Remigijus RAINYS
Lietuvoje netylant „lozungams“ apie krizę, daugėjant bedarbių, pagarsėjus policininkų kalboms, kad reiktų ieškotis darbo kitur, nuteistiesiems džiūgaujant apie jubiliejinę amnestiją, belieka tikėtis šuoliais didėjančio nusikalstamumo. Ypač – negalintiems apsiginti, vienišiems, silpnesniems...
Basomis – į pusnis
Prienų rajono Stuomenų kaimo gyventoja Aldona Žilionienė (73 m.) nekviestų svečių sulaukė pačioje sausio šaltmečio pabaigoje. Apie 21 valandą į Šilavoto seniūnijos pakraštyje tarp krūmokšnių pasislėpusį vienkiemį atsibastė keli jauni vyrai, beldėsi į šeimininkės duris ir reikalavo jas atidaryti. Atvykėliai aiškino, esą iš netoliese esančio Jiestrakio gyvulininkystės komplekso pabėgo karvė ir jie nori įsitikinti, kad galvijas nepateko į Aldonos tvartą. Moteriai atsisakius naktį išeiti į lauką, subildėjo laužiamos durys – atėjūnai darbavosi atsinešta montiruote.
Išsigandusi A. Žilionienė pamiršo net apie neseniai sūnaus dovanotą mobilųjį telefoną, kuris tebegulėjo ant spintos, įpakuotas dežutėje, ir skubiai perbėgo į kitoje namo pusėje esančią kamaraitę. Beje, vargu ar telefonu ji būtų spėjusi išsikviesti pagalbą, nes dar nemoka gerai juo naudotis. Moteris tikino, kad kelis kartus buvo girdėjusi aparatą skambant, tačiau kol nusikeldavo jį nuo spintos ir išsiimdavo iš dėžutės, jis jau tylėdavo...
Kamaraitėje Aldona atidarė siaurą langelį ir basa iššoko į kieme esančias pusnis. Tačiau jai pavyko nubėgti tik kokius 50 metrų, kai buvo pavyta bei, gavusi spyrį į koją, partempta į namus.
Šeimininkavo „svečiai“
Lauko durys jau buvo atlapotos, o vienas iš ją užpuolusių žaliūkų vertė namus, ieškodamas grobio. Aukštas jaunuolis, prisidengęs veidą kažkokiu tinkleliu, ta pačia montiruote mėtė iš spintos močiutės rūbus ir patalynę, vertė lauk stalčiuose buvusius dokumentus bei nuotraukas. Kiti du plėšikai kaukių nedėvėjo, tačiau savo veidus maskavo aukštai pakeltomis striukių apykaklėmis. Aldoną jie pasodino ant suverstų rūbų krūvos ir pareikalavo atiduoti pinigus. Jie tikino žiną, jog senolė gauna didelę pensiją, todėl pinigų namuose esą turi. Baimindamasi smurto Aldona savo rankomis iš po prieškambaryje stovėjusio vandens kibiro ištraukė piniginę ir padavė užpuolikams. Šią piniginę moteris nešdavosi eidama apsipirkti į kaimo parduotuvę ar į kartais atvažiuojančią autoparduotuvę. Plėšikai piniginėje rado maždaug 400 litų, todėl toliau reikalavo atiduoti ir kitus pinigus, antraip grasino pensininkę nušauti.
Nors Aldona ir nepastebėjo, kad kuris nors iš užpuolikų būtų ginkluotas, tačiau ėmė maldauti pasigailėjimo, tikindama, kad iš savo nedidelės pensijos pinigų pasilieka tik pragyvenimui, esą kitus atiduoda saugoti kitur gyvenančiam sūnui. Moteris taip pat rodė per langą į malkų stirtą - ją neseniai sukirtusiam sūnui ji ir atidavusi pinigus. Plėšikai tuo patikėjo tik po geros valandos, kai, išvertę ir kitus kambarius bei juose esančius baldus, nieko nerado. Tuomet vienas iš nusikaltėlių plastmasine virve surišo A. Žilionienei rankas ir, paliepęs neskubėti vaduotis, drauge su sėbrais išsinešdino. Moteriai pasirodė, kad plėšikai atrado ir po kitu indu slėptus pinigus, gautus už prieš mėnesį parduotą karvę. O mobilųjį telefoną atėjūnai išsinešė su visa įpakavimo dėžute.
