Lietuvos banko teigimu vis daugiau žmonių siūlo nebesinaudoti smulkiais centais, o mokėtinas sumas apvalinti. „Šiaulių kraštas“ atliko eksperimentą, norėdamas išsiaiškinti, kodėl baltų centų kratosi ne tik prekybininkai, bet ir pirkėjai.
„Šiaulių kraštas“ nutarė atlikti eksperimentą: patikrinti, ar prekybininkai priima baltus centus. Su maišeliu, pilnu vieno, dviejų ir penkių centų monetų, išėjau apsipirkti, rašo straipsnio autorė Lina Mustafinaitė. Iš viso turėjau apie 10 litų baltais centais.
Pirmiausia užsukau į prekybos centrą. Išsirinkau vaisių ir plytelę šokolado. Kasininkė apskaičiavo, kad turiu mokėti 5 litus ir 9 centus. Kai iš maišelio pradėjau saujomis traukti centus, mergina pakėlė į mane akis, tarsi klausdama, ar nejuokauju. Bet šyptelėjo ir pradėjo skaičiuoti. Dėliojo centus krūvelėmis po litą.
Kasoje už manęs susirinko eilutė. Arčiausiai stovėjusi moteris pažiūrėjo į kaugę centų, nužiūrėjo mane nuo galvos iki kojų, pasiėmė krepšelį pirkinių ir nuėjo prie kitos kasos. Už jos stovėjusi pora kurį laiką dar kantriai laukė. Tačiau pastebėję, kad kasininkė renka tik trečią litą iš penkių, apsisuko ir nuėjo.
Lauke ledais prekiaujančios moters paprašiau ledo už 1,50 lito ir pabėriau centų. Pardavėja paklausė, ar lygiai duodu. Atsakiau, kad neskaičiavau.
„Ar pati norėtumėte gauti grąžos baltais centais? Žmonės pyksta, kai dešimt centų baltais centais atmetu, o jūs man pusantro lito duodate. Reikėjo eiti į parduotuvę ir išsikeisti“, — pamokslavo pardavėja, bet dūsaudama skaičiavo centus.
Spaudos kioske norėjau nusipirkti kramtomosios gumos ir autobuso bilieto už 50 centų. Pamačiusi, kad į lėkštę kraunu centus, pardavėja griežtai atsisakė juos priimti. Nepadėjo net įtikinėjimai, kad balti centai — taip pat pinigai.
„Eikite į banką ir išsikeiskite. Nepriimsiu centų, nes neturiu kur jų dėti, jie netelpa į mano stalčiuką“, — teisinosi pardavėja. Parduoti ji sutiko tik autobuso bilietėlį už 50 centų.
Kramtomosios gumos pavyko nusipirkti kitame spaudos kioske. Baltų centų krūva pardavėjai akivaizdžiai sugadino nuotaiką, tačiau ji suskaičiavo 1,52 lito.
Pasak Lietuvos banko Ryšių su visuomene skyriaus viršininką pavaduojančio Mindaugo Milieškos, per pastaruosius penkerius metus šalyje 20 procentų padaugėjo žmonių, pritariančių ketinimams nebesinaudoti smulkiais centais, o galutines mokėtinas sumas suapvalinti.
Lietuvos banko valdybos nario Audriaus Misevičiaus teigimu, 1, 2, 5 centų monetų kaldinimo kaina didesnė už nominalią jų vertę.
Sociologinės apklausos rodo, jog daugiau kaip pusė apklaustųjų sutiktų, kad prekių ir paslaugų kainos būtų rašomo kaip dabar, tačiau kasoje galutinė visų prekių mokėjimo suma būtų apvalinama iki 5 ar 10 centų.
Pagal apklausas, kiek daugiau nei pusė gyventojų stengiasi išleisti smulkias 1, 2 ir 5 centų monetas arba jas naudoja kitaip: atiduoda vaikams, deda į taupyklę ir kitaip kaupia, atiduoda benamiams ar išmaldos prašytojams ir panašiai, teigia „Šiaulių kraštas“.