Kai Timas Cookas pradėjo vadovauti „Apple“, jos vertė jau beveik padvigubėjo ir sparčiai kyla toliau. Pasak kritikų, netrukus turėtų paaiškėti ir tolesnė įmonės ateitis – „iPhone 5“ pardavimų rezultatai ir nulems požiūrį į „Apple“ artimiausius dvejus metus.
T. Cookas nuo vadovavimo pradžios jau spėjo į „Apple“ įnešti nemažai šviežio oro. Pasak kritikų, praėjus 100 dienų po T. Cooko inauguracijos jau buvo matyti, kad prieš priimdamas sprendimus jis savęs neklausia: „Kaip mano vietoje būtų pasielgęs Steve'as Jobsas“, o galvoja, kas geriausia „Apple“, ir tvirtai eina savo keliu. Interviu „The Wall Street Journal“ T. Cookas sakė, kad pagrindiniai jo prioritetai bus atviresnis bendravimas su „Apple“ akcininkais, socialinės permainos įmonėje ir didesnės investicijos į mokslo tyrimus.
Visus šiuos pokyčius jau galima pastebėti: T. Cookui atėjus „Apple“ paskelbė, kad akcininkams pirmą kartą po 1995 metų pradės mokėti dividendus ir ims perpirkinėti akcijas. „Apple“ santykis su investuotojais tapo kur kas glaudesnis, nes T. Cookas, skirtingai nei S. Jobsas, stengiasi atsižvelgti ir į akcininkų nuomonę ir įneša daugiau skaidrumo juos informuodamas apie kompanijoje vykstančius pokyčius.
Į mokslo tyrimus „Apple“ šiemet ketina investuoti 7 mlrd. dolerių (20 mlrd. litų), o jų tiekėjai, tokie kaip „Pegatron“ ir „Jabil“, taip pat investuoja į šiuolaikiškus gamybos įrenginius. Visos inovacijos „Apple“ suteiks tokių galimybių, kurių neturi jokia kita bendrovė.
Žurnalas „Fortune“ atkreipia dėmesį, kad T. Cookas nevengia priimti ir kai kurių nepopuliarių, bet svarbių sprendimų – tokių, kurių S. Jobsas nenorėjo ar nesiryžo imtis. Naujasis vadovas didelį dėmesį skiria „Apple“ gamybos ir kitų sričių efektyvumui gerinti, o vadovaujant S. Jobsui visas dėmesys buvo sutelktas tik į bendrovės dizainą ir rinkodarą.
Keliasi į Kiniją
T. Cookas vis daugiau investuoja į gamybą Kinijoje – nuo jo vadovavimo pradžios „Apple“ gamyba šioje šalyje padvigubėjo. Ten „Apple“ ištiko ir pirmasis didesnis skandalas po S. Jobso mirties.
Po „The New York Times“ pasirodžiusios publikacijos apie prastas darbo sąlygas daugiau nei 1 mln. darbuotojų turinčioje bendrovėje „Foxconn“, kuri gamina produkciją „Apple“, žinios greit praskriejo po pasaulį. Straipsnyje pasakota apie masines darbuotojų savižudybes, mažus atlyginimus, priverstinius viršvalandžius, lagerį primenančias gyvenimo sąlygas.
Darbuotojai skundėsi, kad dėl priverstinių viršvalandžių prie darbo staklių praleisdavo tiek laiko, jog vėliau nebepajėgdavo atsistoti, o gyvenimo sąlygos gamykloje, kurioje jie ir nakvodavo, taip pat buvo nepavydėtinos – esą iš pradžių darbuotojai fabrike buvo sugrūsti į kambarius, kuriuose turėdavo miegoti daugiau nei 30 žmonių, o dirbti kartais reikėdavę ir visas 7 savaitės dienas.
Po šio skandalo T. Cookas apsilankė „Foxconn“ gamykloje ir pranešė, kad stengsis pagerinti darbuotojų gyvenimo ir darbo sąlygas. Šis žingsnis taip pat buvo palankiai įvertintas kritikų. Daugelis kalbėjo, kad S. Jobsas į gamyklą tikrai nebūtų vykęs.
Brangiausia pasaulyje
Vienas svarbiausių T. Cooko laukiančių iššūkių bus išlaikyti „magišką“ vidinę įmonės kultūrą. Iki šiol „Apple“ buvo siejama tik su vieno asmens kultu, turėjo aiškią kryptį ir sugebėdavo pasakyti „ne“ net ir geroms, tačiau jos vidinės kultūros netinkančioms idėjoms.