Ilgos pagalbos paieškos
Per kelioliką minučių Aldonai pavyko atsilaisvinti rankas veržusią virvę ir ištraukti vieną ranką. Išsinarpliojusi iš pančių močiutė dar kurį laiką pasiklausė, ar lauke tikrai nebesigridi užpuolikų balsų, ir tik tada per sniego pusnis bei siaučiančią pūgą nuskubėjo pas daugiau nė už kilometro gyvenančią kaimynę Nastią Bendoraitienę, tačiau šeimininkė ir drauge gyvenantis anūkas Gintautas buvo giliai įmigę - kaimynės neįsileido. Tik gerokai vėliau Aldonai vis tik pavyko pažadinti kaimynę, bet paskambinti į policiją – ne. Nastia sakė, kad pasibaigęs jos telefono mokėjimo kortelės limitas, o ir pats aparatas nepakrautas. Tad pensininkei teko įveikti dar daugiau kaip dviejų kilometrų kelią iki kaimyno Juozo Kurtinio, kuris paryčiais ir paskambino į Prienų rajono policijos komisariatą. Pareigūnai per pusnis iki A. Žilionienės sodybos tik vos ne vos privažiavo visureigiu - plėšikų pėdsakai jau buvo ataušę.
Pagalbos mygtukai - ne visiems
A. Žilionienė pagalbos būtų sulaukusi gerokai anksčiau, jeigu jos namuose bent būtų sumontuotas specialus pagalbos iškvietimo prietaisas. Juo vienu mygtuko spustelėjimu informuojamas Vilniuje esantis pagalbos centras, kuris nedelsiant susisiekia su abonentu ir sužino, kokia pagalba reikalinga. Jei abonentas neatsako ir neatšaukia kvietimo, tai nedelsiant informuojamas artimiausias policijos komisariatas bei į abonento namus išsiunčiamas policijos patrulis.
Toks įrenginys nėra pigus, todėl jį įsigyti gali ne visi vieniši sodybų gyventojai. Pensininkus baugina ne tik 540 litų paties įrenginio kaina, bet ir nuolatinis 24 litų mėnesinis mokestis. Atsirado net besidominčiųjų, kiek reikės mokėti už įrenginio sunaudojamą elektros energiją, nors „mygtukas“ šiuo atžvilgiu tikrai ekonomiškas.
Pagalbos prietaisai pripažinti tikrai efektingi įtaisai, tačiau dauguma jų naudotojų – tai bendros Policijos departamento ir rajonų savivaldybių programos dalyviai. Pagal susitarimą, šiems žmonėms 3 metams „mygtukai“ suteikiami panaudos būdu nemokamai, o 39 litų eksploatacijos mokestį sumoka Policijos departamentas ir savivaldybės. Tiesa, tokių laimingųjų yra nedaug, ir sunku tikėtis, jog krizės laikotarpiu jų gerokai padaugės. Pavyzdžiui, Prienų rajone pagalbos iškvietimo prietaisai įrengti vos 20 atokių vienkiemių. Čia iniciatyvą rodė policijos apylinkių inspektoriai ir seniūnijų vadovai, todėl kai kurių seniūnijų gyventojams įrengti du ar trys mygtukai, o kai kam neteko nė vieno. Beje, per jų eksploatavimo laikotarpį tikros policijos pagalbos neprireikė nė vienam abonentui, tačiau kelis kartus žmonėms prireikė medikų pagalbos ir dar kelis kartus „mygtukas“ buvo nuspaustas atsitiktinai. Vienu atveju tai padarė šeimininkės išdykėlis katinėlis, nors šiaip jau tokie įrenginiai montuojami naminiams gyvūnams sunkiai pasiekiamose vietose.
Jiezno seniūnijos Padriežiškių kaimo gyventoja Marcelė Karčiauskienė (80 m.) tikino, kad skambučiu naudotis jai neprireikė, tik kartą, kai, norėdama atšildyti šaldytuvą, ji netyčia iš elektros tinklo išjungė ir pagalbos prietaiso mechanizmą, tai netrukus iš garsiakalbio pasigirdo moters balsas – ji buvo subarta taip daugiau nedaryti. Guvi močiutė tikino, kad užpuolikų ji nesibaimina. Priešingai - moteris pati dažnai skuba taikyti susipykusios atokiau gyvenančių kaimynų poros ir nevengia jiems į akis išsakyti savo preikaištų dėl netikusio gyvenimo būdo. Maisto produktus senutei atgabena dažnai ją lankanti dukra.
Beržinių kaime gyvenanti Ona Janušauskaitė (85 m.) kurį laiką turėjo verstis be pagalbos mytuko, nes jos įtaisą sugadino žaibas. Tiesiogiai į pagalbos mygtuko įrenginį žaibas nekirto, tačiau audros metu prietaisus rekomenduojama išjungti. Atmosferoje susidarę elektros krūviai gadina elektroninius įrenginius, tad juos tenka remontuoti. Laikinai Jiezno apylinkės inspektorių pavaduojantis pareigūnas Rimantas Plioplys pats įtvirtino suremontuotą Onos Janušauskaitės „mygtuką“ į jam skirtą vietą bei susisiekė su pagalbos centru. Senolė nesunkiai prisimena ir kontaktui užmegzti naudojamą slaptažodį. Beje, garbaus amžiaus vienišiems žmonėms rekomenduojama slaptažodžiu pasirinkti jiems brangių šunelių ir katinėlių vardus, nes taip lengviau juos atsiminti. Karvę, triušius, vištas laikanti O. Janušauskaitė kasmet dar nusišeria ir paršelį, todėl aktyvios veiklos jai netrūksta. Vis dėlto moteris norėtų bent retkarčiais pasišnekučiuoti su pagalbos centro operatore, tačiau to daryti nedrįsta.
Šiek tiek statistikos
Pagalbos centro duomenimis, šiuo metu su Policijos departamentu ir rajonų policijos komisariatais pasirašytos sutartys dėl 630 vienetų pagalbos įrenginių įrengimo. Savo lėšomis pagalbos įrangą įsigijo tik keli asmenys. Projekto pradžia laimoma 2007 metų kovo mėnuo, kai 20 įrenginių buvo išdalinta Švenčionių rajono gyventojams. Nuo to laiko buvo gauti 197 tikrieji pagalbos prašymai. Per 2008 metus gauti 155 pagalbos prašymai. Sveikatos sutrikimų atvejai sudarė 48 procentus kreipimųsi, o kitais kartais buvo kreipiamasi dėl galimo užpuolimo, grėsmės gyvybei ar gaisro.
Pagalbos iškvietimo įrenginiai veikia tokiu principu: iš jo skambinama tik į Apsaugos centro stebėjimo pultą, kuris veikia visą parą numeriu 1812, arba paspaudus raudonąjį mygtuką. Į patį įrenginį galima paskambinti ir iš kitų telefono numerių. Abonento artimieji ar socialiniai darbuotojai privalo aktyvuoti šią funkciją, informuodami centrą apie tokį poreikį ir nurodydami konkretų numerį, iš kurio bus skambinama. Taip pagalbos iškvietimo įrenginys gali tapti papildoma ryšio priemone su artimaisiais. Skambučio kaina į įrenginį tokia pat, kaip ir į paprastą mobilųjį telefoną.
Plėšimų gali padaugėti
Kone visų kaimiškųjų šalies rajonų policijos komisariatų pareigūnai būgštauja, kad plėšimų kaimo vietovėse padaugės. Ypač - po Lietuvos tūkstantmečio proga paskelbtos amnestijos. Į laisvę išeis gausus būrys teismo paskirtos bausmės iki galo neatlikusių nusikaltėlių, kurie vėl patrauks pramintais takais. Ekonominės krizės metu susirasti darbą jiems beveik neįmanoma, o ir tuo suinteresuotas tik vienas kitas buvęs nuteistasis. Pastebėta, kad į Lietuvą sugrįžta vis daugiau nekokios reputacijos piliečių, praradusių darbus užsienyje, kurie taip pat netruks įsijungti į jau egzistuojančias ar dar tik buriamas plėšikų gaujas. Tad vienkiemiuose gyvenantys senukai negalės jaustis saugūs ir bus priversti patys ieškotis apsisaugojimo būdų bei priemonių.
Vietoj epilogo
Prienų teisėsaugininkai plėšimą Stuomenų kaime išaiškino gana operatyviai, tačiau kol kas tai komentuoti vengia. Paaiškėjo, kad sulaikyti įtariamieji yra įsivėlę ir į kitus nusikaltimus, todėl kaltinimų jiems daugėja. Nukentėjėlė A. Žilionienė jau atgavo savo mobilųjį telefoną, kuris... taip ir tebeguli toje pačioje įpakavimo dėžutėje...
Šiuo plėšimu įtariamo Jundeliškių kaimo gyventojo garaže pareigūnai surado 13 kalibro lygivamzdį medžioklinį šautuvą bei 5,6 mm kalibro graižtvinį šautuvą. Abu ginklai laikomi nelegaliai, tačiau 23 metų jaunuolis taip atgailavo dėl savo poelgio, jog prokuroras skyrė jam su laisvės atėmimu nesusijusią kardomąją priemonę. Kitas įtariamasis savo namuose buvo sukaupęs didžiules statybinių medžiagų ir įrankių atsargas,kurios, kaip spėjama, buvo pavogtos iš vienos Prienų bendrovės. Prienų rajono apylinkės teismas 3 mėnesiams nutarė suimti dar tris 19, 21 bei 22 metų amžiaus įtariamuosius.
Rolando ŠMIGELSKIO nuotr.
Atokus vienkiemis... A. Žilionienės duris plėšikai išlaužė montiruote Gintautas Bendoraitis nakties įvykius pramiegojo Nastia Bendoraitienė kaimynę įsileido ne iš karto