvų flomasterių ar pieštukų, nes jiems tada sunku pasirinkti tinkamiausią spalvą – visiškai pakanka 6 ar 12 spalvų pieštukų, flomasterių, vaškinių kreidelių. Nors dažniausiai patariama pirkti storus spalvotus pieštukus, bet neprošal būtų turėti ir plonų. Vaikai labai išgyvena, jeigu pieštukai nuolat lūžinėja, bet jau galima įsigyti ir tokių, kurių šerdelė, pieštukui nukritus, nesutrupa. Beje, specialistai pataria pradinukams pieštukus pirkti su briaunomis, o ne apvalius. Patartina iškart įsigyti ir drožtuką su konteineriu, kad nebūtų drožlių prišiukšlintas visas stalas ir grindys... Ir nepagailėkite pinigų geram drožtukui ir kokybiškam pieštukui, kad vaikui nereikėtų pusę pamokos drožti, pieštukui vis trupant.
* Guašas turėtų būti pagamintas medaus pagrindu, natūralus, nes sintetinis sunkiai nusiplauna nuo rankų ir dažnai sugadina drabužius. Prekybos centruose parduodami po kelis supakuoti pigūs sintetiniai teptukai, bet specializuotoje parduotuvėje galima vaikui leisti išsirinkti pagamintų iš natūralių šerių (ponio, ožkos, arklio). Kaina priklauso nuo storio – už 2-3 Lt galima nupirkti storą ponio šerių teptuką ir vaikui bus malonu juo piešti žinant, iš kokio gyvūnėlio plaukų jis padarytas. Praverstų įsigyti klijuotę stalui uždengti ir indelį vandeniui. Mano turimame mokytojos duotame reikmenų sąraše prie guašo ir akvarelės nurodyta, kad jie turi būti rusų gamybos. Pasirodo, šioks toks skirtumas yra. Ar atkreipėte dėmesį, kad yra dviejų rūšių akvarelės: viena mums labiau priimtina – skystesnė, o kita – kieta kaip tabletės. Mokytojos, kaip ir mes, nuo senų laikų yra labiau pratusios piešti skystesnės konsistencijos akvarele, o sausos akvarelės tabletės joms, matyt, kelia įtarimą. Įdomi ir kita mokytojos pastaba – nurodyta, kad guašas turi būtinai būti „Gamma“ – pagamintas Rusijoje. Pasirodo, guašas tokiu pat pavadinimu gaminamas ir Ukrainoje, tik į jį yra įdėta fenolio, kuris yra toksiškas, erzina odą, kvėpavimo takus ir akis. Tiesa, yra nustatyta leidžiama fenolio migracija – 15 mg/l. Ar ji viršija normą guaše, anot Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos specialistų, reikėtų atlikti tyrimus.
* Rašalinį parkerį geriausia pirkti su dengta plunksna, kad neteptų rankų. Nepirkite pigių, nes lies rašalą ir greitai sulūš. Geriausiai pirkti parkerį su iridžio plunksna, kuri yra tvirtesnė. Tiesa, nereikėtų įsigyti kelių rašalinių plunksnakočių iš karto, geriau iš pradžių nusipirkti vieną ir patikrinti, kaip rašo, o vėliau – kitą, kad vaikas vieną rašalinį parkerį turėtų rašymui, o kitą – atsargai. Tėvai turėtų nepamiršti pasirūpinti ir rašalo kapsulėmis. Mokykloje privalomas mėlynas rašalas. Yra ir specialaus greitai išdžiūvančio rašalo.
* Pirmokų sąsiuviniai – kitokie nei vyresnių mokinių. Matematikai jie naudoja sąsiuvinius dideliais langeliais, o lietuvių kalbai – trim storom linijom, kurių kas trečia paryškinta, bei su vidinėmis ir išorinėmis paraštėmis. Reikėtų atkreipti dėmesį, ar linijos tikrai skiriasi, nes vaikams rašyti ir rasti liniją, ant kurios reikia rašyti raides, yra dar gana sunku. Sąsiuvinius patartina pirkti ne slidžiais lapais, nes ant jų ilgiau džiūva rašalas, todėl yra didesnė tikimybė ištepti sąsiuvinį ar išsiteplioti. Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad lapai nebūtų labai ploni, nes vaikai labai išgyvena, kai rašalas persigeria per kelis lapus, nes kol jie įpranta rašyti, labai spaudžia plunksną. Tada tenka rašyti į kas antrą puslapį, tad panorus sutaupyti – įsigijus pigesnių sąsiuvinių – gali tekti papildomai pakratyti piniginę. Patartina įsigyti po 4-5 abiejų rūšių sąsiuvinius. Sąsiuviniai gali būti suapvalintais kampais, kad neužsilankstytų bevartant.
