Būtų nesuprantama jei Lietuva atsisakytų Taivano siūlomo bevizio režimo, teigia Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Oskaras Jusys. Tuo metu Kinijos ambasados Vilniuje atstovas sako, jog Taivano sprendimas suteikti bevizį režimą prasilenkia su šios oficialiai Pekinui pavaldžios provincijos vyriausybės kompetencija.
Kaip BNS šią savaitę sakė O. Jusys, tai, kad Lietuvos piliečiai į Taivaną nuo lapkričio 21 dienos galės vykti be vizų yra vienašališkas Taivano pusės sprendimas ir jokių dvišalių susitarimų šiuo klausimu pasirašyta nebuvo. Senųjų ES šalių piliečiai, pasak jo, jau anksčiau turėjo teisę vykti į Taivaną be vizų.
„Bevizis režimas Lietuvos piliečiams - tai Taivano iniciatyva priimtas sprendimas, pripažinimas, kad Lietuvos piliečiai turi būti traktuojami taip pat, kaip ir kitų ES valstybių piliečiai, vargu ar būtų suprantama, jei Lietuva tokio gesto atsisakytų. (...) Šiemet Taivanas harmonizuoja įvažiavimo tvarką ir naujųjų Šengeno zonos valstybių piliečiams: pavyzdžiui, Taivano vizos Čekijai panaikintos nuo rugsėjo, Lenkijai ir Slovakijai - nuo spalio, Vengrijai - nuo lapkričio. Tuo tarpu Taivano piliečiams Šengeno vizos reikalingos“, - kalbėjo diplomatas.
Jo teigimu, Taivano atžvilgiu Lietuva, kaip ir ES bei dauguma pasaulio valstybė, laikosi Vienos Kinijos politikos, t.y. Taivanas yra pripažįstamas Kinijos Liaudies Respublikos dalimi, ir diplomatiniai santykiai yra palaikomi su Kinijos Liaudies Respublika.
„Taivano nepriklausomybę pripažįsta ir diplomatinius santykius su Taivanu palaiko labai nedaug valstybių. 2008 metų pradžioje buvo 23 valstybės, daugiausiai mažos Afrikos, Lotynų Amerikos ir Ramiojo vandenyno šalys. Iš Europos valstybių diplomatinius santykius su Taivanu turi tik Vatikanas. Tačiau tuo pačiu Europos Sąjungos valstybės palaiko aktyvius kultūrinius ir ekonominius ryšius su Taivanu, daugelis jų turi informacines - prekybines atstovybes Taipėjuje (Taivano sostinėje - BNS)“, - sakė O. Jusys.
Tuo metu Kinijos ambasados Vilniuje pirmasis sekretorius Jingxian An BNS sakė, kad vizų išdavimo ir bevizio režimo klausimai Kinijoje yra oficialiojo Pekino, o ne šalies provincijų prerogatyva, todėl Taipėjus suteikdamas bevizį režimą peržengia savo kompetencijos ribas.
Jis pažymėjo, kad dviejuose Kinijos regionuose - Honkonge ir Makao - galioja specialus bevizis režimas, leidžiantis į šiuos regionus be vizos atvykti ir juose praleisti dvi savaites, tačiau nesakė, kad panaši sistema galiotų ir Taivane.
Kinijos diplomatas sakė negalintis komentuoti Lietuvos pozicijos neatsisakyti bevizio režimo.
Oficialiai nepripažintu teritoriniu dariniu laikomas Taivanas yra išsidėstęs Taivano ir keliose mažesniose salose, tarp Taivano sąsiaurio ir Filipinų jūros. Taivanas nuo Kinijos atsiskyrė 1949 metais, tačiau Pekinas iki šiol formaliai laiko Taivaną savo teritorija ir žada jį susigrąžinti.