• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Apleiskite aikštę, kitaip sušaudysime“. Kaip vyko „antiteroristinė operacija“ Almatoje

Aklai į civilius protestuotojus šaudė rusakalbiai be skiriamųjų ženklų

Protesto akcijos Kazachstane aplinkybės kelia klausimų nuo pat pirmųjų dienų. Vietos žurnalistė pasakojo, kad „antiteroristinės operacijos“ metu sausio 6-ąją Almatos centre šaudę asmenys tarpusavyje kalbėjosi išskirtinai rusiškai. Būtent šiame mieste kilo didžiausias chaosas neramumų metu, kuomet iš miesto gatvių dėl nenustatytų aplinkybių dingo policija ir kariuomenė.

Protesto akcijos Kazachstane aplinkybės kelia klausimų nuo pat pirmųjų dienų. Vietos žurnalistė pasakojo, kad „antiteroristinės operacijos“ metu sausio 6-ąją Almatos centre šaudę asmenys tarpusavyje kalbėjosi išskirtinai rusiškai. Būtent šiame mieste kilo didžiausias chaosas neramumų metu, kuomet iš miesto gatvių dėl nenustatytų aplinkybių dingo policija ir kariuomenė.

REKLAMA

Šią informaciją patvirtina ir kiti šaltiniai: į protestą susirinkusius neginkluotus žmones apšaudė kariai be skiriamųjų ženklų, portalui „The Ins“ pasakojo vienas iš Kazachstano opozicininkų Meirchanas Abdumanapovas.

Jo teigimu, sausio 6-osios vakarą į aikštę atvyko šarvuočiai, per garsiakalbius pasigirdo rusiškas perspėjimas, kad susirinkę „privalo apleisti aikštę, kitaip bus sušaudyti“. Tą patį pažymėjo ir „Orda“ vyr. redaktorė Gulnara Bažkenova, jai taip pat įstrigo tai, kad į gyventojus buvo kreiptasi „švaria rusų kalba“. Žurnalistės teigimu, „niekas vėliau negalėjo paaiškinti, kurios šalies kariuomenė tą dieną buvo aikštėje“.

REKLAMA
REKLAMA

Almatoje šaudė rusiškai kalbėję kariai be skiriamųjų ženklų

Kazachstano „Forbes“ žurnalistė Ardak Bukejeva papasakojo, kad Almatos centre šaudę asmenys dėvėjo aprangas be skiriamųjų ženklų ir tarpusavyje bendravo išskirtinai rusų kalba.

REKLAMA

Be to, jai pasirodė įtartina, kad šaudoma centrinėje miesto aikštėje buvo ir tada, kai ten net nebuvo protestuojančių žmonių, lyg norint sudaryti įspūdį, kad vyksta rimti karo veiksmai.

Šiuo atveju žurnalistė kalba apie vykstančios „antiteroristinės operacijos“ užkulisius. Tačiau Kazachstano valdžia sulaukia daug klausimų, kodėl didžiausiame šalies mieste Almatoje prasidėjus protesto akcijoms iš gatvių dingo pareigūnai, o miestą „užgrobė“ vitrinas daužę, parduotuves apiplėšinėję ir automobilius ar pastatus deginę marodieriai, riaušininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Netrukus po to Kazachstano valdžia pasiprašė pagalbos išKolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) šalių. V. Putinas akimirksniu išsiuntė į kaimyninę šalį 3 tūkst. desantininkų, kurie turėtų užtikrinti „strateginės reikšmės objektų apsauga“. Operacijai vadovauja 2014-aisiais Krymo aneksiją įgyvendinęs pulkininkas-generolas Andrejus Serdiukovas.

„Aikštė buvo tuščia, tačiau kareiviai ten vis tiek šaudė, automato šūvių pliūpsnius įrašiau telefonu. Į ką jie šaudė, kodėl? Žmonių ten nebuvo. Toks įspūdis susidarė, kad jie siekė sukurti kažkokių įnirtingų mūšių įspūdį. Kariai buvo be skiriamųjų ženklų, desantininkų uniforma. Kas jie ten tokie, ar kazachai ar KSSO, aš nežinau, niekas negali pasakyti, tačiau visos komandos skambėjo rusų kalba, tarpusavyje jie bendravo rusiškai ir nurodymai buvo duodami rusiškai, ne kazachų“, – aiškino korespondentė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jai siaubą kėlė ir jėgos struktūrų atstovų veiksmai, kuomet aikštėje buvo apie 200 žmonių, iš kurių ketvirtadalis – moterys ir senoliai, kurie norėjo pateikti savo kreipimąsi į valdžią. „Netikėtai atvažiavo šarvuočiai iš Furmanovo gatvės pusės ir pradėjo šaudyti iš granatsvaidžių. Be perspėjimo. Žmonės pradėjo bėgti, tačiau ne visi spėjo. Į tuos, į kuriuos pataikė, liko gulėti aikštėje – sužeistieji, žuvę. Tie, kuriems pavyko pabėgti, pasislėpė kiemuose“, – pridūrė ji. Kiek anksčiau Kazachstano prezidentas Kasymas Žomartas Tokajevas paskelbė, kad davė nurodymą jėgos struktūroms šaudyti be perspėjimo.

REKLAMA

Žurnalistės teigimu, nutilus šaudymui žmonės pabandė prisiartinti prie sužeistųjų, tačiau į juos vėl buvo atidengta ugnis. „Vėliau link jų paleido OMON, ir žmonės išsilakstė į kiemus budėti pernakt, tačiau taip ir nesugebėjo (patekti į aikštę). Sužeistieji ir žuvusieji ten taip ir liko gulėti“, – aiškino ji.

Kazachstane veikiančio naujienų portalo „Orda“ žurnalistė skelbia, kad kuomet sausio 10-ąją bandė fotografuoti tvarkomą Almatos miesto pagrindinę aikštę, sulaukė policijos dėmesio. Iš jos buvo paprašyta ištrinti fotografijas ir palikti vietą. Jai buvo paaiškinta, kad „leidimas filmuoti yra išduotas tik „Pervyj kanal“.

REKLAMA

K. Ž. Tokajevas aiškina, kad šalyje įvykdytas „iš vieno centro kontroliuojamas puolimas“, kurio metu gerai koordinuotos grupuotės vykdo išpuolius. Anksčiau jis yra aiškinęs, kad išpuolis vykdytas kontroliuojant neįvardintai užsienio valstybei.

Tiesa, kol kas kažkokių įrodymų, kad ginkluoti išpuoliai šalyje yra susiję su taikiais protestais valdžia dar nepateikė. Maža to, prasidėjo jėgos struktūrų „valymas“, patiekiant įtarimus dėl aplaidaus darbo.

Rusijos prezidentas V. Putinas pareiškė, kad „įvykiai Kazachstane – tai ne pirmas ir ne paskutinis bandymas kištis iš išorės“. „Mes neleisime įgyvendinti spalvotųjų revoliucijų scenarijų“, – aiškino jis, tiesa taip pat nenurodžius, kas organizavo neramumus kaimyninėje šalyje.

Nu jo ten zmones naikino turta ir jie geri. LT seimos marse dalyvave yra baudziami nes buvo taikus marsas. Tai kuri salis geresne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų