Krūtinėlė, bekonas, kumpis, kiaulienos vyniotinis, karbonadas, sprandinė, šaltai rūkyti mėsos gaminiai, servelatas. Tai mėsos delikatesai. Dar iš senų laikų esame įpratę, kad delikatesas turi būti ne tik retas, bet ir būtinai skanus bei natūralus produktas. Tačiau laikai keičiasi ir šiandien anaiptol net ne visa mėsa yra gyvulinės kilmės. Trečiadienį Pirmojo Baltijos kanalo laidos „Gyvenamoji aplinka“ korespondentai aiškinsis, kaip atpažinti tikrą mėsos delikatesą.
Prekybos centruose galime rasti viską – tiek virtos, tiek sūdytos, tiek žalios, rūkytos ar pusiau rūkytos mėsos gaminių. Tiesa, pusę visų šių produktų būtų sudėtinga pavadinti natūraliais. Vištų krūtinėlės yra apdorojamos dirbtiniu dūmų skysčiu, kiauliena nudažoma dažikliais, šaltai rūkytus mėsos gaminius mirko sūryme, o į servelatą kartais įdeda net žiurkių mėsos.
Dauguma pirkėjų įsitikinę, kad gali lengvai atskirti sojos pusfabrikačius nuo tikrosios mėsos. Norėdami tai patikrinti, laidos kūrėjai atliko eksperimentą. Veiksmas vyko viename Maskvos prekybos centrų. Pirkėjų buvo paprašyta sudėti mėsos gaminius į dvi krūveles. Į kairę – produktus iš sojos, į dešinę – mėsos gaminius be sojos. Eksperimento dalyviai turėjo laikytis vienintelės sąlygos – jie negalėjo žiūrėti į gaminio sudėtį.
Nei vienas tyrimo dalyvis nesusitvarkė su užduotimi. Tuomet į parduotuvę buvo pakviestas tikrasis natūralios mėsos vertintojas ir ekspertas. Iš mėsos gaminių lokys Stepanas išsirinko tuos, kuriuose nėra sojos, ir netgi pats nuvežė vežimėlį prie kasos. Pasirodė, kad karbonado, nugarinės ir kiaulienos vyniotinio sudėtyse buvo sojos.
Soja, karagenas, fosfatai. Mėsos gamintojai kažkokiu būdu įsigudrino visas šias medžiagas dėti ne tik į dešrą ar dešreles, bet ir į didžiulius mėsos gabalus. Tam, kad sužinotume, kaip jiems tai pavyksta, laidos korespondentas Antonas įsidarbino viename mėsos perdirbimo fabrike.
Kaip atpažinti natūralius bei naudingus sveikatai mėsos delikatesus, rūkytus mėsos gaminius, lašinius ar kiaulienos vyniotinius? Apie tai per PBK trečiadienio vakarą laidoje „Gyvenamoji aplinka“ papasakos Mėsos perdirbimo pramonės mokslinių tyrimų instituto specialistai, mėsos kombinato darbuotojai, Mitybos instituto ekspertai bei patyrę pirkėjai.