Rusijos valstybinio humanitarinių mokslų universiteto studentas Aleksandras apsigynė diplominį bakalauro darbą, kurį parašė neurotinklas „chatGPT“. Niekas apie tai net nebūtų sužinoję, jeigu jis pats viešai nebūtų apie tai pasakojęs: recenzentai be klausimų priėmė jo darbą, o komisija įvertino „patenkinamai“.
„Baza“ skelbiama, kad Aleksandras tingėjo rašyti diplominį darbą, todėl „kreipėsi pagalbos“ į neurotinklą. „chatGPT“ pateikė jam kelis skyrius teksto su tyrimais, analize ir išnašomis. Aleksandrui tereikėjo redaguoti tekstą – šio diplominio darbo paruošimui jis užtruko 23 valandas.
Защитил диплом, написанный ChatGPT. Поделюсь, как организовал процесс, что услышал от людей о получившемся тексте и почему должен чизкейк. Вышло ненапряжно и прикольно! pic.twitter.com/soFdcTcynW
REKLAMAREKLAMA— Just A (@biblikz) January 31, 2023
Studentas savo veiklą išsamiai aprašinėjo savo „Twitter“ paskyroje, o pati istorija netruko išplisti socialiniuose tinkluose. Kaip ir buvo galima tikėtis, kažkas netrukus kreipėsi į patį universitetą ir Švietimo ministeriją su prašymu anuliuoti diplomo Aleksandrui išdavimą.
Pats Aleksandras „Baza“ pasakojo, kad tenorėjo išbandyti, kaip veikia „chatGPT“: „Pagalvojau, kad galima su diplomu, nes aš pats rašyti negaliu ir nenoriu. Pirkti diplomą – irgi. O išbandyti „chatGPT“ – tai jau kažkas naujo ir įdomiau, negu skęsti reikalingos informacijos paieškose“.
Rusų studento teigimu, „chatGPT“ atsakymus jam galėjo pateikti ir rusų kalba, tačiau angliškai tekstas buvo išsamesnis ir tikslesnis, todėl jis vėliau jį tiesiog išvertė į rusų kalbą. Neurotinklas tekstą rašė netinkamai universitetinio rašto darbo metodams, todėl vienintelis sunkesnis darbas buvo atitaikyti duotą medžiagą nustatytoms taisyklėms.
Patikrinusi jo pateiktą tekstą rašto darbo vadovė Aleksandrą pradžiugino – teksto testo rezultatas parodė 92 proc. „originalumo“. Galutinio darbo rezultatas, patikrinus su antiplagijavimo programa – 82 proc.
Darbo gynimo metu Aleksandras pradėjo isteriškai juoktis dar jam net neprasidėjus ir buvo trumpam išvarytas iš auditorijos. Anot jo, tikriausiai, nervinė įtampa padarė savo. Grįžęs jis sėkmingai apsigynė kartu su „chatGPT“ parašytą darbą ir gavo „patenkinamą“ įvertinimą, komisijai turėjus tam tikrų pastabų, įskaitant ir jo elgesį gynimosi metu.
Nėra aišku, ką nuspręs diplomą išdavusio universiteto vadovybė, tačiau pats Aleksandras tikina, kad tai yra „naujas iššūkis, su kuriuo jiems teks susidurti“ ir pareiškė, kad universitetai turėtų vertinti ne technines darbo atlikimo subtilybes, o studento gebėjimą sukurti tokį darbą ir atrasti tam priemones.