Dar dažnesnis sunkumas, kai gyventi sveikai kartą pavyko, buvo pasiekti norimi rezultatai (ištirpsta nereikalingi kilogramai), tačiau vėliau vėl grįžtama prie prastų valgymo, judėjimo įpročių. Dažnai po tokių bandymų žmogus ima save vertinti, kaip niekam tikusį, bevalį ir visiškai praranda viltį, įtikėdamas, kad jis niekada nesulieknės.
Mitybos planas lieknėjant išties svarbus, tačiau labai dažnai nutinka taip, kad žmogui nepavyksta to plano laikytis. Apie valgymo psichologiją Lietuvoje informacijos nėra labai daug, tačiau susidomėjimas šia sritimi vis auga. Šiame straipsnyje norėčiau pristatyti keletą žinomesnių programų vakaruose, nutukusiems žmonėms.
Viena garsiausių šių dienų kognityvinės ir elgesio krypties psichoterapeučių bei mokslininkių Judith S. Beck sukūrė šios terapijos principais pagrįstus metodus padedančius sulieknėti. Šie metodai moko kitaip mąstyti (kognityvinė reiškia pažintinė, mąstymo), todėl valgymo elgesys gali pasikeisti ne tik trumpam (kol laikomasi pvz., dietos), bet visam gyvenimui.
Pati psichoterapeutė pasakoja, kad laikytis dietų ji pradėjo dar paauglystėje ir darė tai daugelį metų, tačiau sėkmingai sulieknėjo, kai konsultuodama pacientus, kurie kreipėsi dėl depresijos ar nerimo, šio to iš jų išmoko. J. S. Beck pastebėjo, kad sėkmingai sulieknėti labai trukdo mintys ir mąstymo klaidos pvz., „laikytis dietos plano taip sunku“; „pyragas taip gražiai atrodo, negaliu savęs kontroliuoti“; „jei valgau, kai niekas nemato, tai nesiskaito“; „mitybos plano pradėsiu laikytis nuo rytdienos“. Ir tokios mintys nėra sąmoningo mąstymo rezultatas, bet yra automatiškos arba kitaip tariant tiesiog šauna mums į galvą.
Įdomu tai, kad aptikusi ir sukūrusi atsaką savosioms tikslo neleidžiančioms pasiekti mintims Judith S. Beck atsikratė 15 svarų (6,8 kg), kurių nepriaugo jau apie 20 metų. Per tą laiką greta mąstymo klaidų mokslininkė ir psichoterapeutė atrado, kad lieknėjant svarbu daugybė kitų dalykų (pvz., įveikti emocinį valgyma bei troškimą, nustoti bijoti alkio, susirasti palaikantį žmogų ir kt.). Tad mokydamasi iš savo bei pacientų patirties J. Beck sukūrė programą padedančią sulieknėti. Programa bei kognityvinės ir elgesio terapijos metodai žmonėms norintiems atsikratyti viršsvorio dabar jau pagrįsti moksliniais tyrimais ir gana plačiai taikomi visame pasaulyje. Tokia psichologinė pagalba tinka ir tiems, kurie nori sverti 5 kg mažiau ir tiems, kurie nori atsikratyti 30 kg kūno svorio.
Mokslinais tyrimais pagrįsta ir kita programa, kurios kūrėja klinikinė psichologė Jean L. Kristeller. Prieš maždaug 15 metų autorė dirbo su žmonėmis turinčiais valgymo sutrikimų ir pradėjo kurti programą, dabar žinomą MB – EAT (Mindfulness – Based Eating Awarenes Training) pavadinimu (dėmesingumu grįsto valgymo programa). Dabar moksliniais tyrimais pagrįsta, kad programa tinkama gydyti nutukimą, o ypač esant priepuoliniam persivalgymui. Psichoedukacinės programos dalyviai mokosi toleruoti distresą, pažinti savo sotumo bei alkio signalus, reguliuoti emocijas, dėmesingumo pratimų, bendravimo įgūdžių (pvz., pasakyti „ne“ vaišingiems giminaičiams). Šios programos padedami lieknėjantys žmonės ima rečiau elgtis impulsyviai bei atranda sveiką santykį su valgymu bei maistu pvz. išmoksta mėgautis ne maisto kiekybe, bet kokybe, išmoksta būti gurmanais, o ne lėbautojai.
Jei norite sužinoti, kaip sėkmingai sulieknėti be dietų, išmokti įveikti emocinį valgymą bei įgusti dėmesingai valgyti, kviečiame į seminarų grupę moterims.
Daugiau informacijos rasite čia.
Straipsnio autorė: Psichologė Reda Rizgelytė-Viskontienė, www.psichologiniskonsultavimas.lt