Kol kas, bent jau sprendžiant iš įmonės vertės, T. Cooko valdymo laikotarpis yra itin sėkmingas – praėjusią savaitę „Apple“ vertė vėl kilo ir jau perkopė 623 mlrd. dolerių (1,74 trln. litų) ribą. Įmonė tapo brangiausia visų laikų bendrove, kurios akcijomis prekiaujama viešai. Ji aplenkė „Microsoft“ priklausiusį rekordą, kai B. Gateso įmonės vertė 1999 m. pasiekė 619 mlrd. dolerių (1,73 trln. litų).
O mirus S. Jobsui „Apple“ buvo vertinama 350 mlrd. dolerių (980 mlrd. litų).
Laukia „iPhone 5“
Iki šių metų vasaros pradžios T. Cooko valdoma technologijų milžinė nebuvo išleidusi jokio itin originalaus produkto – tik išoriškai nuo „iPhone 4“ niekuo nesiskiriantį „iPhone 4S“ su „Siri“ ir didesnę raišką turintį „iPad“.
Birželio mėnesį „Apple“ Worldwide Developers konferencijoje tradiciškai pristatė atnaujintus „Macbook Pro“ ir „Macbook Air“ kompiuterius, operacines sistemas „OS X Mountain Lion“ ir „iOS 6“. Viena didesnių naujienų čia buvo „Apple“15 colių „MacBook Pro“ su „Retina“ ekranu, kurio skiriamoji geba siekia 2 880 x 1 800 taškų.
Dabar visų ekspertų žvilgsniai nukreipti į šių metų rudenį, kai, kaip manoma, turėtų pasirodyti dvejus metus lauktas „iPhone 5“. Kritikai skelbia, kad šis telefonas turės lemiamą įtaką bendrovės ateičiai – jei „iPhone 5“ lauktų nesėkmė, ko gero, „Apple“ priliptų etiketė įmonės, kurios inovacijos mirė kartu su S. Jobsu.
Kodėl tiek dėmesio kritikai skiria „iPhone“, o ne kuriam nors kitam „Apple“ produktui?
„iPhone“ pardavimas generuoja didžiąją dalį „Apple“ įplaukų. Manoma, kad „iPhone“ prisideda prie beveik 2/3 visų bendrovės pajamų. Vykstant patentų bylai tarp „Apple“ ir „Samsung“, „Apple“ buvo priversta paviešinti kai kuriuos faktus, kurie atskleidė, kad T. Cooko valdoma bendrovė nuo kiekvieno parduoto „iPhone“ gauna beveik dvigubai daugiau pelno nei nuo „iPad“.
Plonesnis už „Galaxy S III“?
Pasaulio žiniasklaidoje dar prieš pasirodant „iPhone 4S“ jau buvo skelbta aibė informacijos apie būsimo naujojo „iPhone 5“ prototipą. Šiemet paviešinta dar daugiau neva tikrų nutekintų nuotraukų.
Viena labiausiai paplitusių „iPhone 5“ versijų byloja, kad telefonas bus vos 7,6 mm storio – plonesnis už pagrindinį konkurentą „Samsung Galaxy S III“. Visa tai – dėl specialaus ekrano „Sharp IGZO“, kuriame jutiklinis sluoksnis sujungtas su matrica. Telefonas taip pat turėtų būti kiek ilgesnis ir didesnio ekrano, turėti mažesnę duomenų jungtį ir „Near Field Communication“ sistemą, leisiančią perkant atsiskaityti ir mobiliuoju telefonu. Ir, pasak prototipų platintojų, dar daug kitų dalykų...
„Apple“, kaip ir galima tikėtis, jokių detalių apie „iPhone 5“ neatskleidžia. Ar paviešintos nuotraukos ir pranešimai nėra laužti iš piršto ir ar „iPhone 5“ išties lems technologijų milžinės ateitį, sužinosime jau greitai – naujausia „iPhone“ versija turėtų būti pristatyta jau rugsėjo pradžioje.
Faktai: „Apple“ vertė
Praėjusią savaitę „Apple“ vertė jau perkopė 623 mlrd. dolerių (1,74 trln. litų) ribą, įmonė tapo brangiausia visų laikų bendrove pasaulio istorijoje ir aplenkė 1999 m. „Microsoft“
Per tris pirmuosius metų ketvirčius, nuo tada, kai T. Cookas tapo „Apple“ vadovu, įmonė uždirbo 31 mlrd. dolerių pelno, pardavė 89 mln. „iPhone“ bei 38 „iPad“ ir viršijo visų lūkesčius
Tikimasi, kad „iPhone 5“ bus pristatytas šių metų rugsėjo 12 dieną
PAulius GRINKEVIČIUS