* Sąsiuvinius, kaip ir vadovėlius, reikės aplenkti, todėl parduotuvėse reikėtų surasti aplankalų sąsiuviniams ir specialių aplankalų rinkinių pirmokams. Geriausia pirkti porą komplektų aplankalų pratyboms ir knygoms, nes dydžiai ne visada atitinka, be to, aplankalai gana greitai apsitrina. Kanceliarijos prekių parduotuvės „Sidabrinis medis“ vedėja pataria pasinaudoti jų teikiama paslauga – sąsiuvinių, pratybų sąsiuvinių ar vadovėlių apvilkimas aplanku, kuris tarnaus ištisus metus – nenusimaus nuo viršelio ir nesuplyš.
* Tėvai turėtų pasirūpinti ir piešimo popieriumi, kartonu, spalvotu popieriumi. Piešimo popieriaus reikėtų įvairaus: ir plono, ir storo, ir akvarelinio. Piešimo lapus geriausiai pirkti plėšomus, o spalvotus – atskirai parduodamus ir sudėti į aplanką. Didelio ir mažo aplankų kietais viršeliais reikėtų ir sąsiuviniams bei pratyboms, kad nesusilankstytų.
* Pradinukams reikia ir specialių žirklių bukais galais, 30 centimetrų ilgio liniuotės (geriau medinė, nes jeigu liniją reikės brėžti rašaliniu parkeriu, rašalo perteklius susigers į liniuotės kraštą ir neteps sąsiuvinio), trintuko (iš dalies apsaugoto popieriumi ar plastiku, nes išriebintas nuo pirštų nebetrina), klijų (mažiesiems geriausia pirkti pieštukinius), plastilino (geriausia – modelinas, nes nelimpa prie rankų, netepa ir gali būti įvairių spalvų). Kur visą šį „turtą“ sudėti? Tikrai nesinorėtų, kad priemonės būtų bet kaip sumestos į kurį nors kuprinės skyrių. Taigi daug dėmesio reikėtų skirti ir penalui, kuris jokiu būdu neturėtų būti apvalus ar kokios nors kitokios įmantrios formos, turėtų būti užsegamas užtrauktuku, kelių skyrių, į kuriuos tvarkingai galima susidėti daugiau priemonių. Penale, kuriame nėra skyrių, mokinys sunkiai suras reikiamą priemonę.
Nepamirškite sporto aprangos
Paskutinis mokytojos nurodytas sąrašo punktas – sportinė apranga. Galima įsigyti ilgą ir trumpą sportinę aprangą, tačiau visiškai užteks ir vienos rūšies drabužių. Sportiniai batai tinkamiausi su guminiais padais, t. y. neslystantys. Jeigu vaikas nemoka užsirišti raištelių, geriau pirkti be jų arba išvėrus įverti gumos juostelę, viršuje užmezgus mazgelius. Tada vaikas lengvai apsiaus batus, be to, jie nekris nuo kojos. Tėvai neturėtų pamiršti ir krepšelio sportinei aprangai.
Paprastai pradinukai lanko šokių pamokas, tad vertėtų pasirūpinti ir šokių bateliais (būna balti arba juodi, natūralios arba dirbtinės odos) ar glaustinuke mergaitėmis (taip pat dviejų spalvų), tik jei neaišku, kokios spalvos reikia, pirkti taip pat neverta skubėti.
Ir dar labai svarbu – nepamirškite prie kuprinės ar striukės prisegti atšvaito, kad vaikas būtų matomas kelyje.
Kadangi rugsėjo 1-osios vaikai laukia kaip šventės, rekomenduojama mokyklai reikalingas priemones rinktis drauge su jais. Patartina vaikams namie duoti išbandyti rašymo ar piešimo priemones, kad mokykloje jie nebesiblaškytų per pamokas besidžiaugdami jiems nematytais daiktais.
Povilas LUNGĖ