Aplinkos ministras Arūnas Kundrotas apgailestauja dėl "bendradarbiavimo problemų" su Rusija aplinkosaugos srityje. Po susitikimo su prezidentu Rolandu Paksu ministras trečiadienį (07.16) žurnalistams sakė, kad iki šiol jo vadovaujama ministerija negavo jokio oficialaus raštiško atsisakymo įsileisti tarptautinius ekspertus į telkinį "D-6", esantį Baltijos jūroje netoli Kuršių nerijos.
Rusijos Valstybės Dūmos Ekologijos komiteto pirmininko Vladimiro Gračiovo praėjusios savaitės pareiškimą, kad Rusija neįsileis tarptautinės aplinkosaugininkų komisijos į Baltijos jūroje esantį naftos telkinį "D-6", A.Kundrotas siūlė vertinti kaip "politinį".
"Būtų tikrai didelis akibrokštas, jeigu būtų neįsileidžiama", - sakė A. Kundrotas.
Ministras taip pat pažymėjo, kad šis V. Gračiovo pareiškimas yra atsakymas UNESCO, o ne Lietuvai.
"Tarptautinių ekspertų neįsileidimas, matyt, būtų plačiai išgarsintas tarptautiniu mastu. Aš asmeniškai nelabai tikiu, kad bus neįsileista", - sakė A. Kundrotas.
UNESCO į Kuršių neriją ketina nusiųsti oficialią gamtininkų misiją, kuri įvertintų Rusijos bendrovės planuojamos naftos gavybos galimą grėsmę šiam unikaliam pasaulio gamtos paveldo objektui. Toks sprendimas priimtas liepos pradžioje Paryžiuje įvykusiame UNESCO Pasaulio paveldo komiteto posėdyje.
Organizuoti tarptautinę naftos gavybos Baltijos jūroje ekologinio saugumo ekspertizę birželio pabaigoje nusiųstame laiške Rusijos premjerui Michailui Kasjanovui pasiūlė ir premjeras Algirdas Brazauskas, tačiau taip pat jokio atsakymo teigia negavęs.
Lietuvos aplinkosaugininkai ir žalieji daug kartų išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos bendrovės "LUKoil" ketinimų šių metų pabaigoje pradėti naftos gavybą telkinyje "D-6" netoli Kuršių nerijos. Iki šiol visos Lietuvos aplinkosaugininkų pastangos gauti išsamesnės informacijos apie "D-6" projekto ekologinį saugumą buvo bergždžios.
Telkinys "D-6" ("Kravcovskojė") atrastas 1983 metais. Jis yra Baltijos jūros šelfe už 22 kilometrų nuo Kuršių nerijos pakrantės ir tik už 7 kilometrų nuo Lietuvos ir Rusijos jūros sienos.
Kuršių nerija 2000 metais bendru Lietuvos ir Rusijos teikimu buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
Aplinkos ministras žurnalistams taip pat teigė, kad iki šiol nėra informacijos iš Rusijos dėl pastebėtų naftos dėmių Baltijos jūroje Kaliningrado srityje. Kaliningrado jūros inspekcijos duomenimis, teršalų pastebėta beveik visuose paplūdimiuose Baltijske, Svetlogorske ir Kuršių nerijos Rusijos dalyje. Teršalai pajūryje buvo pastebėti dar liepos 7 dieną, daugiausiai jų į pakrantę išmesta praėjusį savaitgalį.Pasak A. Kudroto, specialistų vertinamai yra prieštaringi - vieni tvirtina, kad šią teritoriją reikėtų paskelbti ekstremalios padėties zona, kiti sako, kad tai yra po kiekvienos audros pasikartojantis ant dugno nusėdusios naftos išmetimas.
"Į mūsų raštiškus paklausimus nėra atsakyta, yra tik atskirų specialistų vertinimai", - sakė A. Kundrotas.
Prezidento patarėjas ekonomikos klausimais Jonas Ragauskas žurnalistams sakė, kad prezidentas yra gavęs ne vieną laišką, tarp jų - ir Neringos gyventojų, kuriame reiškiamas susirūpinimas dėl Kuršių nerijos apsaugos nuo galimų ekologinių nelaimių, ir susitikimuose su užsienio valstybių atstovais, taip pat ir UNESCO vadovu Koichiro Matsuura (Koičiro Matsura) apie jas ne kartą yra kalbėjęs.
BNS