Privalančios tausoti gamtą ir už tai gaunančios milžiniškas dotacijos iš Europos Sąjungos (ES) Sanglaudos fondų, kai kurios bendrovės drastiškai niokoja privačias valdas ir valdiškus kelius, rašo „Respublika“.
Vilniaus pašonėje esančios Didžiosios Riešės gyventojai buvo šokiruoti, kai prie išpuoselėtų sodybų nieko neįtardami prisileido bendrovės „Grundolita“ darbininkus, turėjusius nutiesti vos du 10 cm storio vamzdžius nuotekoms šalinti ir vandentiekiui.
Sistema įrengta atvirkščiai
„Grundolita“ - bene pagrindinė bendrovės „Vilniaus vandenys“ rangovė. Šie partneriai įgyvendina daugelį ES ir vietos savivaldybių biudžeto lėšomis finansuojamų projektų, kurių tikslas - užkirsti kelią gruntinio ir paviršinio vandens taršai įrengiant centralizuotas vandentiekio ir nuotekų sistemas.
Vilnietis verslininkas Algirdas Mielkus dar ir šiandien negali atsikvošėti, ką prie jo ir kitų gyventojų namų Didžiojoje Riešėje praėjusį rudenį padarė „Grundolitos“ darbininkai. Jie čia pasirodė norėdami tiesti nuotekų ir vandentiekio sistemas, nors vietos gyventojai prašė tai įrengti specialioje tam numatytoje žaliojoje zonoje.
Nuotekų sistema buvo paklota ant kalnelio, t.y. tapo neprieinama gyventojams, nes, norėdami prisijungti prie magistralinio vamzdžio, jie turėtų išleisti tūkstančius litų siurblinėms įrengti, subjauroti tvarkingą aplinką kasdami gilius šulinius.
„Vieną dieną pasirodė ekskavatoriai ir iškasė baisias duobes ir griovius, nors tereikėjo pakloti „šimtinius“ vamzdžius, - „Respublikai“ pasakojo A.Mielkus. - Sunkiasvorė technika išrausė duobes ir asfaltuotame keliuke, kurį mes, šio kvartalo gyventojai, nutiesėme už savo pinigus. Dar baisiau, kad nežinodami, jog kelias nutiestas už privačias lėšas, statybininkai aiškino, kad jų klaidas ištaisys... savivaldybė. Lyg valdišką turtą būtų galima taip lengvai niokoti“.
Nauji fizikos dėsniai
A.Mielkus tvirtino, kad Didžiojoje Riešėje „Grundolita“, matyt, pakeitė ir fizikos dėsnius, nes dabar nuotekos turėtų tekėti ne nuo kalno, o atvirkščiai. Norint pasinaudoti už ES milijonus įrengta sistema, verslininko teigimu, reikėtų kiekvienam gyventojui išleisti galbūt šimtus tūkstančių litų.
„Tai, ką jie čia padarė, niekas nesupranta, nes nė vienas gyventojas prie tokios idiotiškos sistemos nesijungs, niekas nesiruošia kišti krūvos pinigų, - sakė A.Mielkus. - Nesuprantama, kam Europa mums duoda pinigus nuotekų sistemoms, jeigu jos paprasčiausiai negali būti panaudojamos? Susidaro įspūdis, kad ES lėšas skubama panaudoti kuo greičiau, nes siekiama pasižymėti paukščiuką. O gyventojų nuomonės niekas neklausia. Dabar jau juokaujame, kad tik Riešėje „š...“ gali tekėti į kalną“.
Ilgai bandydamas išsireikalauti, kad būtų sutvarkyta darbininkų suniokota aplinka, A.Mielkus nuolat rašė raštus „Vilniaus vandenims“. Paskutinis laiškas, kuriuo verslininkas prašo rangovę - „Grundolitą“ - ištaisyti savo klaidas, į bendrovę nusiųstas šių metų balandžio 10 dieną. Jokio atsakymo Didžiosios Riešės gyventojas negavo ir baigiantis birželiui.
Išraustais grioviais virtusi tvarkinga pieva iki šiol primena, kokio dydžio duobės buvo kasamos mažiems vamzdžiams, dar matyti išdaužytas asfaltas, nudaužytos įvažiavimo į sodybą trinkelės ir t.t.
