Asteroidas Nr. 99942 „Apofis“ 2029 m. pavojingai priartės prie Žemės – atstumas iki jo bus 10 kartų mažesnis nei iki Mėnulio, pranešė Rusijos astronomai.
Remdamiesi išankstiniais skaičiavimais, Rusijos mokslų akademijos Pagrindinės observatorijos Pulkove mokslininkai perspėja, kad „Apofis“ po 20 metų gali atsidurti pavojingoje Žemės kaimynystėje, praneša naujienų agentūra „ITAR-TASS“.
„Pagal šį scenarijų beveik 450 metrų dydžio luitas nieko gero nežada – be kita ko, ir iki to laiko planuojamoms iškelti telekomunikacinėms platformoms su geostacionarioje orbitoje skriejančiais palydovais“, – pareiškė Pulkovo observatorijos atstovas Sergejus Smirnovas.
Pasak jo, kol kas neįmanoma maksimaliai tiksliai apskaičiuoti būsimosios šio asteroido orbitos. „Kad galėtume tvirtai prognozuoti, ar „Apofis“ susidurs su Žeme, privalome disponuoti skaičiais, nusakančiais jo orbitą dešimčių metrų tikslumu“, - naujienų agentūros pranešime cituojamas S. Smirnovas.
Kosminės erdvės tyrėjų asociacijos (Association of Space Explorers, ASE) duomenimis, Žemės prieigose užfiksuota apie 6000 kosminių objektų. Iš jų kone 1000 yra 150 kilometrų ar dar didesnio skersmens, o tai reiškia, kad susidūrimo atveju jie gali sukelti globalinio masto katastrofą – kiltų nepaprasto masto gaisrai, cunamiai, o dėl užtemdytos atmosferos prasidėtų badas.
Kaip vienas galimas tokios katastrofos pavyzdys nurodomas asteroidas Nr. 99942 „Apofis“: egzistuoja 1:45 000 tikimybė, kad jis 2036 m. rėšis į Žemę. Jei tai įvyktų, smūgio galia prilygtų 500 megatonų branduoliniam sprogimui, kurio pasekmės būtų milžiniškos.
Šį pavasarį Ispanijoje rengiama pirmoji Tarptautinės astronautikos akademijos (IAA) konferencija, skirta mūsų planetos apsaugos nuo jai grėsmę keliančių asteroidų ir kometų problemoms.
Jos rengėjų teigimu, nemažas dėmesys bus skirtas asteroidui „Apofis“ ir jo keliamai grėsmei, taip pat bus apsikeista naujausia mokslininkų turima informacija „kosminės gynybos“ klausimais.
Pasak ekspertų, jau artimiausiais metais techninės galimybės iš anksto pastebėti pavojingu kursu skriejančius dangaus kūnus gerokai patobulės. Tais atvejais, jei kiltų realaus susidūrimo pavojus, mokslininkai siūlo naudoti kelias prevencines priemones, pradedant branduoliniais užtaisais, baigiant gravitaciniais traktoriais, nuvelkančiais asteroidus į nepavojingą orbitą.
NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos bei Kalifornijos technologijos instituto (JAV) mokslininkai yra paskelbę savo skaičiavimus apie 2029 m. ir 2036 m. įvyksiantį „Apofio“ priartėjimą prie Žemės. Jų teigimu, naujausi skaičiavimai, kurie bus atlikti 2011–2013 m., veikiausiai patvirtins, kad 2036 m. balandžio 13 d., Velykų sekmadienį, „Apofis“ prasilenks su Žeme daugiau nei 49 mln. km atstumu.