Europos Sąjungos (ES) išorės paramos finansavimo didinimo ambicijos turi atitikti valstybių narių biudžetų galimybes, teigė užsienio reikalų viceministras Evaldas Ignatavičius pirmadienį Liuksemburge vykusiame Europos Sąjungos šalių vystomojo bendradarbiavimo ministrų posėdyje.
Ministrai svarstė, kaip sustiprinti ES paramą besivystančioms šalims, kad jos sugebėtų iki 2015 metų pasiekti Tūkstantmečio vystymosi tikslus.
E. Ignatavičius siūlė gerinti ES paramos kokybę ir skatinti pačių paramą gaunančių valstybių pastangas ir atsakomybę už Tūkstantmečio vystymosi tikslų įgyvendinimą.
Lietuvos užsienio reikalų viceministras atkreipė dėmesį, kad Tūkstantmečio vystymosi tikslų iki 2015 metų gali nepasiekti ne tik Afrikos, bet ir kitų regionų šalys. Todėl Lietuva pritaria Europos Komisijos siūlymui didinti ES paramos finansavimą Afganistanui, tačiau kartu kviečia šios šalies donorus pasidalyti darbus ir užtikrinti tolygų išteklių paskirstymą visiems Afganistano regionams.
Vystomojo bendradarbiavimo ministrų susitikimas skirtas pasirengti Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos (JT GA) 65-ajai sesijai, vyksiančiai rugsėjo 20-22 dienomis Niujorke, kurioje bus vertinama, kaip įgyvendinami Tūkstantmečio vystymosi tikslai.
2000 metais 192 JT narės ir 23 tarptautinės organizacijos priėmė aštuonis tarptautinius vystymosi tikslus ir sutarta juos pasiekti iki 2015 metų. Tūkstantmečio tiksluose numatyta panaikinti ypač didelį skurdą ir badą, užtikrinti visapusišką pradinį ugdymą, skatinanti lyčių lygybę, sumažinti vaikų mirtingumą, stiprinti gimdyvių sveikatą, įveikti AIDS, maliariją ir kitas ligas, užtikrinti nuoseklią aplinkos apsaugą ir suburti pasaulio visuomenę tolesnei žmonijos raidai užtikrinti.
E. Ignatavičius taip pat pabrėžė, kad, siekiant Tūkstantmečio vystymosi tikslų, ypatingas vaidmuo tenka moterims. Lietuva remia ES veiksmų planą 2010-2015 metams dėl lyčių lygybės ir moterų savarankiškumo.
Lietuva pritaria siūlymams sistemingai įtraukti lyčių lygybės klausimus į politinio dialogo ir dialogo dėl vystymosi politikos darbotvarkes, nes dažnai susiduriama su šalių paramos gavėjų neigiamu ar abejingu požiūriu į šią temą. Lietuva skiria daug dėmesio lyčių lygybei per vystomąjį bendradarbiavimą ir siekia, kad moterų situacija besivystančiose šalyse pagerėtų. Pasak Užsienio reikalų ministerijos pranešimo, šiuos klausimus Lietuva taip pat sprendžia pirmininkaudama Demokratijų bendrijai.