Mylėdamiesi stiprinate imunitetą ir mažinate vėžio tikimybę, rodo tyrimai.
Savivertės padidinimas – viena iš 237 priežasčių, kodėl žmonės užsiima seksu, teigiama Teksaso (JAV) universiteto mokslininkų atliktame tyrime, kurio rezultatai buvo paskelbti žurnale „Archives of Sexual Behavior“. Knygos „Kaip mėgautis geru seksu visą likusį gyvenimą“ autorė Julia Cole tuo visiškai nesistebi, teigia britų dienraštis „The Independent“. Ji įsitikinusi, kad sveikas lytinis gyvenimas ir mylimas partneris gali stebuklingai paveikti savivertę.
„Po sekso organizmas išskiria endorfinus, dar vadinamus „džiaugsmo hormonais“, nes jie pakelia nuotaiką, – aiškina ji. – Grynai fizine prasme seksas prilygsta aktyviai mankštai ar plaukiojimui, tačiau jei suartėjate su mylimu žmogumi, jaučiate jo rūpestį, tai padeda pajusti didesnę savo vertę.“
Nevykusi seksualinė patirtis, suprantama, neigiamai atsiliepia savijautai. Užtat geras seksas pataiso požiūrį į savo kūną, padeda atsikratyti nerimo, polinkio į psichines ligas, depresiją ir savižudybę. 2004 m. buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo skirtingų kultūrų vyrai. Jo rezultatai atskleidė, kad seksualinis pasitenkinimas tiesiogiai susijęs su intymių santykių skaičiumi, o kuo dažniau žmogus mylisi, tuo mažiau pasiduoda depresijai, teigia dienraštis.
Orgazmo metu gaminamas oksitocinas – su įvairiais teigiamais fiziologiniais ir psichiniais efektais siejamas hormonas. Jis labai pagerina miegą. Pasak gydytojo terapeuto Davido Delvino, neabejotina, kad seksas atpalaiduoja ir padeda įveikti nemigą. „Daugelis žmonių mylisi norėdami užmigti. Kai žmogus patiria susijaudinimą ir malonumą, į organizmą išmetamas oksitocinas – natūralus migdomasis vaistas“, - pastebi jis.
Viena svarbiausių sveikatą stiprinančių sekso savybių – kova su stresu. Vykdant tyrimą, kurio rezultatai buvo paskelbti žurnale „Biological Psychology“, 24 moterims ir 22 vyrams buvo pasiūlyta kurį laiką žymėtis pastabas apie savo lytinį gyvenimą. Tyrėjai eksperimento dalyviams sudarydavo įvairias stresines situacijas – pavyzdžiui, liepdavo kalbėti prieš auditoriją ar stebint kitiems atlikinėti aritmetinius veiksmus. Tie, kurie būdavo pasimylėję, geriau susidorodavo su stresinėmis situacijomis. Specialistai tai aiškina prisilietimų ir glamonių poveikiu: pasirodo, jie ne tik malonūs, bet ir sukelia biocheminį efektą – mažina „streso hormono“ kortizolio lygį.
Nustatyta, kad mylintis vieną ar du kartus per savaitę organizme padaugėja tam tikrų antikūnių – imunoglobulino A (IgA). Jie gali apsaugoti jus nuo peršalimo ar kitų infekcijų, teigia dienraštis. Wilkeso universiteto (JAV) specialistai išmatavo 112 koledžo studentų, atskleidusių, kaip dažnai užsiima seksu, IgA lygį. Paaiškėjo, kad tie, kurie mylėjosi dažniau, turėjo didesnį šių antikūnių lygį, nei tie, kurių intymus gyvenimas buvo ne toks aktyvus.
Australijos mokslininkų tyrimo išvadose, kurias paskelbė žurnalas „British Journal of Urology International“, sakoma, kad dažnai ejakuliaciją patiriantys vyrai sumažina prostatos vėžio tikimybę. Ištyrę pacientus, kuriems buvo diagnozuota ši liga, ir sveikus vyrus, mokslininkai nustatė, kad tie, kurie būdami 20 – 30 metų ejakuliuodavo 5 ir daugiau kartų per savaitę, 30 proc. sumažindavo susirgimo prostatos vėžiu pavojų.
„Egzistuoja patikimi įrodymai, kad vyrai, kurie anksčiau dažnai masturbuodavosi, rečiau serga prostatos vėžiu, – patvirtina daktaras D. Delvinas. – Niekas tiksliai nežino, kodėl taip yra, bet tai nepaneigiamas faktas.“
Be to, mokslininkai mano, kad reguliarus lytinis aktyvumas padeda moterims išvengti krūties vėžio. 1989 m. 146 prancūzės dalyvavo tyrime, kuris atskleidė, kad partnerio neturinčios moterys ir tos, kurios mylėdavosi rečiau nei kartą per mėnesį, labiau nei kitos rizikuoja susirgti krūties vėžiu, pažymi „The Independent“.
Seksas ir orgazmas – viena svarbiausių artimų ir ilgalaikių santykių, kuriuos daugelis specialistų sieja su ilgesne gyvenimo trukme, veiksnių. Tai vėlgi yra susiję su oksitocinu. „Oksitocinas vadinamas ir prieraišumo hormonu. Jį išskiria ne tik kūdikį pagimdžiusių moterų, bet ir žmonių, kuriuos su partneriais sieja tvirti ir ilgalaikiai santykiai, organizmas. Šis „susiejimo efektas“ – vienas iš priežasčių, kodėl žmonės mylisi dar ilgai po to, kai reprodukcinės funkcijos tampa nebeaktualios“, – aiškina J. Cole.
Seksas, kaip ir kitokia fizinė veikla, degina riebalus ir kalorijas. 30 energingo sekso minučių reikalauja ne mažiau nei 85 kalorijų. Nors atrodo, kad tai nėra daug, ilgalaikis poveikis efektingas. Po 42 tokių seansų sudeginsite 3570 kalorijų , tai yra, neteksite apie 450 g svorio. „Seksas degina kalorijas, todėl jį galima lyginti su nuosaikiu fiziniu aktyvumu, tokiu kaip namų ruoša ar plaukiojimas baseine“, - pastebi daktaras D. Delvinas. Be to, tai kur kas malonesnis užsiėmimas, rašo „The Independent“.