Garsenybė tikėjo pažadais
Didžiojoje Riešėje gyvenantis žinomas dainininkas ir verslininkas Romas Bubnelis taip pat nukentėjo nuo „auksarankių“ „Grundolitos“ darbininkų. Skaudžiausia jam yra tai, kad prieš pat nuotekų tinklo įvedimą šalia namų buvo sutvarkęs apie 10 arų valdiškos žemės: užsėjo veją, trinkelėmis išklojo įvažiavimą į kiemą.
„Kasdami griovius darbininkai ekskavatoriumi sugadino beveik visą mano veją, išardė trinkelių klojinį prie įvažiavimo, - pasakojo R.Bubnelis. - Vėliau bandė taisyti savo darbo broką - dalį trinkelių suklojo, dalį apskritai kažkur išmetė, išliejo kažkokį betoną, buvusioje vejos vietoje pribarstė žemių ir paliko. Tai, kas padaryta - visiška tragedija, baisu, kad tokie dalykai vyksta“.
R.Bubnelis sakė iki šiol nepateikęs sąskaitos už suniokotą aplinką, nes nuo praėjusių metų rudens tikėjo žodiniais pažadais. Didžiosios Riešės gyventojas sako, kad po tokios savivalės jis abejoja, ar sutiks jungtis prie „Vilniaus vandenų“ įrengtos nuotekų ir vandentiekio sistemos. Verslininko teigimu, sunku apsispręsti psichologiškai, nes vėl kyla abejonių, ar privati valda vėl nebus suniokota.
Atsakingieji dingo
„Respublikai“ pavyko išsiaiškinti, kad už nuotekų sistemos įrengimą Didžiosios Riešės Žaliojoje gatvėje buvę atsakingi „Grundolitos“ gamybos direktoriaus pavaduotojas Rimvydas Budginas ir vyriausiasis darbų vykdytojas Michailas Asejenkovas šioje bendrovėje jau nebedirba. Vienas pasitraukė šių metų vasarį, kitas - kovą.
„Grundolitos“ gamybos skyriaus viršininkas Mečislovas Kisliakovas vakar „Respublikai“ tvirtino, kad kartu su „Vilniaus vandenų“ atstovais lankėsi Žaliojoje gatvėje ir įsitikino, jog gyventojų pretenzijos nėra pagrįstos.
„Mes stengėmės atkurti tokią gyventojų aplinką, kokia buvo, ir mums niekas pretenzijų nebeturi, - sakė M.Kisliakovas. - Ir vietos seniūnė mums net raštą atsiuntė, kad jokių pretenzijų nebeturi. O tas ponas A.Mielkus visiems rašo laiškus. Mes buvome pas jį su „Vilniaus vandenų“ atstovu Jeronimu Vinicku, šis „Grundolitai“ nedavė jokio nurodymo ką nors tvarkyti - to gyventojo pretenzijos nepagrįstos“.
Už projektą Didžiojoje Riešėje atsakingas J.Vinickas vakar „Respublikai“ taip pat tvirtino, kad į visus gyventojų skundus buvo atsižvelgta ir apgadinta teritorija esą jau seniai sutvarkyta.
„Užsėjome žole, bet ne taip smulkiai padaryta, o paprastai užpiltas ne geresnis juodžemis, o augalinis sluoksnis. Tie gyventojai kovoja tik dėl principo“, - sakė J.Vinickas.
„Vilniaus vandenų“ atstovo teigimu, gyventojai reiškia nepagrįstas pretenzijas ir dėl to, kad nuotekų bei vandentiekio trasa įrengta aukščiau nei namai. J.Vinickas sakė, kad šių trasų negalėjo tiesti, kur norėjo gyventojai, nes taip nusprendė projektuotojai.
„Niekur tie žmonės nedings, ateis laikas ir pasistatys siurblines“, - teigė J.Vinickas.
Iš viso Didžiosios Riešės nuotekų ir vandentiekio sistemai įrengti skirta apie 30 mln. litų.
Julius GIRDVAINIS